Premier Abe zapowiada spotkanie z Putinem we Władywostoku

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w poniedziałek, że weźmie udział w przyszłotygodniowym regionalnym forum gospodarczym we Władywostoku i odbędzie dwustronne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - podała agencja Kyodo.

(fot. Kim Kyung-Hoon / Reuters)

Abe oświadczył też, że na marginesie dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku są także organizowane jego spotkania z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, południowokoreańskim premierem Li Nak Jeonem i prezydentem Mongolii Chaltmaagijnem Battulgą.

Premier Japonii wyraził zdecydowaną chęć zintensyfikowania podczas spotkania z rosyjskim przywódcą rozmów na temat wspólnych działań gospodarczych na spornych wyspach. Chodzi o wyspy, które Rosja nazywa Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią, która w dalszym ciągu rości sobie pretensje do archipelagu.

Tokio w intensyfikacji wspólnej aktywności biznesowej na spornych terenach widzi drogę do rozwiązania sporu terytorialnego i ewentualnego podpisania traktatu pokojowego (po drugiej wojnie światowej), Moskwa zaś pragnie przyciągnąć na wyspy japońskie inwestycje - objaśnia agencja Kyodo.

Pisze, że premier Abe chciał się spotkać też z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, gdyby ten wziął udział w forum; Abe myślał o osiągnięciu przełomu w kwestii obywateli japońskich uprowadzonych przez służby północnokoreańskie przed wieloma laty. Moskwa powiedziała jednak, że przywódca Korei Płn. nie weźmie udziału w forum.

Doroczne Wschodnie Forum Gospodarcze ma się odbyć w dniach 11-13 września.(PAP)

mmp/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil