REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

UOKiKProfi Credit Polska z zarzutem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Spółka odpowiada

2022-11-29 11:26, akt.2022-11-30 09:30
publikacja
2022-11-29 11:26
aktualizacja
2022-11-30 09:30

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił Profi Credit Polska, która udziela pożyczek konsumenckich, zarzuty ws. naruszenia zbiorowych interesów konsumentów - poinformował we wtorek UOKiK.

Profi Credit Polska z zarzutem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Spółka odpowiada
Profi Credit Polska z zarzutem naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Spółka odpowiada
fot. Maciej Łuczniewski / / FORUM

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Profi Credit Polska grozi kara w wysokości do 10 proc. obrotu - podał UOKiK.

Jak wyjaśniono we wtorkowej informacji Urzędu, Profi Credit Polska udziela pożyczek konsumenckich, a w przypadku ich nieterminowych spłat – windykuje zadłużenie. "W tym celu wykorzystuje połączenia telefoniczne, wiadomości głosowe i elektroniczne, korespondencję tradycyjną, a także wizyty przedstawicieli Profi Credit w domach czy miejscu pracy dłużników" - dodano.

"Działania Profi Credit Polska mogą być sprzeczne z dobrymi obyczajami i uniemożliwiać prowadzenie merytorycznych rozmów mających na celu doprowadzenie do porozumienia" - wskazał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, cytowany we wtorkowej informacji. Dodał, że sposób komunikowania się, forma kontaktów, a także przekazywane informacje nie powinny wywoływać uczucia lęku, zagrożenia ani presji.

"Konsumenci zaciągający pożyczkę, mają obowiązek jej terminowej spłaty, jednak nie mogą być osaczani czy zastraszani. Taka sytuacja może zniekształcać ich zachowania, prowadzić do podejmowania niekorzystnych ekonomicznie decyzji, bądź całkowitego unikania kontaktu z pożyczkodawcą" - podkreślił Chóstny.

Z dotychczasowych ustaleń Urzędu wynika, że spółka "z nadzwyczajną intensywnością kontaktuje się z dłużnikami, wywierając na nich dużą presję poprzez liczne wiadomości, telefony czy wizyty windykatorów".

Automatycznie wysyłane wiadomości o przyszłych, jak i zaległych ratach, jak wskazano, dotyczą różnych zobowiązań, określają różne wartości długu czy terminy ich uregulowania. Zdaniem UOKiK może to dezorientować konsumentów, którzy mają prawo do pełnej i jasnej informacji na temat ciążącego na nich długu.

Urząd wskazał, że konsumenci skarżą się na brak profesjonalizmu reprezentantów spółki, a nawet groźby czy obelgi. "Pracownicy Profi Credit w trakcie rozmów telefonicznych oraz wizyt domowych mogą wywoływać u pożyczkobiorców uczucie lęku przed konsekwencjami finansowymi i poddawać ich presji psychicznej. Mają zapowiadać postępowania sądowe, egzekucje komornicze, a także żądać spłaty całości długu" - wyjaśnił.

W ocenie UOKiK wątpliwości wzbudza też charakter odwiedzin przedstawicieli spółki w domach i w miejscach pracy oraz brak informowania o rzeczywistych uprawnieniach windykatorów podczas takich wizyt. "Windykacja terenowa jest praktyką legalną i stosowaną, ale powinna mieć charakter polubowny, negocjacyjny i dyskretny, bez angażowania osób trzecich (współpracowników, sąsiadów)" - podkreślono. Nie może w jej trakcie dochodzić do "potęgowania u konsumentów stanu obawy o siebie, bliskich i posiadane mienie".

Urząd zwrócił uwagę, że konsumenci, którzy doświadczyli niewłaściwych praktyk windykacyjnych, mogą skorzystać z pomocy rzecznika konsumentów w swoim mieście lub powiecie. "W przypadku uporczywego nękania mogą również zgłosić zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do organów ścigania" - przypomniano.

Profi Credit Polska o zarzutach UOKiK

"PROFI CREDIT Polska S.A zaprzecza tezom, jakoby komunikacja z klientami, posiadającymi zaległości w spłacie zobowiązania, miała odbywać się w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami" - stwierdziła spółka w stanowisku przesłanym w środę PAP. Dodała, że podejmowane przez nią czynności windykacyjne są zgodne z obowiązującym prawem, a ich koszt w całości jest ponoszony przez spółkę.

Głównym celem komunikacji z klientami posiadającymi zadłużenie - jak podała spółka - jest ograniczenie wzrostu ich zadłużenia. "Wysokie koszty jakie ponosi Spółka, podejmując próby częstych kontaktów z klientami zalegającymi z płatnością, stanowią również odpowiedź na sugestie samych klientów bezpośrednio zainteresowanych stanem i bieżącą sytuacją swojego zadłużenia" - zaznaczyła.

"Spółka prowadzi komunikację do klientów posiadających zadłużenie głównie w celu zapobieżenia konieczności przekazania sprawy na drogę sądową, a w konsekwencji wszczęcia egzekucji komorniczej" - podała spółka w oświadczeniu. Ma to w efekcie ograniczyć dalszy wzrost zadłużenia klientów - stwierdzono. Dodano, iż z danych spółki wynika, że "jedynie z 20 proc. wszystkich klientów niespłacających terminowo raty pożyczek udaje się przeprowadzić choć jedną rozmowę telefoniczną. Pozostałe 80 proc. klientów – niestety najczęściej intencjonalnie – nie reaguje na próby kontaktu bądź wprost go unika".

Spółka przyznała, że "jest świadoma, iż każde działanie windykacyjne może wywoływać u dłużników subiektywne, negatywne odczucia, jednak dążenie do polubownego rozwiązania problemu rodzi dla dłużnika najwięcej korzyści". Jednocześnie w stanowisku zaznaczono, że spółka, jak każdy inny wierzyciel, uprawniona jest do prowadzenia działań zmierzających do zaspokojenia wierzytelności, "jeżeli nie wykraczają one poza literę prawa, nie godzą w dobre obyczaje i zasady współżycia społecznego, do czego Spółka przywiązuje szczególną dbałość".

Jak dodano, spółka pozostaje otwarta na wszelkie sugestie ze strony UOKiK w zakresie częstotliwości i sposobów kontaktu z klientami. "PROFI CREDIT Polska S.A. deklaruje również pełną współpracę z UOKiK w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i wypracowania możliwe najlepszego modelu działania chroniącego interesy wierzyciela jak i dłużnika" - podano.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki