Polska płacami podzielona. W wielu miejscach 4000 zł to dużo [Mapa]

Cała Polska żyje obietnicami podwyższenia płacy minimalnej. Obiecywane 4000 zł znaczy co innego w poszczególnych regionach kraju.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że pod względem poziomu wynagrodzeń (czy szerzej – poziomu życia) Polska jest zróżnicowanym krajem. Według danych GUS za ubiegły rok, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających ponad 9 osób wyniosło w 4834,76 zł. To oczywiście wartość średnia, która co innego znaczy w płacowej Polsce A, a co innego w Polsce B. Co więcej, pracownikowi „na rękę” zostawało z tego 3435 zł, zaś koszt dla pracodawcy wynosił 5831 zł.

Najniższą przeciętną płacę brutto odnotowano w powiatach kępińskim (3183,34 zł), brzezińskim (3385,89 zł) i łaskim (3432,41 zł). Najwyższe przeciętne wynagrodzenie występowało zaś w Warszawie (6432,78 zł), powiecie lubińskim (7915,01 zł; spora w tym zasługa KGHM) i Jastrzębiu-Zdroju (8121,08 zł; analogicznie, zasługa JSW).

(Bankier.pl)

Jak wyraźnie widać na poniższej mapie, w wielu obszarach Polski kwota 4000 zł przewyższa przeciętną płacę. Przypomnijmy, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia do takiego poziomu Prawo i Sprawiedliwość zapowiada na koniec 2023 r.

Krótka uwaga – jako, że ostatnie dane GUS dla powiatów pochodzą sprzed roku, przyjęliśmy tempo wzrostu płac o 7 proc. Taka średnia dynamika utrzymuje się w Polsce od początku 2018 r. Dla uproszczenia pominęliśmy różnice w tempie wzrostu wynagrodzeń między powiatami.

Oczywiście nie można wykluczyć, że np. na skutek spowolnienia gospodarczego płace przestaną rosnąć tak szybko. Z drugiej zaś strony, sukcesywne podnoszenie płacy minimalnej (o 15,5 proc. rocznie, w przyszłym roku będzie to już 3000 zł) może doprowadzić do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia (nawet jeżeli część osób wypadnie z rynku pracy, to do obliczania średniej posłużą tylko ci, którzy podwyżkę dostaną).

Jeżeli nie widzisz mapy poniżej, kliknij tutaj

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 bt5

Do jkarkoszka. Jak ktoś ma prace od lat to nie będzie ryzykował zmian które po policzeniu wynajęcia mieszkania mogą się okazać zmianami na gorsze. A bezrobotni w Polsce są bez grosza więc tez nie wyjadą.

! Odpowiedz
8 0 szlachta-nie-pracuje

muszę podnieść czynsze w moich kamienicach 1300 plus opłaty to są grosze od mieszkania jak pisuar porządzi jeszcze trochę 2,3 tysie od mieszkania na umowie okazjonalnej tak więc głosujcie dalej na pisuara będziecie mieszkać w kartonach jak ci bezdomni w Los Angeles

! Odpowiedz
8 10 staryznajomy

Za ziemniaki juz sie placi 4 zl za kg bedzie i po 8 zl, pomidory teraz po 7 zl beda po ponad 10 w czym problem, wiadomo ze i tak wsio wróci do panstwa w postaci podatków a realnie w kieszeni zostanie mniej. I z 500+ jak tetaz juz sie robi 100 minus, Korwin kiedys powiedzial jak PiS daje 500 zl znaczy ze zabierze 2000 zl. Spokojnie poczekajmy, ,gupi narod o ekonomii nie ma pojecia! Im sie wydaje, ze PiS im cos daje a tak naprawde SAMI SIE NA TO SKŁADACIE hahahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 12 iwonka50

A Platfusy zabierały 2000 a dawały 0. Może tak lepiej?

! Odpowiedz
12 20 bt5

Do wiktor11. I o to chodzi. Używane samochody jadą do Polski z zachodu bo tam nie opłaca się z nimi jeździć do mechanika. A ludki kupują nowe z czego budżet państwa ma kupę kasy z VAT. Przy okazji wygina w Polsce te cieknące dymiące wraki dewastujące środowisko. I zmniejszy się podaż desperatów do podjęcia pracy za ochłapy , co wymusi dalszy wzrost płac. I budżet będzie miał jeszcze kolejne zwiększone wpływy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 36 bt5

Do bha. W kujawsko pomorskim to 2500 netto to komin płacowy. 2500 brutto i jeszcze wyłącznie z doświadczeniem na danym stanowisku - tak wygląda 95% ofert. Czyli 1800 zeta minus 1200-1600 zł za benzynę i robi się faktycznie za darmo. Kraj koszmar.

! Odpowiedz
4 30 innowierca

Zgadza sie. Bydgoszcz, Torun , Wloclawek ponad dwa miliony ludzi w kujawsko pomorskim.
Oferta pracy na start 2500 netto to rarytas, jeszcze praca na umowe z platnym urlopem to po znajomosci. Dziesiatki chetnych na takie stanowisko w kilka dni po zamieszczeniu ogloszenia.
Polowa pracujacych na tym terenie nie przeskakuje tego progu.
Jeszcze paliwo!! Daj spokoj ::)) zeby przy takim biedazarobku jeszcze auto posiadac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 bha

Zgadza się zapomniałem dopisać że w sprzyjających porywach do max 2500 netto.SORRY.

! Odpowiedz
8 0 jkarkoszka odpowiada innowierca

A dlaczego ludzie się z tych regionów nie przeprowadzają? W inne regiony: chociażby Pomorze - bardzo blisko (autostradą z 2h) a sytuacja na rynku pracy zupełnie inna - lepsza. Albo nawet za granicę - szczególnie młodzi mają takie możliwości teraz.

! Odpowiedz
17 35 wiktor11

Ludzie powinni zrozumieć, że po podniesieniu płacy minimalnej do 4000zł. w wielu miejscach usługi wzrosną o około 80%. Podniesienie pracownikowi pensji z 2250zł. na 4000zł. to dla pracodawcy dodatkowy koszt ponad 2100zł. ponieważ należy pamiętać, że pracodawca oprócz płacenia pensji dodatkowo odprowadza za tego pracownika składki ZUS. Całkowity koszt pensji brutto 4000zł wynosi ponad 4800zł. Jeżeli ktoś prowadzi zakład fryzjerski, warsztat samochodowy lub inną działalność gospodarczą gdzie usługa oparta jest głównie na pracy rąk to aby uzyskać dodatkowo 2100zł. to należy podnieś cenę za usługę. Każdy dobrze wie, że kierowca nie przejedzie więcej niż pozwolą mu na to przepisy a fryzjer lub kosmetyczka w tym samym czasie nie jest w stanie obsłużyć więcej klientów chyba, że drastycznie obniży się jakoś usług.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.