REKLAMA
BADANIE

Podatek od nieruchomości w górę. Największe miasta z maksymalnymi stawkami

Marcin Kaźmierczak2022-12-13 06:00, akt.2023-02-07 09:38redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-12-13 06:00
aktualizacja
2023-02-07 09:38

Od stycznia właścicieli mieszkań i przedsiębiorców obowiązują wyższe stawki podatku od nieruchomości. Część z nich już otrzymała nowy wymiar daniny, do części urzędnicy dopiero zapukają. Włodarze największych miast skorzystali z uchwalonych przez Ministerstwo Finansów limitów i podnieśli stawki podatku do maksymalnych poziomów.

Podatek od nieruchomości w górę. Największe miasta z maksymalnymi stawkami
Podatek od nieruchomości w górę. Największe miasta z maksymalnymi stawkami
fot. Paweł Michałowski /

W 2023 r. właściciele mieszkań będą musieli mierzyć się z 12-procentową podwyżką podatku od nieruchomości. Możliwość dwucyfrowych podwyżek dała sierpniowa decyzja ministra finansów, jednak każdy z samorządów na własną rękę uchwalił nowe stawki podatku od nieruchomości. Tradycyjnie nominalnie najmocniej po kieszeni dostaną przedsiębiorcy.

Samorządy korzystają z maksymalnych stawek

Maksymalna stawka podatku od nieruchomości, o jaką mogą upomnieć się włodarze polskich gmin to 1 zł za każdy metr kwadratowy rocznie. Do tych rozmiarów wymiar daniny podniesiono w 12 miastach wojewódzkich, które wzięliśmy pod lupę.

Jak tłumaczą przedstawiciele warszawskiego magistratu, podwyżka podatku od nieruchomości ma przynieść miejskiej kasie dodatkowe 115 mln zł w 2023 r.

Z maksymalnych stawek nie skorzystano jedynie w Krakowie, Toruniu, Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Opolu i Kielcach, którego mieszkańcy, spośród wszystkich miast wojewódzkich, w 2023 r. zapłacą najmniej – 82 gr/mkw.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Mieszkańcy Krakowa i Opola, choć nie podniesiono tam daniny do maksymalnego pułapu, i tak będą płacić blisko 1 zł/mkw. – odpowiednio 98 gr/mkw. i 99 gr/mkw.

Stawki podatków od nieruchomości w 2023 r. w miastach wojewódzkich

Miasto

Lokale mieszkalne

[w zł/mkw.]

Grunty niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej

[w zł/mkw.]

Lokale, w których prowadzona jest działalność gospodarcza

[w zł/mkw.]

Warszawa

1,00

0,61

28,78

Kraków

0,98

0,59

28,31

Łódź

1,00

0,61

28,78

Wrocław

1,00

0,61

28,78

Poznań

1,00

0,61

28,78

Gdańsk

1,00

0,61

28,78

Szczecin

1,00

0,61

28,78

Lublin

1,00

0,61

28,21

Bydgoszcz

1,00

0,61

28,78

Białystok

1,00

0,61

28,78

Katowice

1,00

0,58

28,78

Kielce

0,82

0,50

27,20

Rzeszów

1,00

0,47

28,78

Olsztyn

1,00

0,61

28,78

Toruń

0,87

0,56

28,78

Gorzów Wlkp.

0,86

0,59

28,67

Zielona Góra

0,86

0,59

28,67

Opole

0,99

0,51

28,74

Źródło: Bankier.pl

Od 2023 r. więcej trzeba będzie zapłacić także za działki oraz udziały w gruntach, na których stoją budynki wielorodzinne. W tym przypadku maksymalna stawka podatku wyniosła 61 gr/mkw., a uchwaliło ją 10 miast wojewódzkich.

Jak 12-procentowa podwyżka wpłynie na kwoty wpłacane do miejskich budżetów? Właściciel 60-metrowego mieszkania z udziałem w gruncie, na którym stoi budynek (25 mkw.), w przypadku maksymalnych stawek zapłaci w 2023 r. 75,25 zł podatku od nieruchomości. W kończącym się roku musiał uiścić 66,90 zł.

Z kolei właściciel 150-metrowego domu stojącego na działce o powierzchni 10 arów w przyszłym roku zapłaci 760 zł, podczas gdy w 2022 r. musiał uiścić z tytułu podatku od nieruchomości 673,50 zł.

Dla porównania, we wspomnianych już Kielcach kwoty te wyniosą odpowiednio 61,70 zł oraz 623 zł rocznie.

Przedsiębiorcy zapłacą najwięcej

Tradycyjnie nominalnie najmocniej po kieszeniach dostaną przedsiębiorcy. W przypadku lokali, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, wysokość daniny została ustalona na 28,78 zł przy dotychczasowych 25,74 zł/mkw. rocznie.

W tym przypadku maksymalne stawki podatku zostały uchwalone w 12 miastach wojewódzkich. W 17 z nich wysokość podatku przekroczyła 28 zł/mkw.

Oznacza to, że przy uwzględnieniu maksymalnych stawek przedsiębiorca prowadzący działalność w lokalu o powierzchni 120 mkw. będzie musiał w 2023 r. zapłacić 3453,60 zł, zamiast dotychczasowych 3088,80 zł.

Kto nie musi płacić podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości można zapłacić w kasie gminy, przelewem na rachunek bankowy gminy lub u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta). Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje szereg zwolnień i obejmuje:

 • budynki gospodarcze lub ich części: służące działalności leśnej, lub rybackiej, położone na gruntach gospodarstw rolnych, służące wyłącznie działalności rolniczej, zajęte na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej,
 • grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków – z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
 • grunty, budynki lub ich części zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu, z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży,
 • grunty położone na obszarach objętych ochroną ścisłą, czynną lub krajobrazową, a także budynki i budowle trwale związane z gruntem, które znajdują się w parkach narodowych lub rezerwatach przyrody i służą bezpośrednio i wyłącznie osiąganiu celów związanych z ochroną przyrody,
 • grunty stanowiące nieużytki, użytki ekologiczne, grunty zadrzewione i zakrzewione – z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
 • położone na terenie rodzinnego ogrodu działkowego: grunty, altany działkowe i obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz budynki, które stanowią infrastrukturę ogrodową, w rozumieniu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych – z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
 • nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego,
 • uczelnie i instytuty badawcze (zwolnienie nie dotyczy gruntów, budynków itp. lub ich części zajętych na działalność gospodarczą),
 • publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową,
 • żłobki i kluby dziecięce oraz prowadzące je podmioty, w zakresie nieruchomości zajętych na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego,
 • prowadzących zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej, na warunkach określonych w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych,
 • przedsiębiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego, uzyskanym na zasadach określonych w przepisach o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej, w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania (np. gruntów, budynków itp.), które zajęto na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.
Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (45)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Czy to możliwe, że ten człowiek obrzucał swojego wuja wulgaryzmami? Przecież jako 19-latek dostał od niego swoją pierwszą pracę w firmie Elektroplast w Pcimiu.
leming
czosnek w 2022 dał lewackim pseudo fundacjom z naszej kasy 237 mln zł wiec warszawiacy niech bulą
dawid_gmyrek
Urzędnik zapuka do drzwi? Czy to jakiś żart? Co roku stosowne urzędy dostarczają pisma z info o wysokości podatku, który obowiązuje za dany rok. Zazwyczaj wysyła się je listem poleconym, ale coraz częściej roznoszą je stażyści co jest o wiele tańsze.
niepejsiaty_polak
Coś ostatnio dużo urzędasow lazi mi po posesji. A to jedni chcą wiedzieć, jaki jest stan mojej duszy, a drudzy - co mam, co miałem i co zamierzam mieć. Czy opłacam abonamenty, podatki, alimenty i inne obywatelskie daniny. Nie liczę tu inkasentów spisujących liczniki, pytających o to czy mam psa. I ile telewizorów, radyjek i latających Coś ostatnio dużo urzędasow lazi mi po posesji. A to jedni chcą wiedzieć, jaki jest stan mojej duszy, a drudzy - co mam, co miałem i co zamierzam mieć. Czy opłacam abonamenty, podatki, alimenty i inne obywatelskie daniny. Nie liczę tu inkasentów spisujących liczniki, pytających o to czy mam psa. I ile telewizorów, radyjek i latających spodków. Nie liczę też tych osobników siedzących przy komputerach i sprawdzających stan mojego konta, co kupuję, z kim rozmawiam itp, itd. No więc mam psa. Wkurzyli mnie, więc sobie kupiłem! Kupiłem tez zwykłą Nokię z klapką, a smartfona wywaliłem do sedesu. O dziwo, zmieścił się... I zainstalowałem w domu pułapki rodem z filmu " Kevin sam w domu" oraz opowieści o Indiana Jones, z Harisonem Fordem w roli głównej. A jak już który urzędas wreszcie do mnie dotrze, w co bardzo wątpię - to czeka na niego obfita kolacja i super alkohole. Oraz sowicie opłacone Panie z zaprzyjaźnionej Agencji. No cóż, wierzę, że kiedyś to nastąpi, ale...
goldbaker
Mniam, mniam już taki gruby jestem chyba mnie zaraz rozp....li.
Urzędnik
vacarius
12%? Co to 12% podwyżki gdy mleko zdrożało 100%?
zoomek
To można ciągnąć w nieskończoność, nie było masowych protestów kiedy wprowadzono VAT od akcyzy.
23 grosze podatku VAT od każdej złotówki naliczonej akcyzy - SZALOM!
dawid_gmyrek
Urzędnik zapuka do drzwi? Kilka dni temu pukał urzędnik watykański - co jest?
archibald_potato
Właśnie też się zastanawiam o jakim urzędniku pukającym w drzwi jest mowa. Jak zmienia się tylko stawka, a przedmiot i właściwie podstawa opodatkowania pozostaje od lat ta sama (co jest pewnie sytuacją domyślną dla większości osób fizycznych), to co ten urzędnik gminny miałby kontrolować? Chyba że to jest jakaś alegoria do prób doręczenia Właśnie też się zastanawiam o jakim urzędniku pukającym w drzwi jest mowa. Jak zmienia się tylko stawka, a przedmiot i właściwie podstawa opodatkowania pozostaje od lat ta sama (co jest pewnie sytuacją domyślną dla większości osób fizycznych), to co ten urzędnik gminny miałby kontrolować? Chyba że to jest jakaś alegoria do prób doręczenia decyzji określających wysokość zobowiązania podatkowego.
zoomek
Niema obowiązku przyjmowania urzędnika watykańskiego - wiesz? A w twoim kahale nie płacicie składek tak a 'propos?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki