REKLAMA

Polska wołowina powoli wraca na rynki Bliskiego Wschodu

2016-07-16 13:08
publikacja
2016-07-16 13:08

Polska wołowina powoli wraca na rynki Bliskiego Wschodu. Chodzi o mięso pochodzące z uboju rytualnego na potrzeby konsumentów z Izraela i krajów arabskich. Mimo że powrót na tamtejsze rynki to trudne zadanie, jest o co walczyć. Mięso koszerne oraz halal jest spożywane coraz częściej, a jego odbiorcy oferują dostawcom atrakcyjne marże.

fot. / / YAY Foto

Prezes Związku Polskie Mięso Witold Choiński wskazuje, że polskie firmy na razie dostarczają swoje mięso na Bliski Wschód jako pośrednik. "Wielkim odbiorcą jest teraz rynek Izraela. Także rynek turecki, często jako reeksporter. Polskie firmy jak na razie nie wygrały jeszcze żadnego przetargu na dostawę chłodzonego mięsa halal. Coraz częściej wysyłają jednak polskie mięso do firm, które takie kontrakty wygrywają" - wskazuje prezes Związku Polskie Mięso.

Witold Choiński zwraca również uwagę na rosnącą jakość polskiej wołowiny. Liczy na to, że dostrzegą to nie tylko kontrahenci z Bliskiego Wschodu, ale i Polacy.

"Przez ostatnie lata oferowaliśmy wołowinę pochodzącą głównie z redukcji stad lub z bydła będącego mieszanką mięsno-mleczną, a nawet z krów mlecznych. To mogło powodować, że konsument czuł się zniechęcony do konsumowania tego mięsa. Dziś procentowy udział ras typowo mięsnych daje nadzieję na zwiększenie eksportu i odbudowę spożycia wołowiny w naszym kraju" - uważa Witold Choiński.

W Polsce możliwość uboju rytualnego przywrócił półtora roku temu Trybunał Konstytucyjny. Przed wprowadzeniem zakazu, polska branża mięsna zyskiwała na eksporcie wołowiny i drobiu na Bliski Wschód ponad miliard złotych rocznie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Michał Fedusio/dj

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Żywność

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Mason
Polska powinna przede wszystkim eksportować na Bliski Wschód wieprzowinę
~widzTVN
trybunał na to POzwolił o rety!
~ra
słyszałem ,że naszpikowana jest antyhormonami powodującymi dużą niepłodność!!!!!!
~aaa
od setek lat zwiezeta sa zabijane przez ludzi tylko teraz to komus przeszkadza - ktoś opatrznie wszedł do ubojni i zrobil lament. sadzisz ze taka krowa 50 lat temu mniej cierpiała niż teraz?
~bbb odpowiada ~aaa
Przez setki lat nie było środków przeciwbólowych, więc jak idziesz na zabieg do szpitala, to poproś bez znieczulenia. Przecież nie ma różnicy.
~edc odpowiada ~ra
a, to w porządku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki