REKLAMA

Prawo jazdy na 15 lat zgodne z konstytucją

2013-12-12 11:56
publikacja
2013-12-12 11:56

Obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny, oddalając skargę senatorów i posłów PiS w tej sprawie.

Skarżący twierdzili, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami, która wdraża unijną dyrektywę z 2006 r., naruszają konstytucyjne zasady ochrony praw słusznie nabytych, bo w latach 2028-2033 trzeba będzie wymienić dotychczasowe prawa jazdy na nowy wzór, co spowoduje ryzyko utraty bezterminowych praw jazdy. W zamian wydawany będzie dokument o 15-letniej ważności. Ponadto - wskazywali - trzeba będzie poddać się badaniom lekarskim.

Według parlamentarzystów PiS w ten sposób naruszono zasadę zaufania obywateli do państwa i jego prawa.

Przedstawiciel Sejmu i Prokuratury Generalnej byli za uznaniem zaskarżonych przepisów za zgodne z konstytucją. Wskazywali, że czym innym jest uzyskanie samego uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a inną kwestią jest dokument, który uprawnienie to potwierdza.

Trybunał w pięcioosobowym składzie uznał, że zaskarżone przepisy nie naruszają konstytucji.

"Ważności nie utracą uprawnienia do kierowania pojazdami, lecz dokument, który je potwierdza" - mówił sędzia sprawozdawca Marek Kotlinowski, tłumacząc, dlaczego TK nie uznał, że doszło do naruszenia praw nabytych ani zasady zaufania obywateli do państwa oraz jego prawa.

Wyrok - jak komentowali po jego ogłoszeniu przedstawiciele skarżących - oznacza, że wymiana dokumentów nie będzie oznaczała konieczności ponownego uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Niemniej - co przyznawali - z chwilą wymiany dokumentu trzeba będzie się poddać badaniom lekarskim. (PAP)

wkt/ abr/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Janak
Nic nie jest zgodne z konstytucją
Zgodny by był zapis o Utrzymaniu uprawnień bezterminowo-
Kategorii wydanych przed 19 styczniem 2013
Tak jest to łamanie prawa
A JUŻ ROZPATRYWANIE CZY SŁUSZNIE CZY NIE to inna kwestia

A jeśli by tak uznać wszystkie AKTY NOTARIALNE wydanie przed styczniem 2013 za nie ważnie

I
Nic nie jest zgodne z konstytucją
Zgodny by był zapis o Utrzymaniu uprawnień bezterminowo-
Kategorii wydanych przed 19 styczniem 2013
Tak jest to łamanie prawa
A JUŻ ROZPATRYWANIE CZY SŁUSZNIE CZY NIE to inna kwestia

A jeśli by tak uznać wszystkie AKTY NOTARIALNE wydanie przed styczniem 2013 za nie ważnie

I powiedzieć że""""" nie tracicie mieszkania tylko akt potwierdzający i wystarczy zapłacić 5 tyś co pięć lat"""" ???
~--88--

Naszczęcie chodzi o wymiane samego dokumentu. Paszport ,dowód też mają termin ważności. tylko kto zapłaci za wymianę:)
~xRTm
Ja na pewno nie wymienię. Na moim jest napisane, że jest ważne bezterminowo.
Jeśli dokument ważny bezterminowo, nagle staje się nieważny, to jest to niezgodne z Konstytucją i mogą mnie pocałować w 4 litery.
~rudaa
kolejne nabijanie kasy ...Boze co za kraj!!..a dowody osobiste ??ile razy jeszcze będzie obowiązek wymiany??
~Gamma
No faktycznie, to wszystko Tylko-Dla-Naszego-Dobra... Że też na to nie wpadłem.

A co do starszych osób, to sprawdźcie w statystykach ile wypadków powodują kierowcy w poszczególnych grupach wiekowych. Jeśli zdarzy nam się się wypadek z cudzej winy, to mamy 9% szans, że wpadnie na nas osobnik mający powyżej 60
No faktycznie, to wszystko Tylko-Dla-Naszego-Dobra... Że też na to nie wpadłem.

A co do starszych osób, to sprawdźcie w statystykach ile wypadków powodują kierowcy w poszczególnych grupach wiekowych. Jeśli zdarzy nam się się wypadek z cudzej winy, to mamy 9% szans, że wpadnie na nas osobnik mający powyżej 60 lat i 91%, że ktoś młodszy. Dziadków można się więc nie bać.

Nawet uwzględniając populację są najbezpieczniejszą grupa kierujących! W Polsce osoby 18-24 lat powodują ok. 1800 wypadków rocznie na milion kierujących. Osoby w średnim wieku ok. 1000 na milion. Osoby 60+ - ok. 400 na milion. Jak to więc jest, że pomimo drżących rąk, problemów z koncentracją i niedowidzeniem, są ponad 4 razy bezpieczniejsi od super zdrowych młodych, i ponad dwa razy bezpieczniejsi od ludzi w średnim wieku? Hm..?

Może mniej jeżdżą, może wolniej jeżdżą, może nie mają ułańskiej fantazji. Tak czy inaczej, czepianie się tych, którzy (jako grupa) są najmniejszym problemem wydaje się naprawdę dziwne.
~5656
Niby dla bezpieczeństwa to ja w wieku 19 roku życia mam prawo jazdy ważne jeszcze 14 lat do 33 roku życia czyli mam rozumieć będę już starcem ślepym i głuchym.... Jak dla bezpieczeństwa to powinni zrobić obowiązek od 55 roku życia je... debile wszystko dla pieniędzy połączyli ile ludzi ma prawo jazdy i już niezła Niby dla bezpieczeństwa to ja w wieku 19 roku życia mam prawo jazdy ważne jeszcze 14 lat do 33 roku życia czyli mam rozumieć będę już starcem ślepym i głuchym.... Jak dla bezpieczeństwa to powinni zrobić obowiązek od 55 roku życia je... debile wszystko dla pieniędzy połączyli ile ludzi ma prawo jazdy i już niezła wypłata będzie do dodatkowej premii czas wyjechać bo nie widzę tutaj przyszłości za 1600 zł brutto.
~...ityle
Dziwię się Wszystkim, którzy nie mają dość rozumu by zrozumieć, że decyzja jest dla bezpieczeństwa Nas Wszystkich. Swoją drogą, 90 procent miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych ruchowo zajmują nie Ci, którzy powinni, tylko kierowcy niesprawni z powodu starości - tacy, którzy właśnie powinni mieć zabrane prawo Dziwię się Wszystkim, którzy nie mają dość rozumu by zrozumieć, że decyzja jest dla bezpieczeństwa Nas Wszystkich. Swoją drogą, 90 procent miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych ruchowo zajmują nie Ci, którzy powinni, tylko kierowcy niesprawni z powodu starości - tacy, którzy właśnie powinni mieć zabrane prawo jazdy z powodu zaawansowanej miażdżycy - głusi, niedowidzący, z drżącymi rękami oraz znajomi orzekających lekarzy.
~Anna
Naprawdę? Jak masz 18 lat, robisz prawo jazdy, to w wieku 33 będziesz już niezdolny do jazdy? W wieku 48? 63 - mogę się już zgodzić na badania. Jakoś nie słychać było do tej pory o tym, żeby to starsi kierowcy powodowali wypadki - zauważ, jak oni jeżdżą, są powolni, ostrożni, nie powodują zagrożenia większego,Naprawdę? Jak masz 18 lat, robisz prawo jazdy, to w wieku 33 będziesz już niezdolny do jazdy? W wieku 48? 63 - mogę się już zgodzić na badania. Jakoś nie słychać było do tej pory o tym, żeby to starsi kierowcy powodowali wypadki - zauważ, jak oni jeżdżą, są powolni, ostrożni, nie powodują zagrożenia większego, niż małolaty pędzące 80-90 na miejskiej dwupasmówce poprzecinanej przejściami dla pieszych! ale jakoś żeby nauczyć tych młodych oszołomów jeżdzić - do tego nikt się nie pali, nie, lepiej wymyślać pytania w stylu jakiej długości ma być drążek zmiany biegów...

Trzeba obalić ten rząd albo uciekać z kraju - autem, póki jeszcze prawko w kieszeni...
~cd
jak tuski wygrali było wiadome, że będą nam ściągać spodnie przez głowę
~moher
Taaa żeby mohery mogły jeździć jak do smierci samochodami i przy okazji usmiercać innych na drodze ...
Mam dość 70-80 latków za kierownicą !!!!
A btw to jest unijna dyrektywa a nie widzi mi się rządu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki