REKLAMA

W maju spodziewana jest dalsza redukcja zatrudnionych pracowników

2020-04-30 11:52
publikacja
2020-04-30 11:52

Połowa ankietowanych agencji rekrutacyjnych zrzeszonych w SAZ spodziewa się w maju 2020 r. zmniejszenia liczby zatrudnianych pracowników w wyniku pandemii Covid-19 - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia.

fot. YAKOBCHUK VIACHESLAV / / Shutterstock

Z ankiety wynika, że w marcu w wyniku pandemii liczba zatrudnianych pracowników zmniejszyła się w 65 proc. agencji, w 59 proc. spodziewało się zmniejszenia zatrudnienia w kwietniu.

W komunikacie prasowym podano, że w marcu wszystkie agencje odczuły spadki zatrudnienia, z czego w ponad połowie przekroczyły one 20 proc. W kwietniu połowa agencji odnotowała zmniejszenie liczby pracowników powyżej 20 proc., a druga połowa – od 10 do 20 proc.

"Tylko 19 proc. agencji ma nadzieję, że w maju liczba zatrudnionych wzrośnie o ok. 10 proc., aż połowa ocenia, że rynek pracy zanotuje w tym okresie kolejny około 10 proc. spadek. Pozostałe 31 proc. uważa, że sytuacja ustabilizuje się i nie będzie zmian ani w jedną ani w drugą stronę" - dodano.

W ocenie SAZ, przed najtrudniejszymi wyzwaniami stanęły agencje dostarczające pracowników do automotive (gdzie redukcje zamówień pracowników sięgnęły nawet 80 proc.), handlu, restauracji, firm eventowych, czy meblarskich. Na brak zamówień nie narzekały te, które działają dla sieci spożywczych, firm kurierskich czy producentów i dystrybutorów wyrobów farmaceutycznych i medycznych.

Z ankiety wynika, że około 20 proc. agencji w trakcie kryzysu udało się wejść we współpracę z branżami, z którymi dotychczas nie współpracowały, a które w czasie kwarantanny zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników. Ponadto, ponad połowa agencji uważa, że obecna sytuacja zmieni branżę zatrudnienia "na plus".

W ankiecie wzięło udział 20 agencji.

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia to organizacja pracodawców zrzeszająca agencje specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR, takich jak rekrutacja stała do pracy w kraju i za granicą, doradztwo personalne oraz praca tymczasowa i outsourcing. Członkami SAZ jest ponad sześćdziesiąt agencji, w tym giełdowe Work Service. (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki