Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego

Prezydent Andrzej Duda przyjął w czwartek ślubowanie od nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego Zbigniewa Jędrzejewskiego. Zastąpi on w TK sędziego Mirosława Granata, którego kadencja zakończyła się w środę.

Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego
Prezydent przyjął ślubowanie od sędziego TK Zbigniewa Jędrzejewskiego (fot. Krystian Maj / FORUM)

Na uroczystości w Pałacu Prezydenckim obecni są m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Wyboru nowego sędziego TK Sejm dokonał przed dwoma tygodniami. Kandydatura prof. Jędrzejewskiego została zgłoszona przez PiS. Sędzia TK wybierany jest bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Opozycyjne kluby umówiły się, by nie brać udziału w głosowaniu nad wyborem sędziego TK, w ten sposób chciały doprowadzić do braku kworum.

W głosowaniu wzięło udział jednak kilkoro posłów klubu Kukiz'15, w tym posłanka Małgorzata Zwiercan, która zagłosowała za siebie i za posła Kornela Morawieckiego (oboje są już poza klubem Kukiz'15). Wywołało to protesty posłów opozycji, którzy podkreślali, że zwracali marszałkowi Sejmu tuż po głosowaniu uwagę, że doszło podczas niego do nieprawidłowości. Postępowanie sprawdzającego ws. tego sejmowego głosowania rozpoczęła w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Decyzję o przyjęciu ślubowania od prof. Jędrzejewskiego poprzedziła wymiana korespondencji z marszałkiem Sejmu, który w pismach do prezydenta poinformował, że uchwała ws. wyboru sędziego Jędrzejewskiego została podjęta skutecznie. Prezydent, pytany w niedawnym wywiadzie dla PAP o przyjęcie ślubowania od prof. Jędrzejewskiego powiedział, że chciałby, by Trybunał Konstytucyjny jak najprędzej miał pełny skład. (PAP)

kno/ mok/ mag/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~biki

Sami się wybierają . A może by tak naród wybrał sobie swoich sędziów.

! Odpowiedz
2 2 ~zdziwiony

Najgorszy prezydent jakiego Polacy wybrali ,nie tylko nie dotrzymuje obietnicy bycia prezydentem wszystkich Polaków ,jest prezydentem bez wyrazu na rozkaz na telefon w dodatku rozmontowuje demokracje i system prawny w Polsce a niby prawnik a jednak sprzeniewieża się temu co go nauczyli.Jak mozna nie miec szacunku do samego siebie i do tego co się powiedziało???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~Join

Rzepa zniknij wkońcu

! Odpowiedz
10 5 ~Fakty

p.rezydent

! Odpowiedz
6 2 ~plutarch

krótkopis

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil