Ponad 20 tys. Polaków na Islandii. Oficjalnie

redaktor naczelna Bankier.pl

Liczba Polaków zarejestrowanych na dłuższy pobyt w Islandii przekroczyła 20 tysięcy. Wciąż pozostajemy największą mniejszością narodową na wyspie. Drugich w kolejności - Litwinów - jest w kraju ognia i lodu pięciokrotnie mniej.

Statystyki na temat najliczniejszych spośród zagranicznych narodowości zamieszkujących na Islandii podało we wrześniu tamtejsze Biuro Ewidencji Ludności (Ţjóđskrá). W łącznej liczbie 47 573 obcokrajowców mieszkających w Islandii, aż 43-proc. udział mają Polacy.

Tylko w okresie od 1 stycznia do 1 września 2019 grupa rodaków powiększyła się o 5,4 proc
Tylko w okresie od 1 stycznia do 1 września 2019 grupa rodaków powiększyła się o 5,4 proc (YAY Foto)

1 września 2019 roku liczba zarejestrowanych na Islandii Polaków wynosiła dokładnie 20 233. Tylko w okresie od 1 stycznia do 1 września 2019 grupa rodaków powiększyła się o 5,4 proc. To przyrost o ponad połowę mniejszy niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy. Między 1 grudnia 2017 a 1 grudnia 2018 liczba Polaków w "kraju ognia i lodu" wzrosła o 12,8 proc. Na początku grudnia 2017 roku w Islandii zarejestrowanych było 17 010 Polaków, a rok później - już 19 190.

(Bankier.pl)

Dla porównania - druga z najliczniejszych narodowości imigranckich na Islandii, Litwini, to grupa ponad pięciokrotnie mniejsza. Według stanu na dzień 1 września 2019 roku było ich na wyspie 4469 (w grudniu 2017 r. - 3369). Kolejne narodowości w czołówce to: Łotwa, Rumunia i Portugalia. Reprezentantów każdego z tych krajów jest jednak na wyspie nie więcej niż 2000.

Łączna liczba imigrantów figurujących w Narodowym Rejestrze w ciągu ostatnich dwóch lat rosła - z 37,8 do 47,6 tys. Statystyki uwzględniają obywateli innych krajów, którzy dokonali oficjalnej rejestracji, chcąc przebywać na wyspie dłużej niż okres nie wymagający posiadania zezwolenia na pobyt (w przypadku obywateli RP wynosi 3 miesiące).

Nieoficjalnie - o wiele więcej

Liczby podawane przez Biuro Ewidencji Ludności, choć wykazują tę samą tendencję wzrostową, nie pokrywają się z danymi publikowanymi przez islandzki Główny Urząd Statystyczny. Według tej instytucji na koniec 2018 roku w Islandii mieszkało 17 010 Polaków, rok wcześniej było ich 13 811.

Od Polaków mieszkających na wyspie da się jednak usłyszeć, że dane z obu źródeł - czy to Narodowego Rejestru, czy z Głównego Urzędu Statystycznego Islandii - istotnie rozmijają się z faktyczną liczbą polskich emigrantów w Islandii. W zeszłorocznej rozmowie z Bankier.pl ambasador RP w Reykjaviku Gerard Pokruszyński mówił z przekonaniem o nawet 40 tysiącach rodaków mieszkających Islandii. – Polaków spotyka tu wszędzie: w hucie aluminium, gdzie był wczoraj, pracuje 500 osób, z czego 100 to Polacy, na budowie jednego tylko hotelu zatrudniono 700 Polaków, w 1,5-tysięcznym miasteczku 1/3 społeczności stanowią Polacy – mówił polski dyplomata.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 stanislaw2200

to ponad populacji 5% a nie oficjalnie 10 % Islandii to Polacy , ciekawe co będzie po Brexicie jeśli do takiego dojdzie to niedługo może się okazać że Islandia będzie drugim krajem w którym Polski będzie językiem urzędowym.

! Odpowiedz
5 9 sztos1

Każdy kraj w którym nie ma wielkiej armii SUTO OPŁACANYCH 35-50 LETNICH EMERYTÓW , w którym nie czyhających na kasę rolników bez względu na to czy jest urodzaj czy go nie ma , wielkiej armii górników do których od zawsze dopłaca się miliardy. Kleru , który za nic łyka miliardy i trzęsie krajem no i tępych elit , które dbają tylko o siebie i swoje rodziny . Każdy inny kraj będzie lepszy dla ludzi , którzy chcą normalnie żyć , pracować będzie lepszy niż obecna POLSKA . Przykre to ale jakże prawdziwe . Ten chory kraj trzeba uleczyć ale na pewno nie uczyni to BANDA CZWORGA .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 24 1as

Polacy lubią się katować beznadziejnym klimatem.

! Odpowiedz
18 14 marxs

chciwy polak czy polka za kasę zrobi wszystko a nawet więcej niz wszystko

! Odpowiedz
1 1 set79

A na nasz polski narzeka.

! Odpowiedz
12 40 wizytator

Tylko co tam robić poza pracą? Średnia temperatura latem 12 stopni, średnio 15 dni deszczowych w miesiącu. Wieje i pizga. Dla ascetów jak znalazł.

! Odpowiedz
11 38 dziki_losos

To nie jest takie samo 12 stopni, jak u nas. Wilgotność powietrza i wiatr są odczuwalne zupełnie inaczej - faktycznie nie czujesz, że jest zimno. Nie ma też smogu. A robić można mniej więcej to samo, co u nas, tylko w niższej zabudowie, przy czystym powietrzu, i we względnym dostatku.

! Odpowiedz
11 19 antek10 odpowiada dziki_losos

Wolę polską przyrodę niż 12 stopni latem. Niczym nie przekonasz.

! Odpowiedz
12 26 khh odpowiada dziki_losos

Przestan, co Ty mowisz?? Nie wolno mowic, ze gdziekolwiek jest lepiej niz w Polsce. Nigdzie nie ma czystszego powietrza, ladniejszych krajobrazow, madrzejszych politykow i przede wszystkim wyzszych zarobkow ani poziomu zycia. Hordy czerwonych kciukow w dol od ministerstwa hejtu zaraz ci to udowodnia.

! Odpowiedz
1 1 set79 odpowiada dziki_losos

Jakoś się pocieszać trzeba!!!
Rodowitych mieszkańców to aż trzysta tysięcy więc naprawdę życie tam musi być wspaniałe.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.