REKLAMA

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił pytania do referendum ws. zmian w konstytucji

2018-07-20 12:30
publikacja
2018-07-20 12:30

Prezydent Andrzej Duda przedstawił w piątek pytania referendalne, które będą zawarte we wniosku, który zamierza w piątek skierować do Senatu.

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił pytania do referendum ws. zmian w konstytucji / fot. Krystian Maj / FORUM
  1. Czy jest Pan/Pani za uchwaleniem nowej konstytucji, czy za uchwaleniem zmian w obowiązującej konstytucji z 2 kwietnia 1997 r., czy też za pozostawieniem konstytucji bez zmian?
  2. Czy jest Pan/Pani za unormowaniem w konstytucji obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego na wniosek co najmniej miliona obywateli oraz za tym, by wynik takiego referendum był wiążący, gdy weźmie w nim udział co najmniej - 30 proc. uprawnionych do głosowania?
  3. Czy jest Pan/Pani za systemem prezydenckim, tzn. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji wybieranego przez naród prezydenta; czy za systemem gabinetowym, tj. wzmocnieniem konstytucyjnej pozycji i kompetencji Rady Ministrów i jej Prezesa oraz wyborem prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe; trzeci wariant: czy jest pani/pan za utrzymaniem obecnego modelu władzy wykonawczej?
  4. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem wyborów posłów na Sejm RP: w jednomandatowych okręgach wyborczych (system większościowy), w wielomandatowych okręgach wyborczych (system proporcjonalny), czy za połączeniem obu systemów (system mieszany).
  5. Czy jest Pan/Pani za podkreśleniem w Konstytucji RP znaczenia chrześcijańskich źródeł państwowości polskiej oraz kultury i tożsamości narodu polskiego.
  6. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym unormowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej i NATO, z poszanowaniem zasad suwerenności państwa oraz nadrzędności konstytucji RP jako najwyższego aktu prawnego.
  7. Czy jest Pan/Pani za zagwarantowaniem w Konstytucji RP ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
  8. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem ochrony rodziny, macierzyństwa i ojcostwa, nienaruszalności praw nabytych rodziny takich jak świadczenia z programu "Rodzina 500+" oraz uprawnień do szczególnej opieki zdrowotnej kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.
  9. Czy jest Pan/Pani za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnej ochrony pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej oraz prawa - do emerytury nabywanego w ustawowo określonym wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
  10. Czy jest Pan/Pani za uregulowaniem podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa.

autor: Wiktoria Nicałek, Marceli Sommer, Grzegorz Bruszewski

wni/ msom/ par/ kos/ gb/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
search
A co czy jestes za zadluzaniem panstwa i rozdawnictwem socjalnym. o TYM maliniak zapomnial
search
czyli czy jestes za tym by PIS i Duda rzadzili odzywotnio, SN i trybunal zalatwi ciaglosc Wladzy a Parlament wybierze krola, i brakuje ze Rydzyk bedzie Prymasem bo to tak wazne jak wartposc 500+ na wieki
tindala
Istny groch z kapustą :)
Z drugiej strony Konstytucja to nie muzealny eksponat i wraz z upływającym czasem musi być aktualizowana.
Oj będzie się działo
Targowico ukochana ruszaj na prawo i lewo po wsparcie
ginwithtonic
UE i NATO w konstytucji? Jak kiedyś ZSRR? Jak nie ruchadłoleśne to 500+ w konstytucji. Duda już kompletnie się skompromitował. Gratuluję jego wyborcom. Trzeba było mieć nieżle łeb zryty żeby na niego głosowac.
antybolszewik
Pomieszanie populistycznych pytań i dążenia Adriana do systemu prezydenckiego. Niestety masa pieniędzy znowu pójdzie w błoto ale kto się tym "w pałacach" przejmuje".
afellow
Kolejny dowód, że rząd nie traktuje poważnie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
tindala
poważnie to ja traktuję swoją teściową
specjalnie_zarejstrowany1
Tyle tekstu a ponad polowa Polakow nie potrafi czytac ze zrozumieniem
_jasko
Nie szkodzi, bo każdy beneficjent 500+ te cztery znaki odnajdzie w tekście i gremialnie stawi się przy urnie.
trooper
Duda ukończył niby studia prawnicze? Te pytania to jakiś żart chyba?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki