Polaków plany na emigrację: na stałe i do Niemiec

Coraz mniej Polaków rozważa emigrację zarobkową, jednak ci, którzy podjęli taką decyzję – planują wyjechać z rodziną i na stałe – wynika z nowego raportu Work Service na temat preferencji migracyjnych Polaków. Zwiększa się za to udział osób, którzy na pytanie o ewentualny wyjazd odpowiedziało zdecydowanie "nie".

11,8 proc. aktywnych zawodowo Polaków rozważa emigrację zarobkową, to o 2 p.p. mniej niż w analogicznym okresie rok temu i najniższy wynik w historii badania Work Service. – Już tylko 8 proc. badanych chce wyjechać ze względu na brak pracy w kraju, a dla 40 proc. badanych dobre zatrudnienie na polskim rynku stanowi wyraźną barierę emigracyjną. Co więcej, trzy czwarte Polaków absolutnie odrzuca możliwość wyjazdów do zagranicznej pracy, co jest najwyższym wskazaniem od 4 lat – komentuje Maciej Witucki, prezes Work Service.

(YAY Foto)

Emigracja zarobkowa Polaków

Jak wynika z najnowszego badania dot. preferencji migracyjnych Polaków, obecnie takie działania rozważa 11,8 proc. aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. 75,8 proc. wskazało, że zdecydowanie nie rozważa w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyjazdu za granicę – ten wynik jest najwyższy w historii badania i jest o 10 p.p. wyższy w porównaniu rok do roku.

(Work Service)

Skłonni do wyjazdu są ludzie dopiero na początku swojej kariery zawodowej w wieku 18-24 lat (35 proc.) oraz osoby w wieku 35-44 lat (30 proc.), posiadający wykształcenie średnie (48 proc.). Skłonność do emigracji spadła wśród absolwentów szkół zawodowych. Z badania wynika, że 85 proc. osób myślących o emigracji nie posiada wyższego wykształcenia.

Zainteresowane migracją zarobkową są osoby, które albo zarabiają poniżej 2000 zł netto (34 proc.), albo wykazują zarobki wyższe niż 3000 zł netto (29 proc.) (w tej grupie nastąpił wzrost o 11 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu rok remu). Wśród osób planujących wyjazd przeważają zatrudnieni na niepełne etaty lub w oparciu o umowy cywilnoprawne (41 proc.), ci, którzy pracują na stałe stanowili 28 proc. osób deklarujących emigrację zarobkową. Jak wynika z badania, bezrobotni nie planują poprawić swojej sytuacji przez znalezienie pracy za granicą.

Emigrację rozważają przede wszystkim osoby z regionu centralnego oraz osoby żyjące na wsi (50 proc.), ale równocześnie zwiększa się udział osób żyjących w miastach pow. 500 tys. mieszkańców (wzrost o 17 p.p.).

Na stałe i do Niemiec

Osoby zainteresowane emigracją zarobkową rozważają przede wszystkim wyjazd na kilka lat (19,8 proc.) oraz na stałe (23,7 proc.). – To niepokojący trend, biorąc pod uwagę, że jeszcze w poprzedniej edycji badań takie deklaracje składało 19,9 proc. respondentów – podają autorzy raportu. Co ciekawe, coraz więcej potencjalnych emigrantów zamierza zabrać ze sobą rodzinę. Co trzeci emigrant planuje wyjazd z najbliższymi.

Preferowanym kierunkiem emigracji przez Polaków są nadal Niemcy (31 proc.). Zmiana zaszła za to między drugim a trzecim miejscem – obecnie drugim w kolejności najchętniej wybieranym państwem jest Holandia (15 proc. – wzrost o 6 p.p.), a trzecim – Wielka Brytania (6 proc., spadek o 13 p.p.). – Wyraźny wpływ  na poziom wskazań ma również brexit, który mocno pociągnął w dół wyniki Zjednoczonego Królestwa. Omawiane dane były zbierane na rok przed opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, co spowodowało, że do niedawna najchętniej wybierany kierunek nie tylko znalazł się na trzecim miejscu zestawienia, ale także osiągnął historycznie niski wynik – czytamy w raporcie.

(Work Service)

Nadal podstawowym powodem emigracji pozostają wyższe zarobki niż w Polsce. Na kolejnych miejscach znalazły się: wyższy standard życia, lepsze warunki socjalne oraz lepsze perspektywy rozwoju zawodowego. Z drugiej strony bariery emigracji dla Polaków stanowią – przywiązanie do rodziny i przyjaciół w Polsce, atrakcyjna praca w kraju, nieznajomość języków obcych oraz małe szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 4 arces

Kuzynka jest salową, a zarabia jako opiekunka w promedica w DE więcej niż mój syn po studiach. Staż z urzędu pracy mu zaproponowali za 900 złotych, śmiech na sali. Też zamierza szukać pracy za granicą i się nie dziwię.

! Odpowiedz
1 5 londonern

Komentarze typowe - jak to tam zle, niedobrze, sie nie oplaca, syf etc. Zaloze sie, ze pisza to sami specjalisci, znawcy tematu, ktorzy byli w Niemczech killa lat i wyrobili sobie zdanie.
Przeciez niemozliwe, ze moga glos zabierac osoby, ktore bladego pojecia nie maja, nie mowiac nawet o znajomosci jezyka niemieckiego.
No ale tu jest internet, kazdy madry inaczej moze cos napisac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 grzechu_comeback

ojojo! cóż za POprawność POlityczna. Chyba sam Donald moderuje. NIE WOLNO wspominać o URZĘDOWYCH złodziejach dzieci! Niemcy są wzorem "europejskich standardów" i basta!

! Odpowiedz
20 13 kcc1

To jest nawet zabawne, że Niemcy, i cała Europa zachodnia wyglądają właśnie najpodobniej do II RZECZPOSPOLITEJ: kraje wielokulturowe, otwarte na inne wyznania, inną kulturę, która tworzy mozaikę państwa. :-) Są Niemcy pochodzenia polskiego, słowackiego, tureckiego, ...
Tak jak mieli Żydzi w Polsce w paszportach: "OBYWATEL POLSKI WYZNANIA MOJŻESZOWEGO". :-)

A jak wyglądamy i co głosimy w Polsce: "NUR FUR POLEN!". Nie przypomina wam to czegoś?
:-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 22 walentys

Widzisz jak Polacy potrafią być tolerancyjni. Byli przez wieki najlepsi w Europie w tej dziedzinie. Nieśli kaganek tolerancji ciemnym nacjom zachodnim. Miej pretensje do Niemiec z Hitlerem i sowietów ze Stalinem, że wszystko popsuli a nie do Polaków. Tych tolerancyjnych i porządnych wymordowano, reszta wyemigrowała i kto teraz ma dawać dobry przykład, może nasi uczciwi politycy (niezależnie do strony barykady)???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 jacek-19

W Austrii placa wiecej niz w Niemczech . I mozna powiedziec ze Austria jest "klein aber fein" .

! Odpowiedz
1 2 karbinadel

Lepiej płacą, ale ceny są wyższe (bo i podatki są wyższe). Ale ja osobiście bardzo lubię Austrię :)

! Odpowiedz
2 16 krswlr

Niezależne od wykształcenia, emigracja to przede wszystkim fachowcy, których ubywa.

! Odpowiedz
11 22 kaczka-po-smolensku

Jak emigrować to do Szwajcarii albo Anglii jak najdalej od Eurosyfu w Niemczech wcale duzo sie nie zarabia nawet majac dobry fach i znajomosc niemieckiego 2,3 tysiące euro to nie jest duzo o wiele lepiej sie zyje w Szwajcarii .

! Odpowiedz
1 7 jacek-19

Jestes w Szwajcari , ze tak piszesz ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne