Prezydent Wenezueli zezwolił na transakcje dolarowe. "Zastrzyk tlenu dla gospodarki"

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył w piątek w Caracas na konferencji prasowej dla zagranicznych dziennikarzy, że w obliczu kryzysu gospodarczego jego rząd postanowił zezwolić na dokonywanie transakcji dolarowych w kraju.

(FORUM)

Po latach restrykcji i ograniczeń dotyczących dolara i wobec błyskawicznej utraty wartości przez dewaluującą się z tygodnia na tydzień walutę oficjalną, boliwara, wenezuelski rząd już od wielu miesięcy de facto tolerował dolarowe transakcje.

Maduro, który w ostatnim czasie bardzo rzadko zwołuje konferencje prasowe, uzasadnił praktyczną legalizację obrotu dolarowego w Wenezueli "wojną ekonomiczną", prowadzoną przez Stany Zjednoczone przeciwko jego krajowi.

Po sześciu latach nieprzerwanej recesji, nacechowanej hiperinflacją, brakiem podstawowych towarów i emigracją milionów obywateli, Maduro odpowiadając dziennikarzowi Reutersa, który zapytał, czy dolarowe transakcje nie pogłębią nierówności wśród obywateli, odparł: "Ta zmiana powinna stać się zastrzykiem tlenu dla gospodarki".

Dodał, że zachęci swych ministrów do "refleksji" nad negatywnymi aspektami decyzji. "Mamy gospodarkę czasu walki obronnej i sytuację wojny gospodarczej" - powiedział. Przyznał, że ma świadomość, że rezultatem tej decyzji mogą być nierówności".

Po latach rządowej polityki restrykcji i ograniczeń dotyczących dolara, rząd Wenezueli wobec galopującej inflacji już od pewnego czasu zaczął tolerować dolara jako alternatywną walutę. Jednak przeznaczone dla pozostałych w kraju członków rodzin transfery walut wymienialnych od 4 mln Wenezuelczyków, którzy opuścili kraj (10 proc. ludności), były ograniczone. Dzięki nim w Wenezueli od pewnego czasu funkcjonuje "rynek równoległy", tj. obracający dolarami.

Jest to pośredni wynik polityki emisyjnej rządu Maduro, która miała służyć hamowaniu hiperinflacji.

Według firmy analitycznej Ecoanalitica, cytowanej przez madrycki dziennik "El Pais", w połowie stycznia już 53 proc. transakcji realizowanych w Wenezueli dokonywano w dolarach. (PAP)

ik/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 11 ajwaj

Venezuela ma pomoc, solidarnosc i handel nawet sojuszników USA :)
Rozmiary zlodziejstwa kal-bojów, typowe dla devil-state-anglo-sasi
""Albo kupimy, albo zlamiemy."" (a coraz gorzej Jankesom wychodzi)
_____
""Złożyliśmy pozew przeciwko administracji (prezydenta USA Donalda) Trumpa i państw satelickich (USA ), Ponieważ straty, które ponieśliśmy… osiągnęły 116 miliardów dolarów z powodu nikczemnych działań administracji Trumpa i państw satelickich” Rodriguez na konferencji prasowej.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 14 marianpazdzioch

Socjalizm przechodzi w feudalizm. Przejmują nawet "walutę wroga". Normalna kolej rzeczy. Jak w kacapowie.

! Odpowiedz
11 20 gronostaj

USA z nimi "walczą" więc będą się posługiwać walutą "wroga". Bardzo logiczne wyjaśnienie Maduro...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,27% 4,1395
2020-05-25 11:31:00
EUR/PLN -0,02% 4,5107
2020-05-25 11:31:00
EUR/USD -0,02% 1,0897
2020-05-25 11:31:00
CHF/PLN 0,18% 4,2588
2020-05-25 11:31:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil