Prezydent podpisze nowelizację ustawy o IPN i skieruje ją do TK

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze nowelizację ustawy o IPN i skieruje ją w trybie następczym do TK.

(fot. Jakub Porzycki / FORUM)

Prezydent powiedział, że po analizie sytuacji i po analizie proponowanych przepisów zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN; jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym.

Prezydent zapowiedział, że chce, aby Trybunał zbadał zgodność z konstytucją tych przepisów w dwóch kwestiach. "Po pierwsze jeżeli chodzi o zgodność z art. 54, który mówi o wolności głoszenia swoich poglądów (...). Czy wolność słowa nie jest przez te przepisy w sposób nieuprawniony ograniczona" - wskazał Duda.

Po drugie, prezydent chce, aby TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa. "To są przepisy o charakterze prawno-karnym. One mają w związku z tym szczególny walor. Na ich podstawie sąd może dokonać skazania. Muszą to być przepisy precyzyjne" - powiedział prezydent. Według Dudy, każdy obywatel "zasługuje na to, aby przeczytawszy przepis był w stanie zidentyfikować, jakie jego zachowania w związku z tym mogą być zachowaniami karalnymi, a jakie nie".

"Taka jest moja decyzja. Myślę, że jest to takie rozwiązanie, które z jednej strony zabezpiecza polskie interesy - powtarzam jeszcze raz - naszej godności, prawdy historycznej, tego, abyśmy byli w sposób sprawiedliwy oceniani na świecie i aby nas nie pomawiano, jako państwa i jako narodu, ale z drugiej strony także, uwzględniając wrażliwość osób, dla których kwestia pamięci historycznej, pamięci o Holokauście jest niezwykle ważna, a przede wszystkich tych, którzy ocaleli i którzy powinni światu, póki mogą, mówić o tym, jak pamiętają tamte czasy i co przeżyli" - pod prezydent.

Podkreślił, że w ostatnim czasie "bardzo dużą dyskusję" wzbudziła kwestia uchwalonej przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN. Jak wskazał, jest ona dyskutowana nie tylko w polskiej przestrzeni publicznej i politycznej, ale także w przestrzeni międzynarodowej. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ten temat wybrzmiewa również w relacjach pomiędzy Polską a Izraelem, pomiędzy Polakami a Żydami ale także w przestrzeni relacji polsko-amerykańskich.

Dodał, że "to nie jest ustawa nowa". "To nie jest propozycja, która pojawiła się tydzień czy miesiąc temu. Na temat tego przepisu, ja prowadziłem rozmowy już przeszło roku temu, a także w czasie mojej wizyty rok temu w Izraelu. Byłem już wtedy o to pytany" - mówił Andrzej Duda.

Jak oświadczył, to oczekiwanie środowisk żydowskich zostało przez posłów przygotowujących nowelę o IPN zrealizowane.

Andrzej Duda powiedział, że jest skłonny przychylić się do tego, aby wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o IPN zostały rozstrzygnięte. Zaznaczył, że świadectwo ocalonych jest niezwykle ważne. "Nie chciałbym, aby ktokolwiek z nich miał wątpliwości, że może głosić swoje świadectwo" - dodał Andrzej Duda.

Prezydent w swoim wystąpieniu odniósł się do wątpliwości strony izraelskiej, jakoby nowela ustawy o IPN prowadziła do zaprzeczenia prawdzie historycznej i ingerowała w prace naukowe i artystyczne. "W moim przekonaniu zwłaszcza z pierwszej części artykułu 55A taka sytuacja wyniknąć nie może" - podkreślił.

Jak dodał, "jako prezydent jestem skłonny przychylić się do tego, że te wątpliwości powinny zostać wyjaśnione (...), bo tego wymaga moim zdaniem także właśnie szacunek dla pamięci, szacunek dla odczuć osób tych, których bliscy zginęli, szacunek dla odczuć także tych, którzy są ocalonymi i których straszliwe wspomnienia są wielkim memento dla całego świata".

Prezydent podkreślił, że niezwykle ważne jest, aby państwo polskie nie było pomawiane o udział w Holocauście. "Przede wszystkim tak jak niektórzy mówią, co dla mnie jest ogromnie bolesne i myślę, że dla większości Polaków, że Polacy brali jako naród w instytucjonalizowany sposób udział w Holokauście, że miało to charakter systemowy. Otóż proszę państwa - nie. Prawda historyczna jest taka, że Polacy w żaden zinstytucjonalizowany sposób, w żaden systemowy sposób nie brali udziału w Holocauście" - zapewnił Andrzej Duda.

Podkreślił, że historia II wojny światowej "przede wszystkim jest najboleśniejsza dla Izraela". Dodał, że "jest pełen szacunku dla tej wielkiej pamięci i bólu". "Budowanie dobrych relacji pomiędzy Polską i Izraelem bardzo leży mi na sercu. Mieszkaliśmy tysiąc lat we wspólnym państwie. To nasza dramatyczna historia" - zaznaczył.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "przede wszystkim tamten czas (II wojny światowej - PAP) to czas bólu dla narodu żydowskiego, dzisiaj dla Izraela. "Jest to więc dla Żydów sprawa szczególnie bolesna, delikatna i wzbudzająca szczególne emocje" - mówił.

Prezydent zaznaczył, że w jego rodzinie stale obecna była opowieść o śmierci jego dziadka podczas II wojny światowej i o śmierci Żydów. "Na naszej ziemi niemieccy naziści zbudowali obozy zagłady, z najbardziej ponurą sławą owianym obozem Auschwitz-Birkenau. Prawdą jest, że ze wszystkich narodów najwięcej zginęło osób narodowości żydowskiej. Ale zginęły także miliony Polaków" - dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polacy ginęli także w innych miejscach. "Zginęli rozstrzeliwani na ulicach polskich miast, zginęli walcząc z Niemcami w oddziałach partyzanckich, zginęli zamęczeni na Pawiaku i w innych miejscach, gdzie Niemcy katowali ludzi, i realizowali swój przemysł zagłady także wobec narodu polskiego" - podkreślił prezydent.

Najważniejszy zapis mówi o tym, że każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara ma grozić za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

PAP/ IAR/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sprawiedliwy

Karane będzie przypisywanie państwu polskiemu i narodowi polskiemu zbrodni przeciwko pokojowi. Ciekawe, bo np. według opinii dyplomacji watykańskiej z 2003 r. inwazja na Irak bez zgody ONZ była zbrodnią przeciwko pokojowi. A zdaje się że nasze państwo uczestniczyło. Będziemy ścigać kardynała? A ultimatum z 1938 i zajęcie Zaolzia? Czesi mogą też mieć inne zdanie o wpływie tej sprawy na pokój światowy. A może te zarzuty są uzasadnione i nie będzie za to kary więzienia?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 konra74

Nici z absurdalnych izraelskich roszczeń co do majątku polskich obywateli wyznania mojżeszowego wymordowanych przez naród niemiecki.

! Odpowiedz
20 8 karbinadel

Rząd PiS posiadł wyjątkowy talent stwarzania problemów z niczego. Jak również walki z problemami nie znanymi gdzie indziej. Typowi socjaliści, tyle że narodowi

! Odpowiedz
1 17 fakpejsy

https://youtu.be/nlwsrxkUHwc
Cala prawda!

! Odpowiedz
14 2 lelo1949

Zanim coś napiszesz zastanów się trochę

! Odpowiedz
35 17 antybolszewik

Wysyła ją do swojego Trybunału
Ale cyrk na potrzeby PiSowskiego naiwnego luda

! Odpowiedz
12 38 trollmaster

fakt, powinien podpisać i koniec, koniec bezkarnego, świadomego oczerniania Polski.

! Odpowiedz
10 23 trollmaster odpowiada trollmaster

interesująca ilość czerwonych łapek, aż tak dużo V kolumny w Polsce?

! Odpowiedz
21 7 karbinadel odpowiada trollmaster

Nikt tak nie oczernia Polski jak Jarosław i jego komanda. Ale na niego tez się kiedyś znajdzie ustawa :)

! Odpowiedz
4 17 trollmaster odpowiada karbinadel

słońce ci przygrzało?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil