Provident: rynek pozabankowych pożyczek gotówkowych będzie rósł w tempie kilka proc.

2017-12-05 10:32
publikacja
2017-12-05 10:32
fot. Marek Skorupski / FORUM

Należąca do grupy IPF spółka Provident Polska obserwuje poprawę jakości portfela i spodziewa się, że rynek pozabankowych pożyczek gotówkowych będzie rósł w tempie kilku procent rocznie. Zmiany w CIT oznaczają dodatkowe obciążenia i spółka rewiduje budżet na 2018 r. - poinformowała PAP Biznes Agnieszka Kłos z Providenta.

"Patrząc na portfel pożyczek firm działających na tym rynku widzimy, że jest on bardzo stabilny, nie wykazuje dużej dynamiki wzrostu, a wzrost ten jest spowodowany głównie wzrostem średniej wartości pożyczki. Ta rośnie, co jest odzwierciedleniem tendencji panujących na rynku, czyli niskiej stopy bezrobocia, większych dochodów, czy wspierających programów socjalnych. Zdolność konsumentów do spłaty zobowiązań rośnie i apetyt na pożyczanie jest większy" - powiedziała PAP Biznes Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska, która od 2018 r. obejmie stanowisko prezesa.

Poinformowała, że w najbliższym czasie spodziewa się na rynku kilkuprocentowego wzrostu wartości udzielonych pozabankowych pożyczek gotówkowych.

"Nie spodziewamy się dynamicznych wzrostów na rynku, raczej spodziewamy się stabilizacji. Portfel rośnie o około 5 proc. rocznie, a wzrost wynika głównie z wydłużenia i podniesienia wartości pożyczki" - powiedziała Kłos.

Poinformowała, że branża obserwuje poprawę jakości portfela, a dużo firm wydłuża okresy pożyczania do 3 lat.

"Poprawia się sytuacja konsumentów, mają oni mniejszą skłonność do pożyczania na krótkoterminowe potrzeby łatania budżetów. Patrzymy z optymizmem na rynek, bo z jednej strony baza klientów się stabilizuje, a z drugiej strony jakość portfela jest bardzo dobra" - powiedziała Kłos.

"Mamy wczesny system ostrzegania, który pozwala nam dość szybko zauważyć, gdy klient ma problemy ze spłatą należności i w oparciu o ten system wyliczamy wskaźnik utraty wartości należności od klienta w odniesieniu do przychodów. Przedział, który jest dla nas bezpieczny, to 25-30 proc. i obecnie bez problemu się w nim mieścimy" - dodała.

Poinformowała, że w sektorze w ciągu ostatnich dwóch lat doszło do dużych zmian, wynikających przede wszystkim z mocniejszego uregulowania rynku.

W 2016 roku, w marcu została wprowadzona ustawa antylichwiarska, która określiła maksymalny limit kosztów pozaodsetkowych oraz wprowadziła ograniczenia w zakresie udzielania temu samemu klientowi kolejnej pożyczki w ciągu 120 dni od zaciągnięcia poprzedniej.

Według Kłos była to pierwsza tak silna regulacja sektora, w jej wyniku z rynku zniknęło kilkanaście firm.

Poinformowała, że później zmieniono ustawę o kredycie hipotecznym, która zakazywała zabezpieczenia pożyczek innych niż bankowe lub SKOK-owe nieruchomościami, wprowadziła obostrzenia w zakresie reklamy kredytów konsumenckich oraz Rejestr Instytucji Pożyczkowych, który powstał przy KNF.

"Teraz czeka nas kolejna duża zmiana dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych. Nie będziemy mogli zaliczać +złych+ długów do kosztów uzyskania przychodów. Regulacja ta wchodzi od 1 stycznia i dla części podmiotów może to być spore wyzwanie. Niewykluczone, że część podmiotów zniknie z rynku" - powiedziała Kłos.

"Ustawa ta będzie miała wpływ także na naszą działalność - gdzieś musimy skompensować dodatkowe obciążenia. Jesteśmy w trakcie rewizji budżetu na przyszły rok. Przy poprzedniej ustawie, z 2016 roku, skupiliśmy się na bardziej selektywnym pożyczaniu i ograniczyliśmy nasz portfel o około 10 proc." - dodała.

Agnieszka Kłos pod koniec listopada została mianowana na stanowisko prezesa Provident Polska. Stanowisko objąć ma 1 stycznia 2018 r.

"Chcemy kontynuować naszą strategię – największy udział w sprzedaży mają kredyty z obsługą domową, ale też rozwijamy działalność w zakresie pożyczania internetowego. Nasza główna działalność będzie jednak związana z rozwijaniem portfela klientów z obsługą domową" - powiedziała Kłos.

"W nadchodzących kwartałach skupimy się na zatrzymaniu naszych klientów, na jak najlepszej obsłudze portfela, który już mamy. Będziemy oczywiście pozyskiwać nowych klientów, ale widzimy dużą wartość w tym, że mamy bardzo lojalnych klientów, współpracujących z nami od dłuższego czasu" - dodała.

Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF). Firma jest notowana na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na GPW w Warszawie. IPF działa w 11 krajach.

W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Spółka obsługuje ponad 700 tys. klientów rocznie.

W pierwszej połowie 2017 roku skonsolidowany zysk brutto IPF wynosił 43 mln GBP, w tym zysk rynku polskiego wyniósł 22,3 mln GBP.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
netpozyczka24
Uproszczona forma aplikacji, internetowa obsługa i szybka wypłata pieniędzy muszą działać na wyobraźnię klientów. Przy konkurencyjnych warunkach finansowych...
kacpair
Nic dziwnego, jest to cały czas bardzo atrakcyjna forma pozyskiwania gotówki. Wystarczy wpisać pożyczki przez internet bez zaświadczeń https://www.coolfinance.pl/pozyczka-bez-zaswiadczen i mamy od razu kilkadziesiąt propozycji na różnych warunkach, z których bez problemu można wybrać najlepszą. Wysokie RRSO, nie wspominając Nic dziwnego, jest to cały czas bardzo atrakcyjna forma pozyskiwania gotówki. Wystarczy wpisać pożyczki przez internet bez zaświadczeń https://www.coolfinance.pl/pozyczka-bez-zaswiadczen i mamy od razu kilkadziesiąt propozycji na różnych warunkach, z których bez problemu można wybrać najlepszą. Wysokie RRSO, nie wspominając od kosztach dodatkowych sprawia, że pożyczkodawców również nie brakuje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki