REKLAMA

Premier: Zasady, które stosowaliśmy w związku z pandemią, powinny zostać dłużej

2022-05-15 14:51
publikacja
2022-05-15 14:51
Premier: Zasady, które stosowaliśmy w związku z pandemią, powinny zostać dłużej
Premier: Zasady, które stosowaliśmy w związku z pandemią, powinny zostać dłużej
/ Reuters

Zasady, które do tej pory stosowaliśmy w związku z COVID-19, powinny zostać dłużej - stwierdził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, pytany o rekomendacje w związku ze zniesieniem stanu epidemii. Latem koronawirus nie jest tak groźny, ale jesienią, zimą, ta zmora lubi powracać - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim pytany był przez dziennikarzy o rekomendacje w związku z tym, że od poniedziałku zostanie zniesiony stan epidemii, który będzie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

"Ja wierzę, w skuteczność działania szczepionek. Potwierdzona w ostatnich latach będzie też dobrą tarczą przed ewentualnym zagrożeniem jesienią, ale pamiętajmy, że te zasady, które do tej pory stosowaliśmy, one niestety powinny zostać z nami dłużej, chyba że się okaże, że będą tylko pozytywne scenariusze i lekarze nam potwierdzą (...), że natura tego wirusa SARS-COV-2 staje coraz mniej niebezpieczna, ale poczekajmy, aż powiedzą nam to specjaliści" - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że należy przede wszystkim zachować ostrożność.

"Pamiętajmy jak wiele razy koranowirus zdołał nas zaskoczyć negatywnie. Nie wiemy, co będzie jesienią. Pamiętamy dwa poprzednie lata 2020 r., 2021 r. Latem koronawirus nie jest tak groźny podobnie jak inne wirusy; wirus grypy chociażby, ale jesienią, zimą ta zmora lubi powracać" - dodał Mateusz Morawiecki.

Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja br.

W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.

autorka: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (15)

dodaj komentarz
karbinadel
"Latem koronawirus nie jest tak groźny" - czyli wybory będą w wakacje?
franek_bez_franka2
Co wy chcecie od "naszego premiera" kówra?
samsza
Wiosną 2020, gdy do ministerstwa leśnik przywiózł kovida, zamknął lasy.

Premier podkreślił, że należy przede wszystkim zachować ostrożność.

Follow the science...
natalyn
O! Spotkanko z Juwal Noach Harari oraz przedstawicielami Astra i Pfizerek-przynosi skutki. Morawiecki znów się odkleja.
kaczyslaw_
Dwa lata temu gadał, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać. A teraz? Wirus lubi powracać. Który żydowski pejs przestawił mu wajchę?
dididif
od globalisty gorszy jest zielony globalista.

od zielonego globalisty gorszy jest zielony globalista pe-de-ra-sta.
marekpoznan
te, Premier, Covid już niemodny i ludzie się nie nabierają na te szopki, teraz się straszy Putinem... zapomniałeś?
mknowak
Nie zapomniał przypomniało mu się, że od sprzedaży szczepionek dostaje "działkę" i chce jeszcze zarobić więc straszy....
itso_ptymistyczna_inflacja
niech gada żeby ludzie do wyborów nie zapomnieli :)
polak1978
Czyli już bierzemy te wszystkie szczepionki i w zębach, grzecznie niesiemy kasę.
Jaka siła zmusiła premiera niepodległego państwa do takiej zmiany ?!

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki