Prezes KGHM: Polskie firmy w kryzysie radzą sobie dziesięć razy lepiej niż inni

2019-09-04 15:06
publikacja
2019-09-04 15:06

Symptomy potencjalnego spowolnienia gospodarczego powinny mobilizować do budowania mechanizmów chroniących przed kryzysem; dobre rozpoznanie zagrożeń, elastyczność i zdolność adaptacji do zmian mogą przekuć kryzys w sukces – mówili uczestnicy krynickiego panelu „Silna Polska w turbulentnej Europie”.

/ KGHM

Zastępca dyrektora wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Piotr Trąbiński ocenił, że obecnie widać „drobne spowolnienie w gospodarce światowej”, które – jeżeli zmaterializują się obserwowane przez analityków ryzyka – może, choć nie musi, zmienić się w głębszy kryzys gospodarczy.

Do najistotniejszych ryzyk Trąbiński zaliczył możliwe pogłębienie międzynarodowych wojen handlowych, brexit, osłabienie wzrostu gospodarczego w niektórych krajach oraz wysoki poziom zadłużenia części państw i sektorów gospodarki. Ekspert zalecał m.in. budowanie odpowiednich rezerw w obliczu spodziewanego spowolnienia i wdrażanie właściwie ukierunkowanych pakietów reform.

Prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński ocenił, że obecna sytuacja gospodarcza nie potwierdza kryzysu. „Dziś emocje wyprzedzają sytuację fundamentalną” – mówił podkreślając, iż „zmienność i turbulentność” są stałymi cechami w biznesie. „Dlatego w naszej strategii przyjęliśmy, że tylko zmienność jest niezmienna” – wskazał Chludziński.

„Pomyśleliśmy – i sądzę, że jest to polski sposób myślenia, sposób myślenia polskich przedsiębiorców - jak z tej sytuacji skorzystać, jak na takich sytuacjach możemy wygrać” – wyjaśniał szef KGHM, podkreślając konieczność umiejętności szybkiego adaptowania się do zmiennych realiów rynkowych.

Spowolnienie stwarza potencjalnie szanse na inny biznes (...). To jest moment, żeby przycisnąć pedał gazu i jechać szybciej w obszarach podnoszenia efektywności, elastyczności, wdrażania rozwiązań e-przemysłu” – przekonywał Chludziński. Wskazał, że działający na międzynarodowym rynku KGHM musi dawać sobie radę w takich sytuacjach i wykorzystywać dostępne atuty.

„Nawet jeśli to spowolnienie nadchodzi, to można je +wyzyskać+. Polskie firmy mają w swoim DNA to, żeby w takich sytuacjach radzić sobie dziesięć razy lepiej niż inni” – podsumował Chludziński. Ocenił, że miedziowa spółka, której rynek w 80 proc. jest ulokowany za granicą, nie ma taryfy ulgowej i musi utrzymać oraz wzmacniać konkurencyjność. 15-procentowe zmniejszenie podatku od kopalin prezes nazwał „zdjęciem kamienia z pleców” przez rząd, co zapewniło spółce dodatkowe środki na inwestycje.

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka wskazała w dyskusji, że kryzysy w gospodarce należy postrzegać także jako „pewnego rodzaju wentyl bezpieczeństwa”, który mobilizuje do działania w sytuacji „rozleniwienia” dobrą sytuacją ekonomiczną. „Kryzys spina nas do lepszego działania oraz budowania systemów i mechanizmów, które nas bronią przed potencjalnie głębszym kryzysem” – przekonywała prezes BGK, podkreślając rolę dobrej współpracy bankowców i przedsiębiorców.

Pomocą w kryzysie może być realizacja rozwojowych projektów. W ocenie prezes Daszyńskiej-Muzyczki, potencjał w tej dziedzinie mają m.in. wspólne przedsięwzięcia państw tworzących Region Trójmorza, zamieszkany przez 112 mln ludzi i wypracowujący 11 proc. unijnego PKB; to 25 proc. terytorium i ludności Unii Europejskiej.

Wyliczono, że do 2030 r. potrzeby inwestycyjne związane m.in. z infrastrukturą, energetyką czy cyfryzacją w państwach Regionu Trójmorza to ok. 570 mld euro. Bank Gospodarstwa Krajowego chciałby uczestniczyć w wykorzystaniu tego potencjału poprzez działalność Funduszu Trójmorza, który ma uzupełniać publiczne i europejskie środki na inwestycje w tym regionie. „To ogromna szansa, żeby UE nie popadła w większy kryzys” – oceniła prezes BGK.

O negatywnych skutkach potencjalnego kryzysu mówił w dyskusji prof. Henryk Domański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zaliczył do nich przede wszystkim bezrobocie i związany z nim wzrost ubóstwa, osłabienie poczucia pewności obywateli i przedsiębiorców oraz pogłębienie nierówności społecznych i możliwe konsekwencje polityczne w postaci wzmocnienia partii radykalnych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys finansowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki