EuroPKB: Polska wciąż na podium

W otoczeniu zwalniającego wzrostu gospodarczego w Europie przyzwoitą dynamikę produktu krajowego brutto udało się utrzymać tylko krajom naszego regionu. A Polska była trzecią najszybciej rosnącą gospodarką w Unii Europejskiej.

(fot. Jakob Ratz / ZUMA Press)

Tempo wzrostu gospodarczego w całej UE sukcesywnie maleje. W II kwartale 2019 roku PKB Unii Europejskiej był tylko o 1,4% wyższy niż rok wcześniej. Kwartał wcześniej było to 1,6%. Jeszcze słabsze są statystyki dla samej strefy euro, gdzie dynamika PKB w II kw. ukształtowała się na poziomie 0,2% kdk i 1,2% rdr.

Spadek PKB względem poprzedniego kwartału zaliczyły Wielka Brytania (-0,2% kdk) oraz Niemcy i Szwecja (po -0,1%). Wzrost we Włoszech był zerowy, a we Francji wyniósł 0,3% kdk.  W ujęciu kwartalnym najszybszy wzrost PKB odnotowano na Węgrzech (1,1% kdk), w Rumunii (1,0%) oraz w Polsce, Litwie, Grecji, Bułgarii, Danii i na Cyprze (wszędzie 0,8%).

(Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu.)

Dywergencję pomiędzy „starą” i „nową” Europą jeszcze lepiej widać na danych rocznych. W tym zestawieniu na podium mamy Węgry (5,2% rdr) przed Rumunią (4,6%) i Polską (4,2%). Po kolejnych krajach Europy Środkowej najdynamiczniejszymi gospodarkami zachodniej części Europy okazały się Hiszpania i Dania (po 2,3%)  

Eurostat nie podał jeszcze statystyk za drugi kwartał dla trzech państw UE: Irlandii, Malty i Luksemburga. W pierwszych dwóch przypadkach statystyki PKB są sztucznie zawyżane przez legalną optymalizację podatkową międzynarodowych korporacji, które w tych krajach korzystają z niższych stawek podatkowych.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
47 8 anna_domagalczyk

Sporo propisowego trollowania. Artykuł wyraznie propagandowy. Nie warto.

! Odpowiedz
2 36 and00

Typowo informacyjna, krótka notatka
Gdzie tu propaganda?
Po prostu twarde dane są stronnicze i tendencyjne :))))
Możesz sobie dopisać przed każdym pozytywnym dla Polski zdaniem słowo "niestety"
Może poczujesz się lepiej

! Odpowiedz
3 19 niewierzacyateusz

inwestycje w II kwartale wzrosły o 9,9% rdr , w I kw o 11% rdr a w IV kw 2018 wzrosły o 8,9 %

! Odpowiedz
50 23 bha

Podium ??? szkoda że oparte na coraz droższym długu ogólnym państwa codziennie coraz szybciej narastającym do spłaty niestety całego społeczeństwa od noworodka do staruszka już na wieki wszystkich pokoleń INFO https://commodity.com/debt-clock/poland/

! Odpowiedz
15 32 and00

Droższym długu?
Gdzie ty żyjesz, jak raz mamy teraz bardzo niskie % obligacji, a dług do PKB spada

! Odpowiedz
21 11 bha odpowiada and00

Jak spada chyba w propagandowych marzeniach wszystkich NIBY rządzicieli od 30 lat ! ! ! - same odsetki od całości zadłużenia kosztują nas do kieszeni wierzycieli tego długo jako całe społeczeństwo co roku obecnie już ponad 53 Miliardy złotych ! ! !. .O tyle już mamy mamy co roku w społecznej kieszeni budżetu na dalszy jego perspektywiczny,spokojny rozwój na przyszłość - INFO .. dla jeszcze optymistów z za mglonymi klapkami na oczach ???? --- https://commodity.com/debt-clock/poland/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 7 anna_domagalczyk odpowiada bha

@bha: chyba nie ma co dyskutować. Posypało trollami, widać zbliżające się wybory.

! Odpowiedz
4 18 andrzejwaskez odpowiada bha

Nie za bardzo wiesz o czym mówisz, podobnie jak ta Pani Anna poniżej. Wskaźnik zadłużenia do PKB spada i na koniec 2018 roku wyniósł 48,9% (ten którego skutki przekroczenia np. próg 50% Platforma musiała sobie wyłączyć ustawą), a oprocentowanie obligacji 10-letnich jest za tej władzy na poziomie najniższym w historii, plus inflacja w optymalnym zakresie wahań plus/minus 1 pkt % wokół celu 2,5% wynosząca obecnie blisko 3%. Obligacje realnie oprocentowane są obecnie na ujemnej stopie.

"W 2018 r. relacja wydatków na obsługę długu Skarbu Państwa do PKB wyniosła 1,4 proc. i była najniższa od początku lat 90."
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/dlug-publiczny-polski-a-odsetki-od-dlugu/vhwj9wq

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 5 bha odpowiada andrzejwaskez

Wynosi obecnie już około 60 % niestety za około 10 lat, jeśli dalej będzie tak szybko narastał dług ogólny całego kraju zbliży się do 100 % PKB kraju .Obecnie odsetki od ponad 1 Bilionowego 200 Miliardowego długu kraju kosztują nas budżet społeczny ponad 54 Miliardy złotych każdego roku .tyle musimy co roku już spłacać naszym wierzycielom rosnącego codziennie zadłużenia całego kraju - O tyle już mniej mamy jako społeczeństwo na swój dalszy spokojny ,perspektywiczny rozwój. INFO dla jeszcze łudzących się optymistów ----- https://commodity.com/debt-clock/poland/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
62 27 jarekzbyszek

PISowcy to jednak tłuki. Konsumpcję bez inwestycji uważają za szczyt rozwoju.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil