REKLAMA

Prof. Elżanowski: Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt

2021-12-06 06:15
publikacja
2021-12-06 06:15

Nadużycia bywają nawet w opiece społecznej, a zwierzęta nie mogą się poskarżyć. Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt, bo nadzór nad nimi jest nieskuteczny - powiedział PAP zoolog, bioetyk prof. Andrzej Elżanowski z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego.

Prof. Elżanowski: Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt
Prof. Elżanowski: Nie powinno być prywatnych schronisk dla zwierząt
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Profesor Elżanowski angażuje się w pomoc dla zwierząt, m.in. w społeczną zbiórkę na ratunek dla czworonogów z prywatnego schroniska - reklamującego się jako hotel dla zwierząt - w Wojtyszkach, w pobliżu Sieradza (Łódzkie). W miejscu tym obrońcy praw zwierząt doprowadzili do kontroli policji i wydostali stamtąd ponad sto psów. Alarmowali, że zwierzęta żyją tam w skandalicznych warunkach sanitarnych.

Prywatny właściciel schroniska w Wojtyszkach napisał w oświadczeniu, że w związku "z nieuzasadnioną nagonką medialną na hotel dla zwierząt", że "postępowanie toczy się jedynie w sprawie i organy ścigania nie postawiły nikomu z kierownictwa i pracowników schroniska zarzutów".

Profesor Andrzej Elżanowski podkreślił, że problem tego typu placówek, prowadzonych przez podmioty prywatne, jest dużo szerszy. "Nadużycia zdarzają się nawet w opiece społecznej, a zwierzęta nie mogą się przecież poskarżyć. Prywatnych schronisk dla zwierząt nie powinno być, bo nadzór nad nimi będzie zawsze nieskuteczny, uwzględniając zwłaszcza przeciętny poziom działania Inspekcji Weterynaryjnej i częste lokalne powiązania" - zaznaczył.

"Działalność prywatnych, nastawionych na zysk, schronisk dla zwierząt powinna być prawnie zabroniona. Powinny je prowadzić organizacje pożytku publicznego pod nadzorem starostwa lub same starostwa, na poziomie powiatu, w obu przypadkach w sposób umożliwiający kontrolę przez lokalną społeczność" - argumentował naukowiec. "Trzeba zmienić obowiązujące prawo, ponieważ narzuca ono obowiązek opieki nad bezdomnymi zwierzętami gminom, które w większości nie są w stanie się z tego samodzielnie wywiązać " - tłumaczył Elżanowski. Jego zdaniem większość gmin nie może tego dobrze zrobić.

"Nie mogąc same prowadzić schronisk, gminy wiejskie wysyłają zwierzęta do odległych schronisk albo stosują półśrodki zatrudniając weterynarzy, dla których najprostszym rozwiązaniem jest uśpienie, albo przetrzymywanie zwierząt w różnej jakości +przytuliskach+" - wyjaśnił. "Postuluję, aby odpowiedzialność za bezdomne psy i koty została przeniesiona na poziom powiatu. Wtedy starostwo i powiatowy lekarz weterynarii staliby się efektywnie odpowiedzialni za los bezdomnych zwierząt na swoim terenie"- powiedział bioetyk. "Powiatowe schroniska utrzymywane byłyby za duże pieniądze, które gminy obecnie wydają na transport poza gminę i różne półśrodki" - wskazał.

"Taka powiatowa placówka powinna nie tylko pełnić funkcję opiekuńczą, ale również być ośrodkiem zapobiegania bezdomności w powiecie, w szczególności dokonując i organizując sterylizację. Dlatego w każdym powiecie potrzebne jest przynajmniej jedno schronisko" - zwrócił uwagę profesor.

"O ile w miastach ochrona zwierząt jest na jakimś poziomie, szczególnie na zachodzie i w centrum kraju, to tak zwana Polska powiatowa pod tym względem po prostu leży i nawet nie ma do kogo zwrócić się o pomoc dla bezdomnego czy zbłąkanego psa. Powiatowe schronisko o znanej, zwłaszcza policji, lokalizacji i numerze telefonu, rozwiązałoby ten problem” - ocenił prof. Elżanowski. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.
Wyjątkowa Wyprzedaż Forda. Hybrydowe SUVy już od 88 900 zł.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
dobroc
Natychmiast zlikwidować prywatne rzeźnię tak to co tam się dzieje to rzeźnia...Radysy, Wojtyszki i wiele innych to mordowania ,korupcja weterynarzy głównych wojewódzkich ,jak psa odrazu nie zabija wrzucają do klatek gdzie dominują inne psy nie wpuszczają do budy ,pies moknie potem zamarza,jak wcześniej po drodze po wypadku nie odejdzie Natychmiast zlikwidować prywatne rzeźnię tak to co tam się dzieje to rzeźnia...Radysy, Wojtyszki i wiele innych to mordowania ,korupcja weterynarzy głównych wojewódzkich ,jak psa odrazu nie zabija wrzucają do klatek gdzie dominują inne psy nie wpuszczają do budy ,pies moknie potem zamarza,jak wcześniej po drodze po wypadku nie odejdzie bez weterynarza,bez sterylizacji kastrację suki do psów potem małe zamarzają ,wode dają raz na tydzień bo szkoda bo nie ma kto a jak są to Ukraińcy co mają gdzieś zwierzęta wrecz nad nimi się pastwia nie robią to co powinny tylko pija,mięso z rzeźni tłuste odpadki gdzie psy obtluszczone odchodzą w menczarniach jak się wzajemnie nie zagryza,wolontariuszy nie wpuszczają ,adopcje brak wszystko to ściema podrabiają dokumenty,gdzie sprawiedliwość tylko kasa dla właścicieli jest ważna nie dobro zwierząt są bogaczami za państwowe pieniądze za mordowanie psów ,jak oni żyją nie mają sumienia bo to podli zwyrodnialcy.Ratujcie Wojtyszki ratujcie te biedne psy one odchodzą w cierpieniach nie tylko z chorób z zagryzienia ,zamarzania ale też z tęsknoty za własnym panem gdzie pies się zgubił i dotarł na drugi koniec Polski i nikt go już nie chce..taka jest prawda tylko wszyscy się boją mówić pisać..Bóg wszystkich kiedyś osadzi . .kiedy będzie piątka dla zwierząt Kaczyński przecież kochasz zwierzęta.!
xiven
lewackie ideologie NWO prowadzą również do zdelegalizowania posiadania zwierząt

nie będziecie posiadać niczego! również pieska ani kotka i macie być szczęśliwi!

a że kociarze czy psiarze to też dość spora grupa osób to mogli by się zainteresować co się na nich szykuje

profesorkowie jak zwykle lobbują za
lewackie ideologie NWO prowadzą również do zdelegalizowania posiadania zwierząt

nie będziecie posiadać niczego! również pieska ani kotka i macie być szczęśliwi!

a że kociarze czy psiarze to też dość spora grupa osób to mogli by się zainteresować co się na nich szykuje

profesorkowie jak zwykle lobbują za zamordyzmem
andregru
To samo z wieloma fundacjami które z dotacji unijnych i państwowych utrzymują głównie prezesów .
hir
to co napisane powyżej to 100 procentowa prawda.prywatne schroniska to pato.Z tego co pamietam wlasciciel tego schroniska w Pile jeżdzi porsche

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki