REKLAMA

USAPrzeprowadzono drugi w historii przeszczep serca świni człowiekowi

2023-10-01 17:00
publikacja
2023-10-01 17:00

Amerykańscy chirurdzy z Uniwersytetu Medycznego Maryland (UMSOM) przeszczepili serce świni umierającemu Lawrence’owi Faucette’owi. Jest to drugi pacjent, którego tamtejsi lekarze poddali eksperymentalnej operacji.

Przeprowadzono drugi w historii przeszczep serca świni człowiekowi
Przeprowadzono drugi w historii przeszczep serca świni człowiekowi
fot. WIRED / / twitter

Lekarze z UMSOM podkreślili, że 58-letniemu weteranowi marynarki wojennej groziła niemal pewna śmierć z powodu niewydolności serca. W ich opinii, w związku z innymi problemami zdrowotnymi nie kwalifikował się do tradycyjnego przeszczepu serca. Eksperymentalna operacja była jedyną opcją. Miała miejsce 20 września.

„Obecnie oddycha samodzielnie, a jego serce funkcjonuje prawidłowo bez żadnej pomocy urządzeń wspomagających. Kilka następnych tygodni będzie krytycznych” – stwierdzili lekarze.

Jak podała AP, w dwa dni po przeszczepie serca świni pacjent opowiadał dowcipy i mógł już siedzieć na krześle.

„Po raz kolejny dajemy umierającemu pacjentowi szansę na dłuższe życie i jesteśmy niesamowicie wdzięczni Faucette’owi za jego odwagę i chęć pomocy w pogłębianiu naszej wiedzy w tej dziedzinie” - powiedział Bartley P. Griffith, chirurg, który przeszczepił serce świni zarówno pierwszemu, jak i drugiemu pacjentowi.

W styczniu ubiegłego roku ten sam zespół z Maryland przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep genetycznie zmodyfikowanego serca świni innemu umierającemu mężczyźnie, Davidowi Bennettowi. Przeżył on zaledwie dwa miesiące.

„Ciągle z niedowierzaniem podchodzę do rozmowy z kimś, kto ma świńskie serce” - wyznał dr Griffith. Podkreślił w rozmowie z AP, że dla lekarzy przeprowadzenie takiego zabiegu jest „wielkim przywilejem, ale, też dużą presją”.

Faucette wiedział o pierwszym przypadku, ale zdecydował, że najlepszym rozwiązaniem będzie przeszczep.

„Moja jedyna realna nadzieja, to przeszczep świńskiego serca, czyli ksenoprzeszczep. Dr. Griffith, dr Mohiuddin i cały ich personel byli niesamowici, ale od tego momentu nikt nic nie wie. Przynajmniej teraz mam jednak nadzieję i szansę” – przytacza UMSOM wypowiedź Faucette’a z sali szpitalnej na kilka dni przed operacją.

Dr Muhammad Mohiuddin, ekspert zespołu ds. ksenotransplantacji z Maryland ostrzegł, że „nie chce niczego przewidywać.

„Każdy dzień będziemy traktować jako zwycięstwo i będziemy iść dalej” - zaznaczył.

Władze federalne na stronie organdonor.gov podały, że ok. 110 tys. Amerykanów oczekuje obecnie na przeszczep narządu. Ponad 6000 pacjentów umiera każdego roku, zanim dostaną przeszczep.

„Przeszczepianie narządów zwierzęcych (ksenotransplantacja) może potencjalnie uratować tysiące istnień ludzkich, ale niesie ze sobą wyjątkowy zestaw zagrożeń. Oprócz niebezpieczeństwa wiążącego się z przeniesieniem nieznanego patogenu ze zwierzęcia na człowieka, ksenoprzeszczepy częściej wywołują niebezpieczną odpowiedź immunologiczną. Reakcje te mogą spowodować natychmiastowe odrzucenie narządu, co może mieć potencjalnie śmiertelne skutki dla pacjenta” – ostrzegł UMSOM.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
kamikaze351
Nie drugi tylko trzeci. Pierwszy był wykonany w jednostce 731.
daniel_1
Ciekawe czy doczekam sytuacji odwrotnej, gdzie człowiek będzie dawcą dla świni?
ajwajszalom
Jak tylko świnie skończą medycynę, chociaż wystarczy spojrzeć kto tam w senacie na tronie siedzi, więc dokonało się.
zoomek
Żydowi niech przeszczepią albo muslimowi! To jest dopiero myśl!
zoomek
Frankensztajn to mało powiedziane! Tamten to przynajmniej ludzki składak był.
A poza tym co na to Spurki i inne kochające zwierzęta?

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki