Polak żyje na wyższym poziomie niż Portugalczyk i goni Hiszpana

2022-06-21 06:00
publikacja
2022-06-21 06:00
Polak żyje na wyższym poziomie niż Portugalczyk i goni Hiszpana
Polak żyje na wyższym poziomie niż Portugalczyk i goni Hiszpana
fot. Dziurek / / Shutterstock

Dane Eurostatu sugerują, że poziom życia w Polsce jest już wyższy niż w Portugalii i zbliża się do hiszpańskiego.

Ekonomiści od lat głowią się nad stworzeniem wskaźnika, który umożliwiałby międzynarodowe porównanie poziomu życia ludności. PKB, nawet ten przeliczany per capita i uwzględniający różnice w cenach, nie jest miarą satysfakcjonującą - wszak rozkłady dochodów (pomiędzy sektor publiczny, firmy krajowe i zagraniczne czy gospodarstwa domowe, w tym te o wyższych i niższych dochodach) i wydatków (na konsumpcję bieżącą i odkładane na przyszłość) mogą znacznie od siebie odbiegać.

Dlatego Eurostat publikuje również wyliczenia dot. rzeczywistej konsumpcji indywidualnej (AIC). Wskaźnik ten ma uwzględniać wartość wszystkich dóbr i usług "spożywanych" przez gospodarstwa domowe, w tym tych bezpośrednio pozyskiwanych na rynku, jak i dostarczanych przez państwo czy organizacje non-profit. Mowa tu choćby o edukacji i służbie zdrowia. Eurostat wskazuje, że AIC jest zazwyczaj wysoko skorelowane z PKB per capita, ale jednak bardziej użyteczne w porównaniach dobrobytu konsumentów pochodzących z różnych krajów. Przy wyliczaniu tego wskaźnika również brane są pod uwagę różnice w cenach między państwami. Fakt ten jest niestety dość poważną wadą obu wskaźników - przeliczenie według parytetu siły nabywczej nie uwzględnia bowiem różnic w jakości pozornie tych samych dóbr czy usług. Nie wiadomo jednak, jaka metoda ilościowa mogłaby być lepsza. Wyliczenia są również regularnie rewidowane, co powoduje przetasowania w rankingu.

George S.Clason:Najbogatszy człowiek w Babilonie

Najbogatszy człowiek...

Sprawdź
Daniel Kahneman: Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Pulapki myślenia

Sprawdź
Jacek Bartosiak, Piotr: Zychowicz: Nadchodzi III wojna światowa

Nadchodzi III wojna

Sprawdź

W ubiegłym roku poziom rzeczywistej konsumpcji indywidualnej przeciętnego Kowalskiego wyniósł 84 proc. średniej dla 27 krajów Unii Europejskiej wobec 83 proc. rok wcześniej - wylicza Eurostat.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W efekcie Kowalski wyprzedził Portugalczyka (83 proc. średniej UE) i zbliżył się do Hiszpana (85). Trzeci rok z rzędu za naszymi plecami byli kolejni przedstawiciele "starej Unii", czyli Grecy (76). Najszybciej do przeciętnego unijnego poziomu życia zbliżali się Chorwaci (73) oraz Słoweńcy (87), których wyprzedziliśmy - jak widać na krótko - przed rokiem. Najbliżej Zachodu Europy są Litwini (96) - od Włochów (97) dzieli ich raptem jedno oczko. W porównaniu do stanu z 2002 r. to właśnie nasi sąsiedzi oraz Rumunii (82) gonią państwa "starej UE" najbardziej dynamicznie.

Poziomem konsumpcji przewyższającym średnią UE cieszyli się mieszkańcy 9 krajów: Luksemburga (146), Danii (121), Niemiec (120), Holandii (117), Belgii i Austrii (115), Szwecji (113), Finlandii (112) i Francji (111).

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (88)

dodaj komentarz
jan888
Ten artykuł to bujdy na resorach, oparte na wyjętych z kontekstu wskaźnikach, z pominięciem niewygodnych wskaźników. Polacy są jednym z najbiedniejszych narodów Unii, z najniższymi oszczędnościami i dochodami.
jan888
Poniżej wklejam tytuły artykułów o prawdziwym poziomie zamożności Polaków, dostępnych w Internecie, do wyszukania w wyszukiwarce:
"Polska na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie."
jan888
"Nasze bogactwo to ponad 2,5 bln zł. Jesteśmy jednym z najbiedniejszych krajów UE."
jan888
"Mapa bogactwa w Europie. Tylko jeden polski region wybija się nad średnią UE.
ceskiponcek
A coż tak pandemia ucichła 87% ludzi z tak zwanych śmierci covidowych zmarło na skutek zbyt póznego przyjazdu karetki pogotowia najprawdopodobniej na zawał lub wylew. Kto za to odpowie? Pewnie nikt . Nowy ład. żyje sie lepiej niż w portugali no pewnie hehe
zgadujzgadula
No c......o jest a bedzie gorzej
the_truth
Tylko ze to Portugalczycy kupili Polski Bank Gdanski i zrobili z niego dojna krowe Bank Millennium a nie odwrotnie
iluminata_3
Przy Donku to byśmy gonili, ale kraje afrykańskie.
ceskiponcek
Właśnie o to chodzi żeby powoli gonić, bo szybka gonitwa skonczyła się inflacją na poziomie 25% i co z tego że zarabiasz więcej jak wszystko jest dużo droższe , gdyby przeliczyć poziom z 2017r. Cen to tak jakbyś 1600zł dziś zarabiał bo tyle te 2400zł min jest warte nie mówiąc już o kredytach , myśle że najbliższej podwyżki ludzie Właśnie o to chodzi żeby powoli gonić, bo szybka gonitwa skonczyła się inflacją na poziomie 25% i co z tego że zarabiasz więcej jak wszystko jest dużo droższe , gdyby przeliczyć poziom z 2017r. Cen to tak jakbyś 1600zł dziś zarabiał bo tyle te 2400zł min jest warte nie mówiąc już o kredytach , myśle że najbliższej podwyżki ludzie już nie wytrzymają i ze 2mln ludzi wyjdzie protestować to tylko kwestia czasu
wibor3m
Dla Pana prawnuk:

Jest taki dowcip: Dwaj polscy migranci dyskutują o losie Zbyszka. Jeden mówi do drugiego: "Słyszałeś o Zbyszku? Zrobił fortunę, otwierając sklep z biżuterią, a potem wyjechał do Polski! Drugi pyta: "Jak on to zrobił?". Drugi odpowiada: "Łomem".

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki