REKLAMA

Pokolenie Z w biznesie. 53 proc. badanych liczy, że za 10 lat będzie prowadzić własną firmę

2021-05-27 13:48
publikacja
2021-05-27 13:48
Pokolenie Z w biznesie. 53 proc. badanych liczy, że za 10 lat będzie prowadzić własną firmę
Pokolenie Z w biznesie. 53 proc. badanych liczy, że za 10 lat będzie prowadzić własną firmę
fot. Rawpixel.com / / Shutterstock

82 proc. respondentów z pokolenia Z ma nadzieję, że w 2030 r. będą mieć pracę, która da im spełnienie i umożliwi rozwiązanie problemów stojących przed naszą planetą; w automatyzacji widzą więcej szans niż zagrożeń - wynika z badania EY i organizacji JA Worldwide.

W raporcie podsumowującym wyniki badania podkreślono, że przedstawiciele pokolenia Z, czyli urodzeni między 1997 a 2007 r., są pierwszą generacją wychowaną w erze powszechnego dostępu do internetu i szerokiego wykorzystania telefonii komórkowej.

84 proc. badanych z Pokolenia Z uważa, że swobodnie korzysta z dobrodziejstw technologicznych. Towarzyszy temu pozytywne podejście do kluczowych zmian na rynku pracy takich automatyzacja, globalizacja i zmiana sposobu, w jaki pracujemy: 74 proc. respondentów badania postrzega automatyzację, jako szansę na zdobycie kreatywnej pracy, której roboty nie są w stanie wykonywać - wskazano.

"To prawdziwa zmiana pokoleniowa w porównaniu z przedstawicielami pokolenia X i millenialsami. Ci pierwsi rozpoczęli życie zawodowe jeszcze przed upowszechnieniem internetu i telefonów komórkowych, millenialsi z kolei dorastali w czasach gospodarczej prosperity" - uważa Marek Jarocki, partner i lider zespołu People Advisory Services w EY Polska, cytowany w czwartkowej informacji EY.

Jego zdaniem technologie, konieczność ciągłej adaptacji, narastająca złożoność zagadnień, z którymi trzeba się zmierzyć w coraz bardziej spolaryzowanym świecie – to wyzwania stojące przed Pokoleniem Z.

W ocenie eksperta szkoła i korporacje powinny położyć inny niż tradycyjny nacisk na przygotowanie młodych ludzi do wejścia w profesjonalną dorosłość.

Autorzy raportu podkreślają, że przedstawiciele pokolenia Z wierzą w swoje umiejętności i możliwości na rynku pracy.

"82 proc. respondentów z pokolenia Z ma nadzieję, że w 2030 roku będzie mieć pracę, która da im spełnienie i umożliwi rozwiązanie problemów stojących przed naszą planetą. Optymizmu badanych nie mąci trwająca pandemia i prawdopodobieństwo recesji" - wynika z badania EY i organizacji JA Worldwide.

53 proc. badanych liczy, że będzie prowadzić własny biznes za 10 lat. Jeszcze bardziej optymistyczni są przedstawiciele pokolenia Z, którzy już pracują – 65 proc. z nich uważa, że zostanie przedsiębiorcą do 2030 r. W raporcie zastrzeżono jednak, że przełożenie wyników tej części badania na całość populacji pokolenia Z należy potraktować z dużą ostrożnością, bo mogą być one zaburzone przez próbę badawczą – członków i alumnów programów organizacji JA Worldwide, promującej przedsiębiorczość.

"Przedsiębiorczy sposób myślenia można kształcić już w dzieciństwie i część zachodnich społeczeństw ma takie podejście w swoim DNA. Spodziewam się, że wraz z rozwojem gospodarki wolnorynkowej nauka przedsiębiorczości będzie rozpoczynała się coraz wcześniej również w naszym kraju" – powiedział Jarocki.

Pytani o cechy wymarzonej pracy respondenci najczęściej wymieniali „nowatorskie koncepcje”, „współpracę z ludźmi na całym świecie” i „możliwość rozwiązywania złożonych problemów”.

Jak podano, przedstawiciele pokolenia Z są zdania, że do rozwoju ich kariery zawodowej w największym stopniu przyczyni się edukacja. W dalszej kolejności wymieniają międzynarodowe korporacje, instytucje rządowe czy sieć osobistych relacji. Wśród najważniejszych obszarów swojej edukacji wymieniają ochronę środowiska i umiejętność zarządzania rozwojem zawodowym (te dwa przedmioty wskazało 77 proc. badanych). Wysoko w rankingu znajdują się też finanse, kwestie dotyczące spraw międzynarodowych, umiejętności technologiczne i przedsiębiorczość.

W odpowiedzi na pytanie o zmiany, jakie powinny zajść w systemie edukacji, by szkoła bardziej efektywnie przygotowała ich do życia zawodowego, 59 proc. ankietowanych wskazało na praktyki zawodowe, a 57 proc. - mentoring. Jak zaznaczono, to sygnał, że badana grupa wysoko ceni sobie rzeczywiste doświadczenie zawodowe, które umożliwia im lepsze radzenie sobie na zmieniającym się rynku pracy.

54 proc. przedstawicieli pokolenia Z uważa, że edukacja świetnie ich przygotowuje do osiągnięcia sukcesu w 2030 roku.

Badanie przeprowadzono pod koniec 2020 r. Objęło prawie 6 tys. obecnych i byłych uczestników programów organizowanych w 17 krajach przez JA Worldwide w wieku 16-25 lat.(PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
carlito1
Za 10 lat będzie praca w korpo albo w firmach państwowych za miskę ryżu, a nie jakie stan swoje firmy
bogdant
taka tendencja w zatrudnianiu - wiekszosc jest na JDG i prowadzi własną firmę...
demeryt_69
Siur, będą siedzieć po całych dniach z nosem w smartku na pejsbuku, s szekele będą szerokim strumieniem wpadać do kas :)
pstrzezek
Fajne to badanie. To nie jest problem by zacząć prowadzić własną firmę. A to dlatego że w ponad 80% przypadków, już po roku od rozpoczęcia działalności, temat sam się rozwiazuje bo firma upada ;))) Także jak mi ktoś mówi że za 10 lat (??) ktoś liczy bądź planuje że coś tam coś tam... To takie badanie z miejsca Fajne to badanie. To nie jest problem by zacząć prowadzić własną firmę. A to dlatego że w ponad 80% przypadków, już po roku od rozpoczęcia działalności, temat sam się rozwiazuje bo firma upada ;))) Także jak mi ktoś mówi że za 10 lat (??) ktoś liczy bądź planuje że coś tam coś tam... To takie badanie z miejsca można zawiesić w wychodku na gwoździu :)
demeryt_69
Dawno nie czytałem trafniejszej diagnozy, tawariszcz!
peluquero
nie czarujmy się, jest po sprawie, a za 10 lat będzie zupełna musztarda
karbinadel
A skąd wiadomo, że za 10 lat pierwszy lepszy obywatel będzie mógł prowadzić własną firmę? Jak na razie, to partia kolejny raz prowadzi wojnę klasową z prywaciarzami. Potem się wezmą za kułaków
ballsofsteel
"Spodziewam się, że wraz z rozwojem gospodarki wolnorynkowej"
Co ekspert ma tutaj na myśli? Gospodarka wolnorynkowa dokonuje właśnie swojego żywota, atakowana z jednej strony przez różnej maści socjalistów, z drugiej przez międzynarodowe korporacje monopolizujące co bardziej atrakcyjne rynki. Dożyjemy jeszcze
"Spodziewam się, że wraz z rozwojem gospodarki wolnorynkowej"
Co ekspert ma tutaj na myśli? Gospodarka wolnorynkowa dokonuje właśnie swojego żywota, atakowana z jednej strony przez różnej maści socjalistów, z drugiej przez międzynarodowe korporacje monopolizujące co bardziej atrakcyjne rynki. Dożyjemy jeszcze czasów, w których prawo do prowadzenia spraw własnej firmy będzie tylko martwym zapisem.
innowierca
No wlasnie. Dodatkowo pokolenie Z to czesto ci co mysla ze chmura internetowa umieszczona jest w chmurze :) A na powaznie to za dziesiec lat beda "liczyc" zupelnie inaczej jak zycie ich skoryguje z myslenia zyczeniowego a nawet magicznego :) A co do gospodarki wolnorynkowej to mamy przyklad cen mieszkan ktore reguluje No wlasnie. Dodatkowo pokolenie Z to czesto ci co mysla ze chmura internetowa umieszczona jest w chmurze :) A na powaznie to za dziesiec lat beda "liczyc" zupelnie inaczej jak zycie ich skoryguje z myslenia zyczeniowego a nawet magicznego :) A co do gospodarki wolnorynkowej to mamy przyklad cen mieszkan ktore reguluje wolny rynek :) :) Ale moze nie za 10 lat jeszcze, ale jest szansa ze Chiny za okolo 20 lat zbliza sie do czegos w rodzaju gospodarki wolnorynkowej, bo za tyle czasu zamordyzm powinien byc tam mniejszy ale pato-socjal raczej bedzie tam punktowany ujemnie w systemie scoringowym obywatela plus zero uchodzcow socjalnych tak wiec maja szanse ::))

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki