REKLAMA

Ponad 60 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważa pracę w innym kraju

2018-08-27 12:02
publikacja
2018-08-27 12:02

Pracę w innym kraju niż Polska czy Ukraina rozważa 60,2 proc. Ukraińców pracujących w Polsce - wynika z raportu firmy EWL, która zajmuje się rekrutacją pracowników z zagranicy. Większość z nich (27 proc.) myśli o podjęciu pracy w Niemczech.

/ Toyota

"Mimo ogromnej popularności Polski jako kierunku migracji zarobkowej, większość przepytanych Ukraińców rozważa zatrudnienie w innych państwach. Najbardziej kusi naszych respondentów praca w Niemczech. Nad pracą w tym kraju zastanawia się 27 proc. obecnie zatrudnionych w Polsce obywateli Ukrainy. Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (21 proc.), a na trzecim Włochy, gdzie chce pracować co dwudziesty Ukrainiec" - napisano w komentarzu do badania.

Jednocześnie, jak wynika z badania, 22,1 proc. respondentów deklaruje chęć osiedlenia się w Polsce na stałe, a 26,3 proc. chciałoby zamieszkać w Polsce na okres kilku lat.

Niemniej jednak, pobyt większości ankietowanych Ukraińców, którzy pracują w Polsce, miał charakter krótkookresowy.

"Większość przepytanych przez nas Ukraińców przyjechała do Polski po raz pierwszy w celu podjęcia pracy. Natomiast ponad jedna trzecia obywateli Ukrainy wcześniej już pracowała w naszym kraju. Niemal 43 proc. badanych pracowało w Polsce tylko raz, co piąty - dwukrotnie. Z kolei 14 proc. respondentów pracowało w naszym kraju 4-5 razy" - napisano w raporcie.

"Jak wskazują odpowiedzi respondentów, ostatni pobyt większości Ukraińców w Polsce w celu podjęcia pracy miał charakter krótkookresowy - do 6 miesięcy. Jedynie blisko 6 proc. Ukraińców, pracujących obecnie w Polsce, ostatnio przepracowało w naszym kraju ponad 6 miesięcy" - dodano.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę EWL w dniach 25 maja - 15 czerwca 2018 roku, metodą wywiadów indywidualnych. Przebadanych zostało 900 obywateli Ukrainy, reprezentujących wszystkie obwody kraju, którzy przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy.

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
wht
super! nie moge sie doczekac az wyjedzie te 60% moge nawet pokazac ktorędy na Grunwald albo na Ravensbruck, skoncza sie smieciowe umowy i zanizanie plac bo bedzie trzeba najnizsza dac na umowie a nie 10 zl na h pod stolem bo ukrainiec za 8 bedzie pracowal
do_niczego
Bo lepiej zarobić 2 tyś EURO niż 2 tyś ZŁOTYCH.
do_niczego
Wyzysk,Niewolnictwo XXI wieku mamy.
trooper
Albo pozwolimy Ukraińcom na pobyt stały i na ściągnięcie do nas swoich rodzin, albo niebawem faktycznie zaczną wyjeżdżać i w gospodarce będziemy mieli pozamiatane.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki