Polskie matki - dobrze wykształcone i aktywne zawodowo

Polskie mamy w większości mają wyższe wykształcenie, na pierwsze dziecko decydują się przeciętnie w wieku 27 lat. Matki z rodzin wielodzietnych są na ogół aktywne zawodowo - wynika z danych GUS i Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus". W piątek obchodzimy Dzień Matki.

(YAY Foto)

Jak wynika z danych GUS, współczesna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 27 lat. W 2000 r. średni wiek w momencie urodzenia pierwszego dziecka wynosił niespełna 24 lata.

W 1990 r. najwięcej kobiet rodziło dzieci w wieku 20-24 lata (36,4 proc.), w 2016 r. - w wieku 25-29 lat (33,1 proc.) oraz 30-34 lata (33 proc.).

Od 1990 r. odsetek kobiet rodzących dzieci w wieku 20-24 lata zmniejszył się o ponad połowę (36,4 proc. do 14,6 proc.), prawie dwukrotnie wzrósł natomiast odsetek kobiet rodzących dzieci w wieku 30-34 lata (z 17,4 proc. do 33 proc.).

Jak informuje GUS, obecnie młode kobiety i mężczyźni decydują się najpierw na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia oraz stabilizacji ekonomicznej, a dopiero potem na założenie rodziny oraz jej powiększenie.

Według danych GUS, na urodzenie dziecka decyduje się najwięcej kobiet z wyższym wykształceniem (ponad 52 proc.), przy czym w 1990 r. wykształcenie wyższe miało jedynie 6 proc. wszystkich mam. Polki nadal zdecydowanie częściej decydują się na urodzenie dziecka w sformalizowanym związku (75 proc. wszystkich urodzeń), choć od kilkunastu lat systematycznie rośnie liczba dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich (na początku lat 90. było to ok. 6-7 proc., w 2000 r. ok. 12 proc., a w 2015 r. ok. 25 proc.).

GUS pokazuje, jak wygląda polska katastrofa demograficzna

Z okazji Dnia Matki GUS opublikował specjalną infografikę. Niestety, z zamieszczonych na niej danych wyłania się fatalny obraz stanu polskiej demografii.

GUS podaje, że od ponad ćwierćwiecza utrzymuje się okres depresji urodzeniowej. W 2015 r. współczynnik dzietności wyniósł 1,29, co oznacza, że na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15-49 lat) przypadało 129 urodzonych dzieci.

W ostatnich kilkunastu latach zdecydowanie wzrósł wiek nowożeńców. "W 2015 r. mediana wieku mężczyzny zawierającego związek małżeński wynosiła ponad 29 lat a kobiety 27 lat; w przypadku obydwu płci było to o prawie 4 lata więcej niż w 2000 r." - informuje GUS.

Badania dotyczące sytuacji matek w rodzinach wielodzietnych opublikował Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus". Wynika z nich, że w Polsce 627 tys. matek wychowuje trójkę lub więcej dzieci. Najliczniejszą grupę stanowią matki posiadające trójkę dzieci - 74 proc., czworo pociech wychowuje 14 proc. mam, 7 proc. posiada pięcioro dzieci, a 5 proc. - jeszcze więcej.

Z danych wynika, że 68 proc. matek wielodzietnych jest aktywna zawodowo, większość z nich pracuje na pełny etat.

Jak podaje Związek "Trzy Plus", w rodzinach wielodzietnych panuje partnerski podział codziennych obowiązków - zarówno kobiety, jak i mężczyźni wykonują takie prace domowe jak pranie, sprzątanie, gotowanie. W rodzinach wielodzietnych 84 proc. mam wybrało związek sformalizowany - 64 proc. kobiet wzięło ślub kościelny, a 20 proc. ślub cywilny, jedynie 10 proc. żyje w wolnym związku.

Większość mam z dużych rodzin mieszka na wsi i w małych miastach, w największych miastach jest ich najmniej. (PAP)

iżu/ akw/ js/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Adamek630

Proszę nie pisać, że dobrze wykształcone tylko, że posiadające dyplom potwierdzający fakt że ukończyły szkołę wyższą. Takie dyplomy od 25 last rozdaje się na potęgę. Potem takie nie wiedzą, kto był pierwszym królem.

! Odpowiedz
2 7 ~Dżejms

Niema z czego się cieszyć. Wymieramy. Co z tej edukacji jak nachodźcy przyjdą i zaprowadzą swój szariat? Zagonią i tak do haremów te wykształcone i się skończy.

! Odpowiedz
2 3 ~Dzien_Matki

Taaa... wybykane przez kolegów i szefów z pracy ... life

! Odpowiedz
2 3 ~wwff

Związek 3+ podaje celną obserwację. Sam to obserwuję. W rodzinach wielodzietnych role małżonków są bardziej partnerskie, tj. obydwoje wykonują prace domowe. W rodzinach z jednym dzieckiem częściej tatuś wraca z pracy, siada za stołem i ...
Pytanie: który model rodziny jest lepszy dla kobiety?

! Odpowiedz
2 6 ~jasiupierdasiu

A kogo to obchodzi ktory lepszy dla kobiety. Nie chce sie miec dzieci tylko jedno jeszcze z laski to rob cos pozytecznego wyksztalcona z duzego miasta albo mezczyzna pojdzie do innej lepszej.Kobiet pelno w polsce, facetow z dochodem i jeszcze nie garbatych malo. Mieszkanie kup,mebelki,auto kup i utrzymaj i jeszcze podwiez bo ksiezniczka przeciez nie jezdzi. Potem wyksztalcona idzie do sadu a sedziny dosola alimenty. dlatego lepiej zostawic taka wyksztalcona bo im wiecej fakultetow tym gorsza, bardziej zarozumiala a do tego tylko jedno dziecko i tyle bo ona chce miec cos z zycia. Starzeje sie to, zdziwaczeje czepia sie wszystkiego a ty utrzymuj jedze. Faceci apeluje by zostawiac:) Czas zadac pytanie co jest lepsze dla faceta!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~kardamon odpowiada ~jasiupierdasiu

Porośli i się w dupach poprzewracało od tego dobrobytu jak by jeden z drugim chodził do roboty za michę zupy i garść ryżu to by się nauczyli pokory widocznie jeszcze porządnej lekcji od życia się nie dostało

myśli jeden z drugim że jak zdobędzie dyplom to się wszyscy w pas będą kłaniali i każdy pochyli głowę nisko przyjdzie 40 na karku prędzej czy póżniej i potem płacz że na dzieci za póżno a na emeryturę za wcześnie i nie wiadomo co ze sobą zrobić jak kobieta nie znajdzie sobie faceta do 30 to potem z każdym kolejnym rokiem szansa na znalezienie faceta do życia w dół o połowę a po 40 to już krzyż na drogę ale tak to jest jak się chowa córeczki na księżniczki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl