REKLAMA

Polska w czołówce państw zużywających najwięcej prądu w UE

2020-09-02 11:25
publikacja
2020-09-02 11:25
fot. Sunshine Studio / Shutterstock

Zużycie energii elektrycznej w maju tego roku było mniejsze niż w analogicznym okresie 2019 roku, jednak Polska ciągle zajmuje miejsce w czołówce państw Unii Europejskiej, które konsumują najwięcej prądu.

Polska znalazła się wśród sześciu państw Unii Europejskiej, które zużyły najwięcej energii elektrycznej w maju tego roku. Najwięcej prądu zużyli Niemcy 33,94 tys. GWh, o ponad 5,5 tys. mniej niż w maju 2019 r. Na drugim miejscu znalazła się Francja - blisko 28,63 tys. GWh. Na trzecim miejscu pod względem wielkości wykorzystania prądu są Włosi - nieco ponad 22,67 tys. GWh. W Polsce zużycie energii elektrycznej wyniosło blisko 9,9 tys. GWh, co daje szóstą pozycję wśród państw"konsumujących najwięcej prądu w UE, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

/ Eurostat

Ogólne zużycie energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej było niższe o 10,5 proc. niż najniższe wartości w maju w latach 2016-2019. Wpływ na mniejsze zużycie prądu miała pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje wprowadzane w większości państw członkowskich - należały do nich m.in. zamknięcie restauracji, szkół, hoteli, fabryk oraz home office części pracowników. Cześć firm zmniejszyła produkcje w związku z niższym popytem lub z powodu przerwy w łańcuchu dostaw, informuje Eurostat.

W porównaniu z majem 2019 r. łączna konsumpcja energii elektrycznej w UE była mniejsza o 22,85 tys. GWh. Wśród państw wspólnoty, w których zużycie prądu spadło najbardziej, Eurostat wskazuje na Hiszpanię i Polskę (-13,7 proc. r/r), Słowenię (-13,4 proc. r/r), Chorwację (-11,9 proc. r/r), Rumunię (-11,8 proc. r/r) i Portugalię (-11,6 proc. r/r).

/ Eurostat

DF

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
1as
Błagam...jaki sens ma ta statystyka??
Niemców jest dwa razy więcej niż nas!
Niech to ktoś policzy per capita, żeby było o czym gadać!
traderfr
Kto by pomyślał..? Podaję następne propozycje artykułów:

Polska w czołówce zużycia wody pitnej
Polska w czołówce zużycia gazu
Polska w czołówce konsumpcji żywności

itp. itd.
daniel_1
Polska w czołówce otepiających nagłówków do klikania w necie.
bear_gang
w czołówce to by była, gdyby przeliczyli konsumpcję na mieszkańca... przecież Polska jest jednym z największych państw w UE...
blesso
Dzisiejszy import to okooło 15 % zapotrzebowania . Kupujemy prąd ze Szwecji , Niemiec Litwy i Ukrainy !!
abcx
Jak się coś w przemyśle wytwarza to się zużywa dużo prądu - im większe zużycie prądu tym zamożniejszy kraj więc życzmy sobie żeby zużycie prądu w Polsce będzie szybko rosło :)
jas2
Niemcy 33,9 tys. GWh.
Polska 9,6 tys. GWh.
Niemcy 3,5 raza więcej.
tergal
Te dane i tak można potłuc o kant, gdyż nie podają zużycia z rozróżnieniem na klientów indywidualnych oraz na firmowych. Co te dane w zasadzie mówią?
slawko9999
Niemcy maja prawie 3 razy tyle ludzi co Pl :-)
matpoz1 odpowiada slawko9999
Dwa razy więcej (82 vs 38), mają za to większy przemysł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki