Premier: przeprowadzono 200 kontroli, 13 escape roomów zamkniętych

Służby robią wszystko, żeby ustalić przyczyny tragicznego zdarzenia w Koszalinie - podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Przeprowadzono już ok. 200 kontroli escape roomów w całej Polsce, 13 z nich zostało zamkniętych.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

W siedzibie MSWiA w niedzielę odbyła się odprawa służb z udziałem szefa resortu Joachima Brudzińskiego, premiera Mateusza Morawieckiego oraz komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego i komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Spotkanie miała związek z pożarem w tzw. escape roomie w Koszalinie, w którym zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony.

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że w trakcie odprawy rozmawiano m.in. o zmianach w przepisach, które miałyby "ustandaryzować" wymogi, jakie należy spełnić, by prowadzić "escape roomy".

"Zaplanowaliśmy pewne zmiany w rozporządzeniach, zmiany ustawowe, które idą w tym kierunku, ażeby ciężar odpowiedzialności, zapewniania pełnego bezpieczeństwa związanego z funkcjonowaniem tego typu lokali był wystandaryzowany i spoczywał na przedsiębiorcy, spoczywał na tych, którzy decydują się na prowadzenie takiej działalności gospodarczej" - mówił.

Szef rządu dodał, że rząd analizuje też zmianę regulacji dotyczących czujników czadu. Przypomniał, że co roku notuje się liczne przypadki zatrucia tlenkiem węgla. "Dlatego myślimy o tym, żeby zwiększyć zakres obligatoryjności czujników czadu, by zapobiegać w maksymalny możliwy sposób tragediom tego typu" - przekazał.

Morawiecki poinformował również, że o działaniach, jakie należy podjąć, aby zapobiegać zdarzeniom jak to z Koszalina, rozmawiał już z szefem MSWiA, komendantami Policji i PSP, a także z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro.

Premier zaznaczył, że służby robią wszystko, żeby ustalić przyczyny pożaru w Koszalinie. Jak ocenił, straż pożarna "w tej niezwykle trudnej sytuacji zachowała się właściwie".

"Minutę po otrzymaniu zgłoszenia nastąpiła pełna mobilizacja wszystkich strażaków, którzy mieli się znaleźć na miejscu zdarzenia. Po kolejnych kilkunastu minutach ugasili pożar. Było za późno już, żeby uratować życie tych dziewcząt" - mówił Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że działania, które są obecnie prowadzone przez służby kontrolujące escape roomy muszą być połączone z "jak najwyżej posuniętą świadomością społeczną". "Jest niezwykle ważne, żeby sprawdzać i dopytywać (...), żeby uniknąć takich tragedii na przyszłość i zastosować jak najdalej posunięte działania prewencyjne" - wskazał szef rządu.

Dodał, że poprosił o "bardzo szczegółowy raport z kontroli we wszystkich tego typu lokalach w całej Polsce". Zaznaczył, że raport ma być gotowy w ciągu kilku dni.

Premier poinformował, że w wyniku trwających kontroli są już zamykane pierwsze escape roomy, w których zidentyfikowano najpoważniejsze nieprawidłowości. Zaznaczył, że szczegółowe decyzje dotyczące i escape roomów i innych lokali, w których może potencjalnie wystąpić zagrożenie będą podejmowane po analizie raportu z kontroli. "Musimy działać bardzo jednoznacznie, bardzo zdecydowanie" - podkreślił Morawiecki.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 5 forfun

służby dały ciała bo po fakcie to każdy mądry

! Odpowiedz
0 5 bogdant

jak janusz będzie chciał zaoszczędzić na bezpieczeństwie to zaoszczędzi,
rola służb państwa aby został przykładnie i szybko ukarany,
wtedy jemu i innym już takowe optymalizacje nie przyjdą do głowy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne