REKLAMA

Przełom w ochronie klimatu? Naukowcy wytworzyli prosty i tani materiał sprawnie chwytający CO2

2022-08-14 08:00
publikacja
2022-08-14 08:00
Przełom w ochronie klimatu? Naukowcy wytworzyli prosty i tani materiał sprawnie chwytający CO2
Przełom w ochronie klimatu? Naukowcy wytworzyli prosty i tani materiał sprawnie chwytający CO2
fot. Maxim Shmakov / / Shutterstock

Badacze z Berkeley (USA) wytworzyli doskonały materiał do wyłapywania dwutlenku węgla oparty na niedrogim polimerze. Ich zdaniem będzie można go stosować nie tylko w przemyśle, ale i w układach wydechowych samochodów, a może nawet na budynkach i meblach.

Jak podkreślają naukowcy z University of California, Berkeley wychwytywanie dwutlenku węgla jest obecnie skomplikowane i trudne.

W najlepiej działającej metodzie gazy z kominów przepuszcza się przez ciekłe związki zwane aminami, które wiążą CO2. Aby go potem z tych substancji wydobyć do przechowywania, trzeba je podgrzewać do wysokiej temperatury. Cały proces wymaga dużych nakładów energii.

Teraz badacze prezentują nowy - sprawny, a zarazem niedrogi sposób.

„Myśleliśmy o chwytającym CO2 materiale otrzymywanym z naprawdę tanich i łatwo dostępnych surowców. Postanowiliśmy wykorzystać melaminę” - opowiada prof. Jeffrey Reimer, jeden z autorów publikacji.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Melamina razem z dodatkowymi reagentami - jak wyjaśniają naukowcy - kosztuje 40 dol. za tonę. Jak się okazuje, dodając do niej kilka, również niedrogich substancji, można uzyskać wydajny, porowaty materiał.

Wyłapuje on dwutlenek węgla z podobną skutecznością, jak intensywnie badane tzw. sieci metaloorganiczne. Nowy materiał można jednak wyprodukować dużo łatwiej i taniej.

„Oznacza to szeroko dostępną metodę, którą można wprowadzić do przemysłu, aby w stały sposób chwytać CO2 z pomocą tej porowatej struktury” - mówi współautorka wynalazku Haiyan Mao.

Materiał może działać nie tylko w dużej skali - w fabrykach czy elektrowniach. Według jego twórców, system można mocno zminiaturyzować.

„Mamy nadzieję, że uda nam się skonstruować urządzenie dołączane do samochodów i wyłapujące CO2 ze spalin. Może uda się też stworzyć powłokę nakładaną na budynki czy nawet meble” - podkreśla ekspertka.

Prace były częściowo ufundowane przez amerykański Departament Energii, który przeznaczył ponad 3 mld dol. na projekty związane z chwytaniem i przechowywaniem CO2. Ostateczny cel to zerowy bilans w emisji tego gazu w USA, do 2050 roku.

Więcej informacji można znaleźć tu.

Marek Matacz

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (33)

dodaj komentarz
godunow2
Natura już dawno wymyśliła prosty i tani materiał do wychwytywania CO2, rośliny ...
wizytator
Panie, ale jak tu z naturą szwindel zrobić?
Aj waj, żaden cymes.
ddaamm
Kiedyś komuna wymyślała azbest ;)

Wynik badania jednoznacznie wskazuje na to, że ogrzewanie naczyń z melaminą powoduje przenikanie jej do jedzenia, a tym samym do ludzkiego organizmu. Jednak w badaniu brały udział tylko naczynia jednego producenta, trudno powiedzieć, jaki wynik zostałby uzyskany w przypadku innej marki. Negatywny
Kiedyś komuna wymyślała azbest ;)

Wynik badania jednoznacznie wskazuje na to, że ogrzewanie naczyń z melaminą powoduje przenikanie jej do jedzenia, a tym samym do ludzkiego organizmu. Jednak w badaniu brały udział tylko naczynia jednego producenta, trudno powiedzieć, jaki wynik zostałby uzyskany w przypadku innej marki. Negatywny wpływ na zdrowie może mieć tylko regularne korzystanie z tego typu naczyń. Norma spożycia tej substancji to 2500 cząsteczek na miliard. W większej ilości melamina może uszkadzać nerki, wpływać na powstawanie kamieni nerkowych, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do nowotworów – tak wykazały testy przeprowadzone na zwierzętach.
broiniac
Produkt nie wyszedł jeszcze z laboratorium, a już zaczynacie dezinformację jaki to szkodliwy nie jest? XD
broiniac
Weź to przetłumacz radnym miejskim, że grabienie pod drzewem i kieszenie trawy wyjdzie taniej, niż betonoza + superhiperamerykanski wynalazek.
karbinadel
No i milion polskich elektryków pójdzie się czesać :)
daniel_1
Pewnie po tzw "chwytaniu" CO2 przerobią na sztabki i monety bulionowe.
Nowa waluta Świata będzie...hhahahah
andrettoni
A u nas właśnie wstrzymali produkcję...
ehud
Znamienne, że autorem tego tekstu jest niejaki Matacz :)

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki