Straż pożarna zamyka escape roomy

Firmy rejestrujące działalność w budynkach jednorodzinnych nie podlegają tak rygorystycznym przepisom przeciwpożarowym, jak przedsiębiorcy w obiektach użyteczności publicznej - mówi PAP architekt Tomasz Nowicki. Po kontrolach strażaków, zamknięto escape roomy m.in. w Płocku, Grudziądzu i na Podlasiu. Ze wstępnych ustaleń koszalińskiej prokuratury wynika, że przyczyną piątkowego pożaru w escape roomie był ulatniający się gaz.

(fot. Michal Kosc / FORUM)

"Właściciel czy najemca domu jednorodzinnego, jeżeli rejestruje firmę, nie musi występować o pozwolenie na użytkowanie lokalu i prowadzenie w nim konkretnej działalności gospodarczej" - mówi architekt. Dodaje, że wystarczy tylko zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podkreśla, że zabudowa jednorodzinna nie jest obostrzona takimi przepisami przeciwpożarowymi jak budynki użyteczności publicznej. Nie trzeba więc uzgodnień np. projektu z rzeczoznawcą ds. przeciwpożarowych, ani zgłaszać przedsięwzięcia do terenowego oddziału straży pożarnej.

Z możliwości tej mogło skorzystać wiele osób, które otwierały tzw. escape room's, czyli pokoje zagadek np. w dobudowanych do domów jednorodzinnych oficynach czy garażach. Na jednym z portali właściciel takiej dobudówki przedstawia nawet biznesplan uruchomienia obiektu o nazwie "Tajemnica Garażu" i prosi użytkowników sieci o wsparcie finansowe. Tym, którzy wpłacą pieniądze obiecuje "nagrody i udział w darmowych testach".

Szacuje się, że przygotowanie pokoju zagadek to wydatek ok. tysiąca złotych na metr kwadratowy, przy czym im więcej nowoczesnej elektroniki i większy metraż, tym nakłady inwestycyjne większe. Dużym wydatkiem są np. kamery, które umożliwiają monitorowanie pomieszczeń, a także pracownicy, którzy pilnują porządku. Inwestycja przeważnie szybko się zwraca: np. godzina zabawy w jednym z warszawskich pokojów zagadek kosztuje od 150 (dzień powszedni) do 180 zł (weekendy).

Dużo większym rygorom bezpieczeństwa - jak zaznacza Nowicki - podlegają wszystkie lokale użytkowe w centrach handlowych czy obiektach użyteczności publicznej. Każdy lokal, żeby dostał pozwolenie na użytkowanie, musi mieć akceptację uprawionego inspektora-pożarnika, który sprawdza np. czy są działające gaśnice, odpowiednio oznaczone włączniki prądu i czy systemy przeciwpożarowe działają (np. tryskacze). Inspektor nie dopuści też do użytkowania lokalu, w którym zastosowano materiały łatwopalne lub nie są zachowane odległości określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2018 roku.

Według serwisu lockme.pl w Polsce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej pokoi zagadek jest w Warszawie - 122.

Escape room w Płocku zamknięty po kontroli straży pożarnej

W Płocku (Mazowieckie), po przeprowadzonej w sobotę kontroli lokalu oferującego gry typu escape room, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej wydał decyzję zakazującą użytkowania tych pomieszczeń. Powodem były stwierdzone uchybienia, m.in. w dokumentacji obiektu.

Kontrolę przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji realizowanej na polecenie ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego, po piątkowym pożarze w lokalu escape room w Koszalinie (Zachodniopomorskie), w którym zginęło pięć 15-letnich dziewcząt, a jeden mężczyzna został ciężko poparzony.

Wydana została decyzja o zakazie użytkowania pomieszczeń w budynku, z rygorem natychmiastowej wykonalności. Decyzją taką podjął komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej - powiedział w sobotę wieczorem PAP zastępca komendanta miejskiego płockiej PSP bryg. Jacek Starczewski.

Jak wyjaśnił, w czasie kontroli lokalu escape room stwierdzono nieprawidłowości zarówno w zakresie braku dokumentacji obiektu pod względem budowlanym, jak i braku dokumentów z przeglądu instalacji elektrycznej czy sprzętu przeciwpożarowego. Dodał, że obiekt będzie mógł wznowić działalność po naprawieniu uchybień.

Działający w Płocku lokal, oferujący gry typu escape room, należy do sieci franczyzowej, w ramach której podobne placówki funkcjonują także w Bielsku-Białej, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Toruniu i Wrocławiu.

W płockim obiekcie, jak informuje strona internetowa lokalu, znajdują się obecnie trzy, tematyczne pokoje gier: Sherlock Holmes i Niepodległość, dostępne bez limitu wieku oraz Pułapka psychopaty, gdzie grający muszą mieć ukończone 16 lat. We wszystkich pokojach dopuszczalna liczba uczestników gry to od 2 do 5 osób. Gra w zależności od pokoju trwa od 45 do 75 minut i poprzedzona jest instrukcją uczestnictwa.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ncc1701d

Nie! Zgodnie z prawem budowlanym nikt nie ma prawa prowadzić działalności usługowej w lokalu mieszkalnym lub budynku jednorodzinnym w którym nie ma lokalu użytkowego (powstałego legalnie w oparciu o pozwolenie na budowę lub zmianę sposobu użytkowania na lokal użytkowy). Prowadzenie escape roomu w lokalu mieszkalnym jest w Polsce nielegalne. Sam zmuszony byłem zgłosić kilka lat temu uciążliwą firmę z mieszczącą się w lokalu mieszkalnym - nadzór budowlany się nimi zajął. Zgodnie z prawem budowlanym, kiedy chcemy wykonywać działalności gospodarczą w lokalu mieszkalnym, to najpierw lokal należy dostosować do przepisów jak dla lokalu użytkowego i zgłosić zmianę sposobu użytkowania takiego lokalu. Każde inne działanie podlega w Polsce penalizacji (potocznie mówiąc - jest to samowola budowlana). I wiem, wiem, prawie nikt tego nie robi - wszyscy myślą tylko od strony skarbówki i podatku od nieruchomości i większości osób nawet przez myśl nie przechodzi, że mamy jeszcze prawo budowlane. Jestem architektem, właścicielem wielu nieruchomości i jednocześnie zarządcą nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 slawekkry

Panie Brudziński
to teraz po kolei proponuje skontrolować
-dyskoteki
-kina
-teatry
-inne przybytki grupowej rozrywki
na 100% znajdą się takie które zamkniecie i które mają uchybienia
to jest żałosne że dopiero po strasznej tragedii robi się taką pokazówkę
podobnie było z zawalonym dachem pod wpływem śniegu podczas targów w Katowicach kilka lat temu
wielka akcja kontroli po tragedii

co Pana służby robią prewencyjnie aby do takich tragedii nie doszło ?????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 tchlix

Mieli rozmach z tym escape roomem, jeżeli nie zdążysz rozwiązać na czas to się spalisz

! Odpowiedz
0 3 prezes_jan

Ta katastrofa to wina nieodpowiedzialnej obsługi, która podobno odpowiadała za te butle gazowe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil