REKLAMA
SPRAWDŹ

Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników energetyki trafił do konsultacji

2023-03-06 12:46
publikacja
2023-03-06 12:46

Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych - wynika ze strony Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników energetyki trafił do konsultacji
Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników energetyki trafił do konsultacji
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Jak podano, celem uchwalenia projektowanej ustawy, przygotowanej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, jest zapewnienie osłon socjalnych pracownikom sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, którzy zatrudnieni są w spółkach objętych procesem transformacji energetycznej, polegającej na stopniowym odchodzeniu w perspektywie do 2050 r. od wytwarzania energii elektrycznej w wysokoemisyjnych jednostkach węglowych.

Osłony socjalne mają obejmować urlopy energetyczne, urlopy górnicze i jednorazowe odprawy pieniężne.

Projekt ustawy zakłada, że świadczenia socjalne wynikające z urlopów energetycznych i urlopów górniczych oraz jednorazowe odprawy pieniężne finansowane będą z dotacji budżetowej.

Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji, wydatki dla budżetu z tytułu ustawy wynieść mają 1,27 mld zł w ciągu 10 lat.

Przepisy wymagają notyfikacji Komisji Europejskiej.

Wytwórcze aktywa węglowe z grup energetycznych z udziałem Skarbu Państwa (PGE, Enei, Tauronu i Energi) mają zostać wydzielone do NABE.

22 grudnia 2022 r. przedstawiciele strony rządowej, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz spółek energetycznych podpisali umowę społeczną, określającą zobowiązania wobec pracowników sektora elektroenergetycznego oraz sektora wydobycia węgla brunatnego w związku z procesem stopniowej transformacji regionów silnie związanych z energetyką konwencjonalną. Umowa zawiera m.in. zobowiązania pracodawców w zakresie gwarancji pracowniczych w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Ustawa obejmie też pracowników ZE PAK.(PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
andregru
"Projekt ustawy o osłonach socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego" - następni niepełnosprawni na utrzymaniu społeczeństwa .
prawnuk
? żadna odprawa w skali kraju nie powinna przekracvzać 6 pensji profesorskich. Czyli 42.000 brutto

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki