REKLAMA

Polacy przekonują się do rowerów elektrycznych. Niektóre miasta oferują dotację na zakup tych "elektryków"

2023-01-15 10:00
publikacja
2023-01-15 10:00

Udział elektrycznych jednośladów w całym rynku rowerowym w Polsce w 2026 r. osiągnie poziom 28 proc. w porównaniu do obecnych 6 proc., a jego wartość wyniesie 2 mld zł - wynika z opracowania branży rowerów elektrycznych.

Polacy przekonują się do rowerów elektrycznych. Niektóre miasta oferują dotację na zakup tych "elektryków"
Polacy przekonują się do rowerów elektrycznych. Niektóre miasta oferują dotację na zakup tych "elektryków"
fot. FREEPIK2 / / Shutterstock

Serwis elektromobilni.pl poinformował, powołując się na wyliczenia Konfederacji Europejskiego Przemysłu Rowerowego (CONEBI) oraz Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego (PSR), że do 2026 r. udział jednośladów ze wspomaganiem w polskim rynku rowerów wzrośnie z 6 proc. do 28 proc., osiągając wartość 2 mld zł. Zgodnie z prognozami CONEBI do 2025. sprzedaż e-rowerów w całej Europie wzrośnie ponad dwukrotnie i przebije wolumen 10 mln sztuk.

"Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów oraz trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych. Polacy podążają za trendami obecnymi w krajach zachodniej Europy" – stwierdził cytowany w informacji dyrektor biura PSR Mateusz Pytko.

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że część polskich samorządów wprowadza lokalne programy wspierające rowery elektryczne. Jak podali, dopłaty do takich pojazdów wdrożyła już Gdynia, a podobne plany mają w tym roku również Kielce, Wrocław i Wałbrzych.

Zdaniem przedstawicieli branży popularność jednośladów ze wspomaganiem byłaby w Polsce większa, gdyby istniał rządowy system wsparcia ich zakupu na wzór programu "Mój elektryk" dot. samochodów elektrycznych.

"Z pewnością tego typu działanie zwiększyłoby zainteresowanie rowerami elektrycznymi i skłoniłoby też do wyboru roweru jako komfortowego środka transportu, a przy okazji spopularyzowałoby ogólną aktywność sportową" – ocenił cytowany w informacji wiceprezes zarządu firmy Romet, Grzegorz Grzyb.

Według danych Romet, jak podano - największego producenta rowerów w Polsce, odpowiadającego za 1/3 całej rodzimej produkcji jednośladów - w 2022 roku udział rowerów elektrycznych w całej produkcji spółki wyniósł około 20 proc.

ra/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Rower elektryczny jest tak ekologiczny jak popularna jeszcze nie tak dawno "skóra ekologiczna" czy "ekologiczna sztuczna choinka"
jenak
Znowu Polacy nie chcą się przesiąść? Dotacji trzeba?

Dotacja "wmień se kopciucha". Jeszcze jest ta dotacja? Ma wzięcie? Chcą gazu, czy kopciuch jednak pewniejszy?

Ciekawa jaka jest dziś statystyka "wzięcia" w porównaniu rok do roku od kilku lat.
jenak
Cały problem, że to "kupują" młodzi, dla których termin starość, starzenie, są na razie obce.

Myślą, że tak będzie wiecznie.


No i wylądują na tych rowerach dotowanych, ale, biorąc całokształt, pewnie z rowerem pod mostem. Nie każdy jest informatykiem. Oj nie każdy.
itso_rift
jeszcze raz gdzie ten problem ?
jenak odpowiada itso_rift
Zdrówka trzeba. A kolanko może strzelić. Im więcej latek w kalendarzu.

A na ratkę (3000 zł przez 20-30 lat) można się przy pomocy tego środka lokomocji nie wyrobić.


Takie zajawki problemów....
jenak
Jak dwoje pociech do szkoły czy przedszkola i na zajęcia rozwieźć? Teraz to mus i podstawa. Ale SUVem a rowerkiem nawet z bateryjką może być problem.
pozhoga odpowiada itso_rift
Eeee, może w tym, że cudowne zielone technologie trzeba dotować, bo inaczej pies z kulawą nogą by tego GWna nie chciał?
pozhoga odpowiada jenak
Dla GWniarzerii problem nie istnieje: GWniarzeria ma co najwyżej psa albo kota, a i to nie zawsze.
tomcio-paluch odpowiada jenak
A może by dzieci przestać wozić SUV-ami i wzorem lat minionych, a także dziś, wzorem krajów bardziej świadomych co do zdrowia młodych, wysyłać ich normalnym rowerem, albo pieszo!

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki