Pracownicy: Technologia nie zastąpi człowieka

2017-09-27 11:00
publikacja
2017-09-27 11:00

Większość pracowników uważa, że technologia nie zastąpi w przyszłości człowieka. Eksperci PwC sprawdzili, jak ponad 10 tysięcy zatrudnionych na świecie postrzega automatyzację, robotykę i sztuczną inteligencję w kontekście ich stanowisk. 

/ YAY Foto

73 proc. respondentów w badaniu "Workforce of the future: the competing forces shaping 2030" firmy doradczej PwC nie obawia się, że może stracić pracę przez technologię. 37 proc. uważa jednak, że ich miejsce pracy może być w przyszłości zagrożone. To wzrost o 4 proc. w stosunku do wyników badania z 2014 roku. Prezesi firm w Europie Środkowo-Wschodniej uważają jednak, że największym wyzwaniem dla biznesu stanowi brak pracowników z odpowiednim zestawem kompetencji.  78 proc.  z nich przyznaje, że jest trakcie zmiany lub już zmieniła strategię zarządzania talentami, aby lepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości.

Automatyzacja przetrzebi usługi

W czterech krajach, w tym w Polsce, roboty zabiorą 1 mln miejsc pracy w BPO, a stworzą cztery razy mniej.

Jak czytamy w raporcie automatyzacja, robotyka i sztuczna inteligencja radykalnie zmieniają liczbę dostępnych miejsc pracy. Technologia ma poprawić nasze życie, podnieść standardy i pozwolić innym skupić się na samorealizacji. Mimo to wspomniany postęp wiąże się z potencjalnym zagrożeniem społecznym i niepokojem pracowników w kwestii ich dalszego zatrudnienia. ONZ przewiduje, że do 2030 roku 4,9 mld osób będzie zamieszkiwało miasta, a do 2050 roku - liczba ta wzrośnie o około 72 proc. To one będą głównymi ośrodkami tworzącymi miejsca pracy. 

Pracownicy zapytani o to, co myślą o swojej przyszłości, odpowiedzieli przede wszystkim, że są podekscytowani i widzą dla siebie możliwości rozwoju (37 proc.). 36 proc. zapytanych jest przekonana, że odniesie sukces. Jedynie 18 proc. jest zmartwionych i nerwowo patrzy w przyszłość, a 8 proc. w ogóle nie myśli o tym, co będzie później.  

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki