Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybucyjne na '19; spadek średniej stawki wynosi 4 proc.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek taryfy na 2019 r. dla pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej. Taryfy spadają o 3,3-7,3 proc., przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci o ok. 5 zł miesięcznie mniej.

(YAY Foto)

Jak poinformował URE, obok taryf pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator zatwierdzona została też taryfa PSE - operatora systemu przesyłowego.

Spadek średniej stawki za dystrybucję dla wszystkich grup taryfowych dla dystrybutorów wynosi 4 proc. - podał URE w komunikacie prasowym. Jak podano, spadek wynika głównie z ustawowego obniżenia stawek opłaty przejściowej.

"Uzyskanie takiego efektu nie byłoby możliwe, gdyby nie wpływ prezesa URE na skalkulowanie pozostałych stawek opłat przedsiębiorstw w taki sposób, aby chronić odbiorców przed wzrostem opłat, a jednocześnie zapewnić przedsiębiorstwom środki na realizację inwestycji służących bezpieczeństwu dostaw" - napisano. URE podał, że stawki dystrybucji dla odbiorców w gospodarstwach domowych spadną średnio o ok. 5 złotych miesięcznie (6,6 proc.).

Spadek rachunku Spadek rachunku
w części dot. dystrybucji w części dot. dystrybucji
OSD w grupie G11 przy w grupie G12 przy
średnim zużyciu  1780 kWh średnim zużyciu 3399 kWh
[zł/miesiąc] [zł/miesiąc]
ENEA Operator 4,86 4,58
ENERGA Operator 4,86 4,58
PGE Dystrybucja 4,91 – 5,25 4,55 - 4,73
TAURON Dystrybucja 4,86 4,57 - 4,58
innogy Stoen Operator 4,98 4,7
Zmiana średniej stawki w dystrybucji Zmiana średniej stawki w dystrybucji
OSD ogółem dla odbiorców
(%) w grupach G
(%)
ENEA Operator -3,3 -7,4
ENERGA Operator -3,9 -5,6
PGE Dystrybucja -3,9 -6,3
TAURON Dystrybucja -4 -7,1
innogy Stoen Operator -7,3 -8,5
RAZEM -4 -6,6

URE przypomniało, że taryfy dystrybucyjne nie mogły zostać zatwierdzone w terminie umożliwiającym ich wejście w życie z początkiem 2019 r. ze względu na przepisy uchwalonej 28 grudnia 2018 r. tzw. ustawy prądowej. Dopiero nowelizacja tej ustawy, która weszła w życie 6 marca br., wyłączyła spod regulacji ustawy zasady określania stawek opłat dystrybucji i przesyłania energii elektrycznej, a tym samym umożliwiła prezesowi URE kontynuowanie postępowań administracyjnych w sprawie zatwierdzenia tych taryf.

URE nie zatwierdzi taryf na sprzedaż energii dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2019 roku, gdyż nowe regulacje prawne spowodowały zawieszenie części jego kompetencji - wynikających z ustawy Prawo energetyczne - do ustalania taryf na obrót energią w oparciu o zasadę kosztów uzasadnionych czy też zasadę równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców energii.

Na mocy ustawy zamrażającej ceny prądu nastąpiło przedłużenie do końca 2019 r. stosowania cen ustalonych w taryfach funkcjonujących w dniu 31 grudnia 2018 r.

"W związku z tym rozpatrywanie przez Prezesa URE wniosków sprzedawców energii o zatwierdzenie taryf na 2019 rok stało się bezprzedmiotowe. Dlatego postępowania administracyjne w tych sprawach zostaną umorzone" - napisano. (PAP Biznes)

pel/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 2805

Poczekaj na rachunek sprawdz i potem napisz ile mniej zapłacisz.

! Odpowiedz
0 2 ploosz

Zamiast 6,50 zl miesiecznie mam 0,33 zl miesiecznie.

! Odpowiedz
15 4 ploosz

I co? Da sie? Da sie !!! a nie jak niektorzy wieszczyli ze cena pojdzie do gory 30%

! Odpowiedz
2 10 1984

Zaden wyczyn, zwykłe przekładanie z kieszeni do kieszeni. Opłata za CO2 od producenta do budżetu, a budżet zwraca ją dla sprzedawcy prądu. W większosći wypadków producent to ta sama firma co sprzedawca. Dystrybutor zmniejsza opłaty by o podobną kwotę mogli podnieść sprzedawcy. Wszystko to pic na wodę bo wielką energetyką zarządza państwo via 4 firmy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne