Tuż przed wyborami Polacy zadowoleni jak nigdy

Dane GUS nie pozostawiają wątpliwości – polscy konsumenci jeszcze nigdy nie czuli się tak dobrze jak obecnie. Z relatywnie sporym optymizmem Polacy patrzą także w przyszłość. Wszystko to w przededniu wyborów parlamentarnych.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) i wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) to wskaźniki sporządzane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny, które mierzą nastroje gospodarstw domowych i ich gotowość do dokonywania wydatków konsumpcyjnych obecnie i w przyszłości.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od –100 do +100. Wartość dodatnia oznacza przewagę liczebną konsumentów nastawionych optymistycznie nad konsumentami nastawionymi pesymistycznie (i odwrotnie).

Jak wynika z najnowszych danych, we wrześniu BWUK wyniósł 10,2 pkt. i był o równo 2 pkt. proc. wyższy niż miesiąc wcześniej. Z kolei WWUK sięgnął 7 pkt. czyli o 3,1 więcej niż w sierpniu.

W przypadku wskaźnika bieżących nastrojów mamy do czynienia z historycznym maksimum. Z kolei wskaźnik wyprzedzający wyższą wartość przyjął tylko raz - w czerwcu tego roku.

Oba wskaźniki wrześniowy wzrost zaliczają poprawie wszystkich kategorii składowych. Zaliczają się do nich oceny zmiany sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, zmiany ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju, obecnie dokonywanie ważnych zakupów oraz zmiany poziomu bezrobocia i skłonność do oszczędności.

Patrząc na wrześniowe wskazania przez pryzmat dłuższego okresu, należy zwrócić uwagę na to, że oba wskaźniki od dłuższego czasu przyjmują niemal wyłącznie wartości dodatnie (konkretnie od maja 2017, a jedyne wyjątki to grudzień 2017 i 2018). Oznacza to, przewagę liczebną konsumentów -optymistów nad pesymistami. Jest to zjawisko niespotykane we wcześniejszej historii badania.

Dla porównania, w latach 2000-2016 nie wystąpił ani jeden dodatni wynik BWUK czy WWUK, a średnie wartości za ten okres wynosiły odpowiednio -19,9 pkt. i -21,1 pkt. Historyczne minimum BWUK odnotowane zostało w kwietniu 2002 r. (-39,7 pkt.), rok wcześniej najniższy do tej pory wynik zaliczył WWUK (-50 pkt.).

Dane do najnowszego badania nastrojów konsumentów GUS zbierał w okresie 2-11 września (1230 wywiady, w tym 82 wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo). Na czas ten przypadała kulminacja obietnic wyborczych ze strony partii politycznych ze sztandarowym postulatem podniesienia płacy minimalnej na czele.

Kolejne dane GUS o nastrojach polskich konsumentów poznamy 17 października, a więc już po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 13 października.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
26 14 anty12

PiS alert, PiS alert. Trolle przylecialy.

! Odpowiedz
21 13 karbinadel

Nie ma lekko w tych ministerstwach, na dwie zmiany jadą

! Odpowiedz
15 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
41 20 karbinadel

Czyli według redakcji Polak=konsument. OK, tylko dlaczego w innym artykule biadacie nad wzrostem konsumpcji alkoholu. Przecież chlanie gorzały jest bardzo patriotyczne, zasila budżet nie tylko o VAT i PIT, ale też o akcyzę. No i pozytywnie wpływa na nastroje :)

! Odpowiedz
46 32 ella23

to co powyzej to znowu news propagandowy do dziennika na ''jedynce'', naprawde ktos jeszcze oglada te klamstwa w kaczor-sacie ???

! Odpowiedz
15 39 silvio_gesell

Większości się trochę polepszyło, ale mniejszości zdecydowanie pogorszyło. I ta mniejszość jest bardzo głośna na forum.

! Odpowiedz
10 4 jasiek2017

Praktycznie pod kazdym artykulem info, ze czeka nas armagedon hahahah

! Odpowiedz
75 50 anty12

Ja jestem bardzo zadowolony ze przez 4 lata PiSu zarcie podrozalo o 60%, a pensja wzrosla o jakies 10 %, bardzo jestem do przodu. Patologia si ecieszy. Niedlugo nieroby spadniecie z rowerka na pysk. Czekam az pisiory zlziwkiduja 30krotnosc ZUSu, to wtedy ludzie wyjada z Polski zobaczycie wielkie g w podatkach. Cale zycie nie mozna jechac na krzywy ryj. Skonczy sie to szybciej niz myslicie. Lekarza juz puszczaja nerwy, ze pinindzy nie ma na sluizke zdrowie ale za to jest p[o 500+ na bachora ktory pensie do pracy ni epojdzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 42 grzegorzkubik

Trzeba tu przedstawić znany wielu zainteresowanym kontekst takich opinii Polaków. Najniższe bezrobocie od 30 lat którego stopa wynosi ok 5%, PKB na poziomie 4,5% co jest rekordowe na tle Europy i całego świata. Jesteśmy na 3 pozycji po Węgrzech i Rumuni w Europie. Mamy podstawy do dumy bo w tym samym czasie Niemcy mają PKB bliskie 0%, PMI czyli zamówienie dla przemysły na poziomie recesyjnym. A Polska Po 30 latach ma uchwalony po raz pierwszy budżet bez deficytu pomimo wydatków socjalnych takich jak 500 plus czy 13-ta emerytura. 500 plus nie przyniosło co prawda efektu w postaci odpowiedniego wzrostu liczby urodzeń ale pobudziło popyt w gospodarce i wpłynęło na coraz lepsze wyniki w sprzedaży detalicznej. Dane GUS-u nie kłamią. Co kwartał sprzedaż detaliczna rośnie. Wiele wydatków w państwie pokrywają dodatkowe wpływy z podatku VAT. Polskę odwiedza coraz więcej turystów i stała się ona krajem budzącym zainteresowanie imigrantów, którzy chcą u nas pracować a wzrost aktywności zawodowej także pobudza gospodarkę. Te czynniki i takie tło wpływa na opinię Polaków. W Polsce jeszcze daleko nam do raju ale wyraźnie żyje się lepiej i widać perspektywy jeszcze lepszego standardu życia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
67 36 marxs

PISia III RP ostatnie miejsce w stopie zatrudniania w UE 14 mln osób czyli ponad 50% w WIEKU PRODUKCYJNYM nie pracuje, dług publiczny rosnie ponad 100 mln zł na dobę zadłużenie szpitali prawie 20 mld zł,realna inflacja okolo 10 % r/r

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil