Protest w Amazonie w dniu wyprzedaży

Niemiecki związek zawodowy Verdi ogłosił jednodniowy strajk, podczas którego pracownicy mają domagać się lepszych warunków pracy. Do zatrudnionych w Niemczech mają dołączyć koledzy z Hiszpanii i Polski  donosi Reuters

(fot. Phil Velasquez / ZUMA Wire)

Jednodniowy strajk pracowników Amazona mają szczególnie odczuć klienci i pracodawca, ponieważ od wtorku 17 lipca trwa coroczna wielka akcja promocyjna dla członków klubu premium Amazon Prime Day. Rokrocznie serwis wystawia setki ofert po obniżonych cenach. 

– Przesłanie jest jasne  podczas gdy gigant internetowy wzbogaca się, oszczędza pieniądze na zdrowiu swoich pracowników – powiedziała Stefanie Nutzenberger, główny urzędnik Verdi odpowiedzialny za sektor detaliczny. Amazon w komentarzu dla agencji powiedział, że tylko część z 12 tysięcy pracowników w Niemczech przyłączy się do strajku i że nie wpłynie to na dostawy związane z Amazon Prime Day. 

Oprócz pracowników w Niemczech, pracownicy Hiszpanii potwierdzili dołączenie się do strajku. Trwa tam obecnie trzydniowy protest. Natomiast zatrudnieni w Amazonie w Polsce podali na swojej stronie internetowej następującą informację: "16 lipca na wiadukcie w Sadach pod Poznaniem zawisł baner z hasłem „Pracujesz w Amazon? Zwolnij! Kto szybko pracuje, ten szybko umiera”. Na filmiku umieszczono też zdanie „Solidarnie ze strajkującymi w Amazon Hiszpania i Niemcy”. W dniach 16-18 lipca 2018 r. – czyli w okresie wzmożonych wyprzedaży zwanym Prime Day – strajkują pracownicy w magazynach Amazon w Hiszpanii i Niemczech. Domagają się podpisania zbiorowego układu pracy, który gwarantowały min. godne płace, zwiększone dodatki za pracę nocną i nadgodziny czy respektowanie czasu przerw. Nie zgadzają się na inwigilację pracowników i podkręcone tempo pracy." 

Redakcja Bankier.pl poprosiła o komentarz biuro prasowe Amazona. Marzena Więckowska, rzecznik prasowa firmy, poinformowała Redakcję, że informacje na temat strajku w Polsce są nieprawdziwe. – Amazon jest bardzo dobrym pracodawcą. By walczyć z mitami na nasz temat, otworzyliśmy nasze centra logistyki dla zwiedzających. Zapewniamy bezpieczne i pozytywne warunki pracy i zachęcamy każdego, aby sam się przekonał, odwiedzając jedno z naszych centrów. 2010 roku zainwestowaliśmy w Europie ponad 15 miliardów EUR i stworzyliśmy ponad 65 000 stałych miejsc pracy. Są to bardzo dobre miejsca pracy z wysoce konkurencyjną płacą i atrakcyjnymi benefitami między innymi takimi jak Postaw na Swój Rozwój, który opłaca 95% czesnego – komentuje kwestię Więckowska z biura prasowego Amazona. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 and00

Szukają byłych wojskowych na kierowników, powinni się rozejrzeć za byłymi oficerami ZOMO

! Odpowiedz
3 14 _justus

Powiem w krótkich wojskowych słowach. ..bać Amazon

! Odpowiedz
1 1 skaurus

Co oznacza zwrot "z gwiazdą poniżej"?

! Odpowiedz
12 2 glos_rozsadku

Zwalniać.

! Odpowiedz
0 24 pirx

Dziś jechałem za autobusem z banerem reklamowym Amazona. Szukają pracowników i płacą 6 tys PLN za ... dwa miesiące (z gwiazdą poniżej).
Co za tupet.

! Odpowiedz
2 3 _justus

Dobrze że za dwa miesiące bo Amerykanie to podają zawsze zarobki ROCZNE :)

! Odpowiedz
0 0 highfive

jeżeli netto to jeszcze nie najgorzej, jak brutto to słabo.

! Odpowiedz
7 35 goralnizinny

Polakom co zasuwaja jak chomiki na karuzeli brakuje cojones zeby sie odwrocic na piecie i pokazac korporacjom paluszek - dlatego do konca zycia beda tkwic we wlasnym szambie i narzekac... i coraz szybciej zasuwac... a korporacje beda tylko patrzec na kolumny zyskow w excelu

! Odpowiedz
3 10 andregru

Odwracanie się to nie rozwiązanie. To państwo powinno trzymać stronę polskich pracowników a nie korporacji . Przyjadą tańsi ukraińcy a Polacy z czego będą żyć ?

! Odpowiedz
5 34 grzechu_comeback

"PROLETARYUSZE wszystkich krajów łączcie się! " Czy ktoś to jeszcze pamięta?! Niemcom kanapki nie smakują to wzywają inne kraje na pomoc? Macie kłopot z korpo? To się zwolnijcie.... Nie znajdą frajerów, to zaczną ludzi szanować.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.