Prokuratorzy: ok. 82 mld zł na fikcyjnych fakturach w 2015 r., ujawnionych przez UKS

Blisko 82 mld zł wyniosła w 2015 r. łączna suma kwot wskazanych w fikcyjnych fakturach, ujawnionych przez Urząd Kontroli Skarbowej - poinformowali we wtorek sejmową komisję finansów publicznych prokuratorzy zajmujący się przestępczością gospodarczą.

Prokuratorzy: ok. 82 mld zł na fikcyjnych fakturach w 2015 r., ujawnionych przez UKS
Prokuratorzy: ok. 82 mld zł na fikcyjnych fakturach w 2015 r., ujawnionych przez UKS (fot. Dominik Pisarek / FORUM)

Jak przekazali, dane te dotyczą wyłącznie Urzędu Kontroli Skarbowej i nie obejmują Urzędów Celnych i Urzędów Skarbowych.

"Trudno ukazać skalę tego zjawiska, bo szacunki prokuratury, nawet jeśli byłyby prowadzone, są zawsze obarczone ryzykiem i dotyczą tylko przestępstw wykrytych" - powiedział w Sejmie Paweł Kołodziejski z prokuratury regionalnej w Gdańsku. "Niemniej jednak możemy tutaj z informacji kontroli skarbowej zauważyć bardzo znaczny wzrost, zarówno sumy kwot na fikcyjnych fakturach, które zostały ujawnione przez kontrolę skarbową, jak również ilości faktur ujawnianych. Wzrost jest rzeczywiście zatrważający, a łączna suma kwot wskazanych w fikcyjnych fakturach w 2015 roku wyniosła blisko 82 mld zł. Te faktury (...) służą komuś do pomniejszenia podatku należnego, czyli zmniejszenia swojego ciężaru podatkowego. Więc rzeczywiście te fikcyjne faktury wskazują na tendencje i skalę tego zjawiska" - wyjaśnił.

Według niego skalę zjawiska można też zobrazować za pomocą pojęcia luki podatkowej, czyli różnicy między zakładanymi a rzeczywistymi wpływami do budżetu państwa z podatku VAT. Zastrzegł jednak, że nie można jej wprost utożsamiać z oszustwami, bo na lukę podatkową składają się również błędy podatkowe oraz działania przedsiębiorców, służące optymalizacji podatkowej, które nie stanowią czynu zabronionego.

"W naszej ocenie jednak znaczna część luki podatkowej to działania świadome, które stanowią przestępstwo skarbowe" - powiedział Kołodziejski.

"Pomimo spadku w 2014 roku, w 2015 r. szacunki wskazują, że ta luka w VAT może sięgać nawet 53 mld złotych. To nie oznacza, że taka jest skala oszustw podatkowych, niemniej jednak daje pewien obraz strat Skarbu Państwa ponoszonych z tego tytułu" - zauważył.

"Gdybyśmy te środki odzyskali, można by wybudować 1269 km autostrad (...), zakupić 187 samolotów F-16, wybudować ponad 6,5 tys. przedszkoli, wyżywić 31,5 mln dzieci przez cały rok, jeśli chodzi o obiady, wypłacić emerytury 2,2 mln osób przez cały rok. Więc to są sumy, o które trzeba walczyć" - podkreślił, zwracając się do posłów.

"To nie oznacza, że takie kwoty Skarb Państwa odzyska. Nie łudźmy się. Nie jest tak, że tę przestępczość wyeliminujemy" - dodał.

Tłumaczył, że przestępczość podatkowa powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. "Możemy to sobie uświadomić, kiedy zwrócimy uwagę, że aż 66 proc. wpływów budżetowych to są wpływy z podatków pośrednich. A blisko połowa tych wpływów to są wpływy z VAT. Więc każde załamanie wpływów budżetowych z VAT-u powoduje niestety ogromne problemy dla finansów państwa" - wyjaśnił.

"Ta przestępczość powoduje też naruszenie reguł konkurencji. Przedsiębiorca nie jest w stanie konkurować z przestępcą, który jest w stanie zaoferować towar tańszy, ponieważ zaoszczędził na VAT" - dodał.

W jego ocenie największe problemy związane z przestępstwami podatkowymi występują w branży paliwowej. Podatki tam są na tyle wysokie, że przestępcom opłaca się oszukiwać - wskazał. Oprócz tego zainteresowaniem przestępców cieszą się branża złomowa, spirytusowa i tytoniowa, metali szlachetnych, stalowa.

Jednak zaznaczył, iż dla przestępców nie jest istotny towar i nie jest istotna branża. "Dla sprawców VAT jest towarem" - zwrócił uwagę.

Michał Ostrowski, dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej poinformował natomiast członków komisji, że obecnie we wszystkich prokuraturach okręgowych są wydziały do zwalczania przestępczości gospodarczej, co do niedawna nie było regułą.

"7 lipca Prokurator Generalny wydał wytyczne dla wszystkich prokuratorów (...). Wskazał na potrzebę jednolitej praktyki w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej, prowadzenie postępowań na odpowiednich szczeblach, czyli prokuraturach regionalnych, bądź co najwyżej okręgowych, zlecania czynności w tych postępowaniach służbom policyjnym na szczeblu komend wojewódzkich, Centralnego Biura Śledczego, policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego" - mówił.

"Zajmujemy się koordynacją tego typu postępowań tak, żeby poszczególne prokuratury w Polsce wiedziały o poszczególnych wątkach, dlatego że te sprawy z reguły są popełniane w wielu miejscach. (...) Przestępcy działają na terenie całego kraju, nie tylko w danej miejscowości, czy na danym terenie" - zauważył.

Ponadto - dodał Ostrowski - Prokurator Generalny nakazał stosowanie odpowiednich środków przymusu w sytuacjach, kiedy są do tego podstawy. "Oczywiście mówię tu o środkach zapobiegawczych, zabezpieczeniach majątkowych, tak żeby sprawców przestępstw niezwłocznie doprowadzać, żeby te wyłudzone pieniądze jak najszybciej zostały zabezpieczone na poczet przyszłych należności" - wyjaśnił.

Dyrektor Ostrowski podzielił się też szczegółem jednego ze śledztw prowadzonych przez wydziały ds. przestępczości gospodarczej. "W jednej ze spraw, które ostatnio badaliśmy w prokuraturze krajowej, gdzie chodzi o olbrzymie wyłudzenia podatków VAT w mechanizmie przestępstwa karuzelowego, jedna z firm uczestniczących w tym mechanizmie wyłudzenia oficjalnie zarejestrowana w Polsce nosi nazwę +Carousel Enterprise sp. z o.o.+" - powiedział. "To nie jest żart. To jest prawda" - dodał. (PAP)

zab/ je/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~wyborca

Ustawa o VAT jest wadliwa ale napisali ją prawnicy i przegłosowali posłowie. Większość posłów (czy to PiS czy PO) nie rozumie co czyta więc nic dziwnego,że furtki w prawie przemycane są aż miło. Kto to wyprostuje, bo już o tej niemocy urzędników i osłów ciężko słuchać. Pis miał to naprawić i co? Rozumie co czyta? Tym mieli się zająć od początku swoich rządów. Od publikowanych wielkości uszczuplenia podatku VAT fizycznie w US go nie przybędzie!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~TVN_jedyne_źródło

Rzepliński wszystkich obroni. Nie ma strachu.

! Odpowiedz
0 2 ~qwerty

"Jeśli zwrócą również wyłudzone mienie i wyrównają uszczuplenie podatkowe, sąd na wniosek prokuratora będzie mógł w ogóle odstąpić od wymierzenia im kary." czyli (o ile prokuratora na to przystąpi) będzie można liczyć na mniejszą karę ?

! Odpowiedz
0 1 ~zez

to jest tzw "czynny żal" i występuje od dawna w kodeksie karnym. Tu pewnie rząd myśli, że dzięki temu odzyska więcej kasy - taki deal - oddajesz kasę i dostajesz mniejszy wyrok

! Odpowiedz
1 2 ~termet

Surowo należy karać tych ,którzy okradają własny naród.POwinno im się odbierać majątki.

! Odpowiedz
2 2 ~seba

A jaki pożytek będzie z tego, że będą w więzieniu? I dla kogo?

! Odpowiedz
0 1 ~Ron2000

Takie sumy u prywatnych przedsiębiorców stworzyłyby, lekko licząc 53 tys. wysoko technologicznych,dobrze płatnych miejsc pracy. Przykłady, które podaje p. Kołodziejski to czysta konsumpcja nie dająca żadnego rozwoju ( może z wyjątkiem autostrad ).
Paradoksalnie, nawet jak te pieniądze trafiają do oszustów, to są pewnie znacznie lepiej wydawane niż przez urzędników.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~PATRYJOTA

jesli obnizymi podatki w sposob znaczacy jak rowniez upraszczajac je to po pewnym czasie panstwo mialo by wiecej pieniedzy gdyz z reguly male podatki placi sie chetnie i nie sprzyja to okazji do oszukiwania na wielka skale ..

! Odpowiedz
0 0 ~zez

powiedz to Apple, które płaciło 1% ale stwierdziło, że i tak to za dużo. Jeśli obniżysz podatki to skończy się tylko tym, że trzeba będzie obniżyć wydatki i wtedy powiedz mi co konkretnie mamy przestać finansować? Czekam na Twoje odważne propozycje :)

! Odpowiedz
2 5 ~okazja

Podstawową przyczyną oszustw podatkowych jest...istnienie podatków :).
A tak zupełnie serio, to należałoby się zastanowić, czy gdyby podatki były niższe opłacałoby się oszukiwać. W końcu okazja czyni złodzieja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.