REKLAMA

Imponująca końcówka roku w polskim przemyśle

2022-01-21 10:30
publikacja
2022-01-21 10:30
Imponująca końcówka roku w polskim przemyśle
Imponująca końcówka roku w polskim przemyśle
fot. MexChriss / / Shutterstock

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła mocniej, niż spodziewali się analitycy. "Gwiazdami odczytu zostały energetyka i motoryzacja" - zauważają ekonomiści PKO BP.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w grudniu aż o 16,7 proc. wyższa niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższa roczna dynamika produkcji od czerwca. Konsensus rynkowy przewidywał odczyt na poziomie 13 proc., czyli niższy niż 15,2 proc. odnotowane w listopadzie.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

W porównaniu do listopada produkcja przemysłowa spadła o 2,9 proc., ale był to w głównej mierze efekt czynników sezonowych. Po ich wyeliminowaniu ukształtowała się na poziomie o 0,2 proc. niższym niż miesiąc wcześniej.

"We wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w grudniu 2021 r. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 39,4%. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych – o 17,6%, dóbr inwestycyjnych – o 12,6%, dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 7,7% oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,2%" - poinformował GUS.

"Według wstępnych danych w grudniu 2021 r., w stosunku do grudnia 2020 r., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali – o 42,7%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 33,8%, napojów – o 22,1%, w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 23,3%, w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 21,7%, wyrobów z metali – o 18,5%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 17,0%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2020 r., wystąpił w 4 działach, w tym w produkcji odzieży – o 9,7%" - podali statystycy.

Ekonomiści zwracają uwagę przede wszystkim na dwie kategorie: energetykę i motoryzację. Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosło w grudniu o 54,2 proc. rdr. Analitycy wskazują, że jest to efekt szoku cenowego na rynku gazu w Europie. Z kolei produkcji samochodów sprzyja ograniczenie zakłóceń w globalnych łańcuchach dostaw przy utrzymującym się wysokim popycie na auta.

"W strukturze danych o grudniowej produkcji na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się szybki wzrost produkcji dóbr zaopatrzeniowych (17,6% r/r wobec 17,0% w listopadzie), co wskazuje na dalszy wzrost zapasów w reakcji na wysokie ryzyko przerw w dostawach materiałów i komponentów wywołanych nowymi obostrzeniami w krajach (głównie azjatyckich) będących ważnym źródłem dostaw dla firm polskiego przetwórstwa przemysłowego. Z kolei w ujęciu sektorowym na szczególną uwagę zasługuje zwiększenie dynamiki produkcji w kategoriach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach (z 8,3% r/r w listopadzie do 9,5%), co naszym zdaniem wskazuje na stopniowe zmniejszanie się bariery wzrostu w postaci wąskich gardeł w procesie produkcji" - komentują analitycy Credit Agricole.

Wysoka aktywność przemysłu napędzała pod koniec roku wzrost gospodarczy w Polsce. Ekonomiści z ING przewidują, że wzrost PKB w IV kwartale sięgnął ok. 7,4 proc., ich koledzy z mBanku piszą, że "2021 rok zamknie się wynikiem PKB bliskim 6%".

"W okresie styczeń – grudzień 2021 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 14,9% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy notowano spadek o 1,0%" - podał GUS.

MKa

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (15)

dodaj komentarz
nostsherlock
Niby fajnie i pięknie, szkoda tylko, że nie uwzględniono PPI na poziomie 14,2%. No i tu cały "wzrost" idzie do lamusa
lancealot
LOL. Całe stado trolli rzuciło się świętować dobre wyniki jakby to zasługa PiSu była.
I już mrzonki o potędze i PKB powyżej 7% :D
Do łba nie przyszło, że ten wzrost to zasługa samych firm a w sporej części to skutek panicznego zapełniania magazynów, wykupu części, surowców i usług w obawie przed dalszym wzrostem cen i inflacji.
LOL. Całe stado trolli rzuciło się świętować dobre wyniki jakby to zasługa PiSu była.
I już mrzonki o potędze i PKB powyżej 7% :D
Do łba nie przyszło, że ten wzrost to zasługa samych firm a w sporej części to skutek panicznego zapełniania magazynów, wykupu części, surowców i usług w obawie przed dalszym wzrostem cen i inflacji. A ta u nas dalej rośnie (i na Litwie i Estonii) a w reszcie Europy spada.
Do łba nie przyszło też, że do wzrostu PKB konieczne są inwestycje. A nikt nie będzie inwestował przy tak dużej inflacji, niestabilnej walucie i cyrkach podatkowych.
koperytko
Może jednak bankier wrzuci info o rekordowych inwestycjach w Polsce bo mamy kolejnego leminga -moze się go da uratowac ???
Zastanawiam się gdzie lemingi mieszkaja bo jakoby w duzych miastach w np w Poznaniu wszędzie jest rozbudowa i powstaje pełno hal i trzeba być nieźle zindoktrynowanym aby powtarzac o braku inwestycji
santoriusz
Ty to musisz być nieszczęśliwym człowiekiem, może ministrantem byłeś człeku?
smallsaver
Przecież to jest propagandowa ściema i jak widzę dyżurne pisie trole już nabijają posty. Podajcie wzrost po odjęciu inflacji producenckiej. Przecież produkcja energii nie wzrosła o 40%, tylko tak wzrosły jej ceny.
smallsaver
Wiadomość z dzisiaj - inflacja producencka (PPI) urosła w grudniu do 14,2 proc., co znacznie przewyższa wcześniejsze prognozy. To najwyższy poziom inflacji od 1996 r., czyli od 26 lat.
koperytko odpowiada smallsaver
inflacja producencka w Niemczech + 24% najwyzsza od 70 lat. Teraz niech mi ktoś odpowie dlaczego w Niemczech inflacja CPI 6% ?
katzpodola
Przecież TVN się zapłacze. To nie może być prawda
santoriusz
TVN gra na spadki, podobno zastanawiają się czy już spadać z Polski bo zaklinanie rzeczywistości jak nie wychodziło tak wyjść nie chce
koperytko
PKB Polski na podstawie tych danych mozna szacowac spokojnie powyżej 7% w IV kwartale. Zastanawiam się ile wymiernej szkody dla gospodarki powodują politycy PO dyskredytujac rząd Polski w PE
Cały czas brakuje informacji o rekordowych inwestycjach zagranicznych których podobn nie ma według te.pej lemingozy

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki