

Petro Poroszenko interweniował u Francoisa Hollande'a w sprawie wiz dla ukraińskich kibiców na Euro 2016. Polityka wizowa francuskiej placówki dyplomatycznej w Kijowie jest mocno krytykowana. Wielu kibicom odmówiono wiz, wnioski innych, złożone wiele tygodni temu, wciąż czekają na rozpatrzenie.
Jak informuje służba prasowa ukraińskiego prezydenta, Petro Poroszenko przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji. Prosił w niej o interwencję Francoisa Hollande'a w sprawie wiz dla tych ukraińskich kibiców, którzy wybierają się do Francji na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Bo choć do rozpoczęcia igrzysk zostało mniej niż tydzień, to kilkuset ukraińskich kibiców wciąż nie uzyskało wiz, mimo że złożyli niezbędne dokumenty.
Ukraińską opinię publiczną oburzyły też odmowy wiz dla kilkudziesięciu kibiców, którzy posiadali bilety na mecze. Szczególnie głośna jest sprawa 8-letniego fana piłki nożnej - lwowianina Wołodi Bobenczyka. Francuzi odmówili wiz zarówno jemu, jak i jego rodzicom, mimo posiadanych przez nich karnetów na mecze reprezentacji, zarezerwowanego hotelu i wykupionych biletów na samolot.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko/Kijów/mcm/dabr
































































