Pracownicy TVP: ratujmy telewizję publiczną

Ratujmy telewizję publiczną, precz z firmami zewnętrznymi wyciągającymi z niej pieniądze i ze śmieciowymi umowami - wołali strajkujący dziś przez godzinę pracownicy TVP. A przede wszystkim, precz z outsourcingiem, czyli metodą pozbywania się pracownika przy jednoczesnym korzystaniu z jego pracy.

strajk tvp
07.02.2014. Pracownicy i sympatycy TVP Rzeszów podczas strajku przed siedzibą telewizji. Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta

Twierdzili, że Zarząd telewizji publicznej planuje pozbycie się w ten sposób 550 osób, głównie pracowników twórczych: dziennikarzy i montażystów. Prócz tego dużą grupę zwolni.

Uczestnicy protestu wykpili wybrany przez Zarząd sposób ratowania finansów spółki. Zaproponowali odciążenie w podobny sposób na przykład budżetu więziennictwa - przez oddanie w outsourcing więźniów

Dziś w Polsce pracownik jest nikim, nie ma rzeczywistych praw, a jego godność jest poniewierana -powiedział strajkujący montażysta z ponad 20-letnim stażem w TVP. W jego ocenie, pracownik przegrywa na każdym kroku. Rozmówca IAR wini za to Sejm i wszechwładny lobbing pracodawców.


»Trzy miliony gospodarstw domowych zalega z opłatą abonamentu

Ewa Urbańska wieloletnia dziennikarka TVP zwróciła uwagę na rozprzestrzeniające się zjawisko: redakcje bez ani jednego dziennikarza, ale za to z kierownikiem. Według jej słów - co potwierdzili IAR też inni uczestnicy strajku - redakcje są "wirtualne", a produkcję wyprowadzono na zewnątrz spółki. "TVP umiera na naszych oczach", podsumowała dziennikarka. Wątpi, "czy to co pozostało, to jeszcze telewizja publiczna, własność nas wszystkich".

Pośród strajkujących nie było członków Rady Pracowniczej, co uznano za objaw zastraszenia. Nie wyszedł też do nich nikt z Zarządu.

Rzecznik prasowy TVP przypomina, że protest był nielegalny i jest to opinia "osób nieprzypadkowych", doświadczonych prawników. Według szacunków Jacka Rakowieckiego, w "wiecu" wzięło udział nie więcej niż 70 osób. "To kompletna klęska frekwencyjna", podsumował w rozmowie z IAR.


»Bieńkowska: każdy cywilizowany kraj musi mieć media publiczne

Władze TVP chcą zmniejszyć zatrudnienie w spółce do 3 tysięcy osób, dziś jest ich o 400 więcej. Według wstępnych szacunków, wynik finansowy telewizji publicznej za ubiegły rok ma być - jak to określił prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun - ""około nieminusowy".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) A.Kołodziejska/gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Olga 22

Służyliście władzy uprawiając propagandę całymi latami.Pialiście jak jest dobrze w RP. Kiedy was dopada ten dobrobyt nagle piejecie na ratunek. żałośni jesteście!!!

! Odpowiedz
0 0 ~janx1

Chcieliśta spółki to mata

! Odpowiedz
0 0 ~Robert

od dawna jest to spółka akcyjna zarabiająca miliardy + dostajecie wcholere dotacji ze tak to ujme od polityków za oszukiwanie narodu ! BANKRUTUJCIE ŚMIECIE ! oszuści kłamcy !

Sami kłamaliście nie nagłaśnialiście o śmieciówkach to teraz zdychajcie bez świadczeń itp KIJ WAM W OKO . teraz wielce chcecie pomocy

! Odpowiedz
0 0 ~pjklk

a ja bym wolal by ci ludzie zakładali własne biznesy i tworzyli za swoje programy potem je po prostu sprzedawali tvp. :/ tak jak to robi nowoczesna tv światowa. czemu oni mają dostawać stołki po rodzinie ze stałymi posadkami a my mamy glodować? oni potem wybiorą kłamcę tuska znów podczas wyborów i nadal oni będą zyć godnie a my jak śmieci. niech wszyscy żyjmy jak smieci , czemu jedni mają a inni nie. :/
tak krzyczą że to żaden problem założyć firmę, to niech zakładają tworza własne podcasty na youtubie i zarabiają na odsłonach i reklamach w czym problem ? niech zakładają własne portale tv i tworzą kulturę. czemu mamy im za to płacić? zaplacę chcetnie jeśli będzie tego warta tv. są takie które chętnie bym wspomagał regularnie gdybym miał wybór i pieniądze - pracę :/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Krawiec

Nie oglądam TV. nie mam zamiaru utrzymywać kłamców.

! Odpowiedz
0 0 ~Realista1970

w POlsce POwinna być tylko jedna stacja TVN (Tusk Vision Network) i to wystarczy, zawsze będzie tam wychwalany bolek, orasz tramwajowstrzymywacz (krzywonos) co jej zasilanie w tramwaju padło i dzięki temu zatrzymała wszystkie tramwaje w gdańsku, a i dla bąka oraz plichty z amber gold zasłużone miejsce tez będzie jako bogów 2 rp

! Odpowiedz
0 0 ~asjkas

w nieskonczoność

! Odpowiedz
0 0 ~zapędzić

sprywatyzować to badziewie !! a tę hołotę, czyli "towarzystwo wzajemnej adoracji" zapędzić do sypania wałów przeciwpowodziowych!!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Hans

PGR-y, FSO, przemysł wydobywczy, stoczniowy,metalowy. Teraz TVP, PKP i Poczta Polska... Schemat wszędzie ten sam.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

RANKPROGR 1,3550 16,8%
ADIUVO 8,3800 11,1%
IMPEL 7,6000 10,9%
WORKSERV 1,0620 -27,9%
ELBUDOWA 6,9000 -19,6%
PRIMAMODA 0,5000 -18,0%
Akcje: 154 wzrosło, 142 spadło, 78 bez zmian.
Wolumen: 30 550 994 akcji, obrót: 593 776 197 zł
Aktualizacja: 2019-09-13 17:04:57