REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Premier Morawiecki: Może dojść do poluzowania warunków kredytowych

2023-02-03 09:17
publikacja
2023-02-03 09:17

Wraz z porozumieniem z sektorem bankowym może dojść do poluzowania warunków kredytowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii. Zastanawiamy się, co zrobić, by była jak największa podaż mieszkań - dodał.

Premier Morawiecki: Może dojść do poluzowania warunków kredytowych
Premier Morawiecki: Może dojść do poluzowania warunków kredytowych
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W opublikowanym w piątek wywiadzie na portalu interia.pl, szef rządu został zapytany o to, co z ograniczeniem hurtowego zakupu mieszkań. "Zastanawiamy się, co zrobić, by była jak największa podaż mieszkań" - odpowiedział Morawiecki.

Odnosząc się do informacji, przywołanych przez dziennikarzy portalu, o tym, że w zeszłym roku była rekordowa liczba mieszkań, a jednak sytuacja jest taka, że dla Polaków te mieszkania dostępne są w coraz mniejszym stopniu, premier Morawiecki powiedział: "Dzięki wysiłkom rynku, samorządowców, spółdzielców i naszemu wsparciu wybudowano najwięcej mieszkań od dwudziestu kilku lat".

"Panowie pokazują ten negatywny aspekt rynku mieszkaniowego, a ja widzę szklankę do połowy pełną. Staram się patrzeć też na to, co się udało zrobić. Udało nam się uwolnić rynek, sporo budujemy też przez programy BGK" - wymienił szef rządu.

Dopytywany, że rynek to też te fundusze, które nie tylko kupują mieszkania, ale zlecają inwestycje od podstaw, Morawiecki odparł, że jak fundusze zlecają budowę, to pomagają zwiększać podaż.

"Chcemy ograniczać ściąganie mieszkań z rynku, co powoduje, że jest niższa podaż" - podkreślił Morawiecki.

Na pytanie, czy byłby za tym, by KNF poluzował pięciopunktowy bufor bezpieczeństwa dla kredytów przy obliczaniu zdolności kredytowej, premier odpowiedział: "Wiem, że taka dyskusja ma miejsce w KNF. Sądzę, że wraz z porozumieniem z sektorem bankowym może dojść do poluzowania tych warunków kredytowych". 

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
ssmentek
Bardzo dobrze robi Morawiecki. Jego polityka jest jednak naprawdę do dla ludzi. Mieszkam w Niemczech od lat. W Berlinie możecie zapomnieć o kupnie własnego mieszkania. Ceny kosmiczne. Dziesiątki tysięcy mieszań są w rękach spółek i funduszy inwestycyjnych. Jak coś wbudują to od razu jest baner gdzie dzwonić w sprawi wynajmu. Jeden Bardzo dobrze robi Morawiecki. Jego polityka jest jednak naprawdę do dla ludzi. Mieszkam w Niemczech od lat. W Berlinie możecie zapomnieć o kupnie własnego mieszkania. Ceny kosmiczne. Dziesiątki tysięcy mieszań są w rękach spółek i funduszy inwestycyjnych. Jak coś wbudują to od razu jest baner gdzie dzwonić w sprawi wynajmu. Jeden numer telefonu do firmy :) Prywatnych najemców praktycznie nie ma.
gordon-gekko
"Chcemy ograniczać ściąganie mieszkań z rynku, co powoduje, że jest niższa podaż" - podkreślił Morawiecki.
Fundusze żywią się tymi mieszkaniami i po zjedzeniu już nikt w nich nie zamieszka xD logika
ssmentek
Z tymi funduszami na rynku zapłacisz więcej niż na własnym kredycie. Tylko nigdy nie będziesz właścicielem.
gordon-gekko
Panicznie boją się hurtowego zakupu przez zagraniczne fundusze który stanowi 2% obrotu? Czy aby na pewno taki są intencję?
ssmentek
Trzeba mieć trochę inteligencji, i wiedzy an temat jak wyglądają rynki nieruchomości w krajach bardziej rozwiniętych, aby zrozumieć działania rządu. W Europie było już to wszystko przerabiane tylko do jaunszy w Polsce nie dotarło... :) Wybierzcie sobie PO będziecie dojeni przez takie firmy do emerytury a potem eutanazja na dobranoc.
samsza
Trzeba zacząć od początku, czyli znieść instytucję lokatora pasożyta.

A nie dolewać wody do durszlaka.
loool
Każdy kto bierze kredyt , płaci do kasy państwowej podatek tu i teraz a sam będzie to spłacał 30 lat. To wykreowane z niczego pieniądze tu i teraz łatają dziurę budżetową. Dlatego ten szatański system kreowania pieniądza musi trwać i trzeba go ratować. To chodzi o tyłek Morawieckiego a nie troskę o warunki mieszkaniowe suwerena.
trolley
Mordazdradziecki kombinuje jak zwiększyć podaż a deweloperzy jak zmniejszyć XD Komedia XD Komedia przedwyborcza dodajmy hehe
andregru
Jeszcze za mało ludzi wkręconych w "tani" kredyt na 30 lat ? Czy Morawiecki ma udziały w budowlance ? Czy szuka kasy z zakupów przez Polaków nieruchomości ?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki