REKLAMA

Obajtek: Rafineria w Możejkach jest dobrą inwestycją strategiczną i biznesową

2020-02-14 21:28
publikacja
2020-02-14 21:28

Rafineria w Możejkach na Litwie jest dla Orlenu bardzo dobrą inwestycją strategiczną i biznesową - ocenił w TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że gdyby nie ta rafineria, byłyby kłopoty z zaopatrzeniem polskiego rynku w paliwo.

/ fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

"Dzisiaj ta rafineria nie tylko służy krajom nadbałtyckim: Litwie, Łotwie, Estonii, ale również służy Polsce" - mówił Obajtek. Podkreślił, że gdy konsumpcja paliw w naszym kraju rośnie, rząd poradził sobie z mafiami paliwowymi, zapotrzebowanie na diesla wzrosło o 43 proc., a więc byłby problem z zaopatrzeniem polskiego rynku.

W sobotę prezes polskiego koncernu paliwowego jedzie na Litwę, aby otworzyć połączenie Możejek z odbiorcami na Łotwie najkrótsza droga kolejową. Chodzi o 19 km odcinek torów Możejki-Renge na Łotwie. Ponad 10 lat temu Litwini rozebrali te tory. Dobry klimat polityczny spowodował, że tory zostały odbudowane - tłumaczył Obajtek - transport paliw może odbywać się najkrótszą drogą. Gdy tory były rozebrane, to przewóz był wydłużony o 80 km. "Te tory są ważne, bo pozwolą nam robić lepszy biznes"- zaznaczył.

Szef PKN Orlen podkreślił, że kondycja rafinerii obecnie jest dobra, podczas gdy w 2015 r. była ona na skraju upadku. Rafineria w Możejkach ma także duże znaczenie dla litewskiej gospodarki, bo daje 15 proc. wpływu do tamtejszego budżetu. Jest to największa firma na Litwie, zatrudnia ok. 1,4 tys. ludzi. Ponadto rafineria jest ważna, bo gwarantuje bezpieczeństwo paliwowe - dodał.

Obajtek zapytany o to, dlaczego Orlen sponsoruje w sport, m.in. w kierowcę rajdowego Roberta Kubicę wyjaśnił, że takie "inwestycje" bardzo mocno się zwracają. "Rozpoznawalność firmy najbardziej buduje się przez sport, to wynika ze wszystkich badań" - stwierdził. Zauważył, że "inwestowanie w sport jest niczym innym jak budowaniem marki, rozpoznawalności i budową zaufania". Podkreślił, że widać to na stacjach paliwowych, gdzie liczba klientów wzrosła.

Prezes Orlenu zdradził, że w najbliższych czasie nastąpi "rebranding" stacji paliwowych. "Za dwa lata wszystkie stacje w Niemczech i w Czechach będą oznakowane brandem Orlenu, a to wymaga rozpoznawalności" - poinformował i dodał, że "jest to także ogromna promocja Polski".

Obajtek przyznał, że nawiązał współpracę z siostrą Michaelą Rak, która założyła pierwsze na Litwie hospicjum dla dorosłych. "Mamy na Litwie największy biznes, to dlaczego mamy nie pomóc w takim szlachetnym dziele jak budowa hospicjum" - powiedział Obajtek. Poinformował, że teraz będzie uruchomione przez nią drugie hospicjum - dla dzieci i "jeżeli jest taka inicjatywa, to dla czego Orlen ma nie pomóc w budowie, musimy też spełniać zadania społeczne". Cześć tego hospicjum sfinansowała Orlen Lietuva.

Prezes poinformował, że w weekend odbędzie się otwarcie tych placówek na Litwie.

(PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
ajwaj
"Strategiczna inwestycja" PISy marginalna,
mozna po torach szprotki od ekstremalnie wyludniajacych sie Baltów wozic :)
Micro-mocarstwa Lotwa 1,9 mln ludzi itd. nie podpadaja prawie pod definicje panstwa
krokus12
na zakup i modernizację Orlen wydał ponad 4,5 miliarda dolarów
marianpazdzioch
Nie takimi frazesami i banialukami zarazem mierzy się opłacalność inwestycji. Podstawowy wskaźnik to ROI, a jest on na tej inwestycji żałosny, bo przez lata rafineria była nierentowna. Co więcej, w momencie kiedy kupowali i zaraz potem w Europie podobnych obiektow wystawionych na sprzedaż było od groma. Z tego prostego Nie takimi frazesami i banialukami zarazem mierzy się opłacalność inwestycji. Podstawowy wskaźnik to ROI, a jest on na tej inwestycji żałosny, bo przez lata rafineria była nierentowna. Co więcej, w momencie kiedy kupowali i zaraz potem w Europie podobnych obiektow wystawionych na sprzedaż było od groma. Z tego prostego względu, że były bardzo niskie marże, bo światowy przerób był zwyczajnie za duży. Sama rafinera jechała przez wiele lat na stratach, bo zrealizowało sie ryzyko polityczne (czyli specjalnosć Kaczyńskiego).
dziobap
Liczby podaj a nie używaj ogólników dobieranych pod z góry upatrzoną tezę - demagogia.
marianpazdzioch odpowiada dziobap
A co ja jestem centrum informacyne? Google nie masz?
jakubeczko odpowiada marianpazdzioch
Podaj linki i wyliczenia skoro sie na nie powołujesz - inaczej wystawiasz swoje "banialuki" przeciwko banialukom Obajtka.
Tutaj znalazłem artykulik na temat:
https://forsal.pl/artykuly/1053694,pkn-orlen-ma-problemy-z-rafineria-w-mozejkach-stwarza-je-i-rosja-i-litwa.html
Chętnie przeczytam jak połączysz przedstawione
Podaj linki i wyliczenia skoro sie na nie powołujesz - inaczej wystawiasz swoje "banialuki" przeciwko banialukom Obajtka.
Tutaj znalazłem artykulik na temat:
https://forsal.pl/artykuly/1053694,pkn-orlen-ma-problemy-z-rafineria-w-mozejkach-stwarza-je-i-rosja-i-litwa.html
Chętnie przeczytam jak połączysz przedstawione w artykule informacje z jak to nazwałeś "specjalnością Kaczyńskiego"
Dodatkowo policzyłem sobie (szacunkowo) ROI za 2018 (8.7%) i 2019 (25%). Jak chcesz udowodnić że masz racje to musisz sie wysilić i podać dane za 2006-2017

jakubeczko odpowiada marianpazdzioch
Oczywiście, o wynikach z lat poprzednich czytałem także zgadzam się że przez długi czas Możejki były kulą u nogi - nie rozumiem tylko wywodów łączących tą sytuację z Kaczyńskim, mielismy świetny rząd przez 8 lat - byliśmy poważani w UE i mieliśmy dużo lepsze relacje z innymi państwami - czemu przez dekadę Oczywiście, o wynikach z lat poprzednich czytałem także zgadzam się że przez długi czas Możejki były kulą u nogi - nie rozumiem tylko wywodów łączących tą sytuację z Kaczyńskim, mielismy świetny rząd przez 8 lat - byliśmy poważani w UE i mieliśmy dużo lepsze relacje z innymi państwami - czemu przez dekadę nie udało się chociaż załatwić albo wymusić na Litwinach rekonstrukcji tych torów?
krokus12 odpowiada jakubeczko
to właśnie Unia nałożyła karę na Litwę i zmusiła do odbudowy torów
jakubeczko odpowiada krokus12
Ale po ilu latach?
krokus12 odpowiada jakubeczko
nawet liczyć nie potrafisz nie wiem jaki Litwa miała w tym cel

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki