REKLAMA
BADANIE

Polacy mają problem ze spłatą długów. Zaległości rosną

2022-12-19 10:54
publikacja
2022-12-19 10:54

Łączna wartość zaległego zadłużenia konsumentów na koniec października br. wyniosła niemal 77,4 mld zł - wskazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK.

Polacy mają problem ze spłatą długów. Zaległości rosną
Polacy mają problem ze spłatą długów. Zaległości rosną
fot. rsooll / / Shutterstock

Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, problem z regulowaniem bieżących zobowiązań ma już prawie 2,7 mln osób, a średnie zadłużenie przypadające na konsumenta wynosi już blisko 29 tys. zł.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że zaległe zadłużenie konsumentów wzrosło od grudnia ubiegłego roku o 4,9 mld zł, a liczba niesolidnych płatników wzrosła o prawie 19 tys.

Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, Polacy mają ponad 7 mln zł zaległości z tytułu opłat za prąd, gaz i wodę.

"Rosnące ceny energii elektrycznej czy gazu ziemnego powodują, że ich odbiorcy mają coraz większy problem z terminowym opłaceniem rachunku za ich zużycie. Jednak dane zgromadzone w naszym rejestrze wskazują, że firmy dostarczające podstawowe media do mieszkań i domów Polaków radzą sobie wewnętrznie z problemami braku płatności i jednocześnie mają elastyczne podejście do swoich użytkowników, bo łączne zaległości zgromadzone w naszej bazie wciąż są stosunkowo nieduże" - powiedział cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

"Skutecznym odstraszaczem jest też wstrzymanie dostaw. Jednak są tacy, którzy albo nie wykorzystali możliwości, jakie daje im dostawca prądu czy ogrzewania np. dzięki rozłożeniu na raty zaległego rachunku, albo popadli w spiralę zadłużenia, co w efekcie zakończyło się wpisem do rejestru" – dodał.(PAP)

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sua
Znowu artykuł bez jakiś wykresów, pogłębionej analizy. Bankier schodzi na psy
kjx
"Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, Polacy mają ponad 7 mln zł zaległości z tytułu opłat za prąd, gaz i wodę."

Spoko. Pewien pan z rządu przepuścił 70 mln i nikt się nie przejmuje. Co to jest 7 mln? Tyle co nic.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki