REKLAMA

Przedsiębiorcy sektora MŚP nie zakładają "różowych okularów"

2019-09-09 16:36
publikacja
2019-09-09 16:36

W sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw nie znajdziemy wielu optymistów. Jak wynika z badania Keralla, co piąta osoba prowadząca działalność spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej własnej firmy w ciągu kolejnego kwartału.

fot. / / YAY Foto

Sektor MŚP nie zakłada różowych okularów

Na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research wynika, że przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw podchodzą, delikatnie mówiąc, sceptycznie do przyszłości. Powodów do optymizmu nie daje również ich ocena ostatnich trzech miesięcy działalności. 

fot. Karella Research / / Karella Research

40,20% ankietowanych, uważa, że II kwartał zakończył się pogorszeniem sytuacji w krajowej gospodarce. To wzrost o 6,7% w stosunku do ubiegłego kwartału, kiedy to 33% ankietowanych uważało, że sytuacja w Polsce uległa pogorszeniu. 10,80% przedsiębiorców uważa, że sytuacja w czasie kolejnych trzech miesięcy polepszy się. To spadek o 7% w odniesieniu do poprzedniego kwartału.

Co piąty przedsiębiorca spodziewa się pogorszenia sytuacji swojej firmy w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Z raportu wynika, że w ostatnim kwartale przedsiębiorcy zwiększyli wydatki na zakupy, w szczególności na środki trwałe. 

Czy przedsiębiorcy mają powody do czarnych myśli?

Według danych Eurostatu Polska jest trzecią najszybciej rosnącą gospodarką w Unii Europejskiej. W II kwartale 2019 roku dynamika PKB wyniosła 0,8%. Na pierwszym miejscu w europejskiej klasyfikacji są Węgry ze wzrostem PKB na poziomie 1,1% (kdk). Z drugiej strony, wzrost gospodarczy w Polsce w II kwartale jest najniższym od 2 lat

fot. / / Bankier.pl

Polska jest trzecim krajem w Unii Europejskiej z najniższą stopą bezrobocia. Według danych Eurostatu w lipcu stopa bezrobocia wynosiła 3,3%, co daje 554 tys. bezrobotnych. Średnia w Europie to 7,5%, natomiast największe bezrobocie obecnie panuje w Grecji - 17,2%. 

Sytuacja niemieckiej gospodarki może mieć wpływ na nastroje wśród polskich przedsiębiorców. Zachodni sąsiedzi Polski w 2019 roku odnotowują spadek oraz widoczne spowolnienie gospodarcze. Czy to już koniec ery dobrobytu w Niemczech?

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsonn
To i tu PIS TROLE zagoscili. Mamy nowego wroga dla PIS. TO MALY PRZEDSIEBIORCA KRWIOPIJCA I ELEMENT ANTYSOCJALISTYCZNY
samsonn
Do urn wyborczych z rodzinami i WYKONCZYC MALEGO SZALENCA
szlachta-nie-pracuje
niech idą na etat do biedronki zniżka na banany wyprawka dla dzieci pasta do zębów w promocji żyć nie umierać po co prowadzić małą działalność niech korporacje przejmą ich torty a prywaciarze na etat albo na emeryturę żyć za 1000zł
prs
Przedsiebiorcy - pesymisci.

Tylko na nie polskim bankierze, tfu, bankrucie..
jes
"Ale ty g..upi jesteś", że zacytuję.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki