REKLAMA

Podatek katastrofalny, czyli "Rodzina Na Bruku"

Jarosław Ryba2012-06-26 06:00
publikacja
2012-06-26 06:00
Podatek katastralny to jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów fiskalnych. Dla wielu właścicieli nieruchomości jego wprowadzenie oznaczałoby nawet wielokrotny wzrost kosztów jej utrzymania. Na szczęście, przynajmniej na razie, rząd nie ma oficjalnych planów jego wprowadzenia. Realne zagrożenie pojawiło się za to ze strony samorządów.

Podatek katastralny
Image licensed by Ingram Image

Najmocniej za zmianą formy opodatkowania nieruchomości lobbują samorządy, które na katastrze zyskałby najwięcej. To do nich trafiają podatki lokalne, a więc też te pobierane od właścicieli nieruchomości. A napięte przez wieloletnie inwestycje infrastrukturalne budżety lokalne natychmiast potrzebują pieniędzy. Niecierpliwi samorządowcy nie chcą już czekać na wprowadzenie zmian na szczeblu centralnym i mogą spróbować obejść przepisy.

Miasta podzielone na strefy


W zależności od podziału na strefy, opartego na planach zagospodarowania przestrzennego, ustalana byłaby stawka podatku od powierzchni nieruchomości. W ten sposób lokale i tereny w strefach mieszkaniowych, usługowych, inwestycyjnych lub rolnych mogłyby być obciążane różnymi podstawami opodatkowania. Tak oto wprowadzony zostałby podatek katastralny bez katastru.

Ranking kredytów hipotecznych Bankier.pl
Zakusy samorządowców, którzy już teraz regularnie podnoszą podatki lokalne, są dużo groźniejsze niż zagrożenie zmian ze szczebla rządowego, bo nie wymagają zmian w ustawach i wielomiesięcznych konsultacji społecznych. Do tego na szczeblu lokalnym rozmycie odpowiedzialności jest dużo większe niż w świetle reflektorów przy Wiejskiej.

Unia nie pomoże


Poza sprzeciwem społecznym nie ma w zasadzie ku temu przeciwwskazań, ponieważ podatki od nieruchomości nie podlegają harmonizacji w ramach UE, więc państwa członkowskie mają pełną swobodę w zakresie ich kształtowania. Dlatego też podatek katastralny od lat funkcjonuje w większości państw europejskich.

W Niemczech i Austrii podstawę opodatkowania stanowi rynkowa wartość nieruchomości ustalana w powiązaniu z danymi z ksiąg wieczystych. W Holandii ewidencjonuje się umowy notarialne, a właściciele regularnie dostają urzędowe wyceny wraz ze stawką naliczonego podatku. We Francji podstawą naliczania daniny jest wycena dokonywana raz na kilkanaście lat odrębnie dla nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych. Podobnie jak w Hiszpanii wycenia się wartość czynszową, czyli hipotetyczny dochód jaki przyniósłby wynajem tej nieruchomości.

»Hipoteka bardziej elastyczna


Ciekawe rozwiązanie przyjęła Irlandia, w której podatnik sam ustala wartość nieruchomości. Jeżeli jednak w przyszłości sprzeda ją drożej niż 110 proc. zadeklarowanej wartości, zapłaci dotkliwe kary. Inaczej niż w powyższych przykładach, w Wielkiej Brytanii wpływy z podatku katastralnego na samorządy rozdziela rząd, a podatek płacony jest w zależności od rodzaju nieruchomości sklasyfikowanych w grupy. Podobną politykę prowadzą Szwedzi, którzy podatki od nieruchomości zbierają do budżetu centralnego. Jest on, jak w całej Skandynawii, ustalany na podstawie cen rynkowych.

Podatek katastrofalny


W polskiej specyfice podatek katastralny w zachodnioeuropejskim kształcie mógłby zdestabilizować cały rynek nieruchomości. Wszystko przez wysoką dysproporcję pomiędzy wyceną nieruchomości, a osiąganymi dochodami przeciętnej rodziny.

Nieruchomości wykupione za ułamek wartości w ramach uwłaszczenia, budowane samodzielnie systemem gospodarczym lub wybudowane wiele lat temu na obrzeżach miast, które teraz przekształciły się w prestiżowe osiedla, mogą mieć obecnie wysoką wartość, co wcale nie oznacza, że ich właściciele są ludźmi zamożnymi na tyle, aby podźwignąć nowe wielotysięczne obciążenia.

Kogo stać na własną nieruchomość?


Charakter podatku katastralnego dobrze sprawdza się w społeczeństwach zamożnych ze stabilnym rynkiem nieruchomości. Ponieważ zniechęca do gromadzenia posiadłości, kieruje strumień pieniędzy do inwestycji kapitałowych i rozwiania własnego biznesu. Ponadto wygładza nierówności społeczne, omijając najbiedniejszych, którzy nie posiadają nieruchomości lub dopiero pracują na jej zakup.

»Jak korzystać z ksiąg wieczystych online

To między innymi dlatego w krajach zachodnich znacznie więcej osób niż w Polsce decyduje się na wieloletnie wynajmowanie nieruchomości zamiast na jej kupno. Jednak co działa w bogatych Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii może przynieść zupełnie odwrotny skutek w Polsce.

„Rodzina Na Bruku”


Najmocniej poszkodowaną grupą byłyby młode małżeństwa spłacające kredyty za niedawno kupione mieszkania. Nie dość, że wiele z nich płaci raty od kredytu przewyższającego wartość nieruchomości, których ceny od trzech lat spadają, to do tego musieliby udźwignąć nowe obciążenie. W takich warunkach, wielu młodych ludzi może zrezygnować z dalszego spłacania kredytu i poważniej pomyśleć o emigracji.

Podobnie jak studenci i absolwenci, którzy wynajmują mieszkania – ceny wynajmu wzrosłyby drastycznie ograniczając mobilność społeczeństwa i chęć do kształcenia się poza miejscem zamieszkania. Powszechnym efektem drastycznego podwyższenia podatków od nieruchomości, bo do tego sprowadzają się zmiany, byłoby ogólne znaczne zubożenie społeczeństwa, a w wielu przypadkach dramaty związane z koniecznością przeprowadzki lub zadłużenia się.

Wszystko zależy od tego jak daleko idące będą ewentualne zmiany podatkowe. Podatek katastralny w złagodzonej formie nie musi być dotkliwy dla zwykłych obywateli. Może on przecież być pobierany od drugiej i każdej kolejnej nieruchomości, albo od pewnego pułapu, np. powyżej 300 tys. zł wartości. Ostateczny kształt ewentualnych zmian zależy od rozsądku polityków. Rozwiązanie mocno bijące podatnika po kieszeni, spowoduje nie tylko rewolucję na rynku nieruchomości, ale i społeczną, na jaką żadnej partii politycznej nie stać.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (102)

dodaj komentarz
~Jaguar07
Witam Wszystkich

Ja proponuje przedewszystkim: poobnizac zarobki politykom, zlikwidowac diety poselskie, zlikwidowac senat, zlikwidowac premie. Zaoszczedzone w ten sposob pieniadze panstwo moze przeznaczyc na splate dlugu . Panie TUSK co pan na to?
~Adam
To jest bezprawie w ramach prawa ??
Gmina nie powinna dowolnie opodatkowywać mieszkańców .
Gmina musi ograniczać własną działalność i inwestycje , proporcjonalnie do posiadanych środków.
Wszelkie wydatki ponad posiadane środki powinny być akceptowane przez wszystkich mieszkańców. ! Bo na nich spadną problemy z ich spłatą
To jest bezprawie w ramach prawa ??
Gmina nie powinna dowolnie opodatkowywać mieszkańców .
Gmina musi ograniczać własną działalność i inwestycje , proporcjonalnie do posiadanych środków.
Wszelkie wydatki ponad posiadane środki powinny być akceptowane przez wszystkich mieszkańców. ! Bo na nich spadną problemy z ich spłatą !
Natomiast Radni powinny mieć prawo gospodarowania tylko w granicach posiadanych przez Gmine środków !!
Samodzielność Gmin musi iść w parze z pełną jawnością działań wszystkich organów gminy . Bez możliwości zasłaniania się tzw. tajemnicą , interesem publicznym .handlowym czy innym pretekstem . Szczególnie dotyczy to np wszelkiego rodzaju . przetargów - powinny być one jawne od początku do finału . Podobnie jest z przekazywaniem wszystkich informacji -gmina powinna odpowiadać za SKUTECZNE informowanie mieszkańców .
~leszekgockowski
Witam.
Posiadam srebrne monety do sprzedania- Kazimierz Dolny 20 zł/ olympic games 10 dol/ 20 zł Kościół w Haszczowie/Miasto średniowieczne w Toruniu- 20zł/Dożynki- 20zł/ElizabethII Gibraltar1994/ Tokelau 1994 Magyar 500 Forint/ 100 AEBA 1992/1986 Mexico/10 D 1992/100 F Albertville/Montreal 1976 5 Dollars/Elizabeth II 25 ECUS/
Witam.
Posiadam srebrne monety do sprzedania- Kazimierz Dolny 20 zł/ olympic games 10 dol/ 20 zł Kościół w Haszczowie/Miasto średniowieczne w Toruniu- 20zł/Dożynki- 20zł/ElizabethII Gibraltar1994/ Tokelau 1994 Magyar 500 Forint/ 100 AEBA 1992/1986 Mexico/10 D 1992/100 F Albertville/Montreal 1976 5 Dollars/Elizabeth II 25 ECUS/ 14 ECUS/sztabka Stanisław Wyspiański i siedem innych/Albertville 92/Mexico 1986 $100//Don Juan de Burbon Waga 31,14 grama. Srebro próby .925 /Miguel de Cervantes 1994Waga 31,14 grama. Srebro próby .925 /Elizabeth 1976 Canada/Mexico 50 $1985/100$Mexico/25$ Mexico/1000PesetasJuegos Olimpicos1996/1994 5ECU Cervantes i wiele innych/stan menniczy
waga monet 31,14g 13,5 g i inne

10-15 % taniej jak w sklepie
Możliwość obejrzenia i wyceny. Możliwość dłuższej współpracy
możliwość kupna pojedyńczych monet
leszekgockowski@o2.pl
Z poważaniem.
~Warwolf
Gdzieś na Bankierze i PB jest artykuł w którym badali obciążenia podatkami i teza była jasna, żaden kraj nie spowodował wzrostu gospodarczego ani poprawy ekonomicznej podatkami. Proponowany podatek to czyste złodziejstwo bo za co mam płacić?? Czy Państwo mi dało mieszkanie??? Nie, a nawet każdą złotówkę którą zarobię opodatkowują Gdzieś na Bankierze i PB jest artykuł w którym badali obciążenia podatkami i teza była jasna, żaden kraj nie spowodował wzrostu gospodarczego ani poprawy ekonomicznej podatkami. Proponowany podatek to czyste złodziejstwo bo za co mam płacić?? Czy Państwo mi dało mieszkanie??? Nie, a nawet każdą złotówkę którą zarobię opodatkowują wcześniej i toco najmniej podwójnie (licząc VAT)i na dodatek jak coś kupię za te złupione już oszczędności to płacę już podatek. Czy "Państwo" da mi coś w zamian za nowy podatek?? A skąd - pieniądze pójda na HGW i limuzyny. W sumie mam zabieraną połowę pensji przez "Państwo" w zamian nie dostaję nic bo policja i służba zdrowia to lepiej aby ich nie było niż takie jakie są, zbieram całe życie aby spłacić kredyt (bo kogo stać na wyłożenia takiej kasy jak pensje do cen sa najniższe w UE?) a dodatkowo jak się zatyram prawie na śmierć to Państwo walnie mi za ten luksus 3-5 tys rocznie do zapłaty. Argumenty jak to fajnie, że walną nowy podatek i wyrzucą moje pieniądze w błoto są dla mnie co najmniej idiotyczne jak hasła abyśmy sobie nogi obcieli bo rząd dotuje po 3 zł do wózków inwalidzkich.
mandarynkowa
Szczera prawda! Coraz więcej nas kosztują nie tylko produkty, ale też wszystkie usługi. Jakość spada, ceny rosną. Dla przykładu założony ledwo trzy lata temu piecyk gazowy przestał nagle sprawnie funkcjonować. Czy zna ktoś może jakiś dobry [url=http://www.serwisjunkers.pl/]serwis junkers[/url]?
~jaro
Znowu negatywne komentarze no zniesc tego nie moge. O co wam chodzi. To swietnie rozwiazanie. Po pierwsze nie bedzie akumulacji majatku z pokolenia na pokolenie. Po 2 bedzie mozna taniej kupic fajne lokalizacje. Po 3 same negatywne komentarze a wy sami ich wybraliscie haha. Zanim wogole artykuly o tym sie pojawili to juz chlopacy Znowu negatywne komentarze no zniesc tego nie moge. O co wam chodzi. To swietnie rozwiazanie. Po pierwsze nie bedzie akumulacji majatku z pokolenia na pokolenie. Po 2 bedzie mozna taniej kupic fajne lokalizacje. Po 3 same negatywne komentarze a wy sami ich wybraliscie haha. Zanim wogole artykuly o tym sie pojawili to juz chlopacy z forow bardziej swiatlych niz tvn24wyjasnili mi ze pojdzie to jako od samorzadow a nie absolutnie rzad tuska. Haha a noz sie POlaczki zlapia na ten trik i moze nawet POpaprancom POparcie nie spadnie :D No pieknie ! jak sie komus nie podoboa to do mniejszego mieszkania albo dodatkowy etat do roboty nieroby !!!!! A ze etatu nie znajdziecie bo teraz dziadki po 67 lat tyraja to juz wasza sprawa !!! Wykazywac sie przedsiebiorczoscia wkoncu POlaska wasza tak ulatwia otworzenie dzialalnosci i to pod wzgledem prawnym i finansowym. Zdychac POpaprance ale w wodza nie watpcie swojego pana jedynego TUSKUSA I RUDEGO.
~Archon
Kup sobie lepiej mózg gościu, ten ci coś nawala...
~dzordz
i tutaj sie myli autor tegoż artykułu
on zostanie wprowadzony aby zadłużyć a następnie przejąć atrakcyjne nieruchomości i grunty przez elite biznesowo-polityczną
powstanie rwetes co będzie skutkowało wprowadzeniem ulg w tym podatku (ale to po jakimś czasie)
i tak w majestacie prawa znowu się dorobią cfaniaki typu A.Gawronika
~T.Jakubowska
Podatek katastralny jest logiczny i sluszny, stosowany w calym cywilizowanym swiecie. W Polsce wreszcie zaczeliby placic choc troche podatkow najbogatsi Polacy, ktorzy podatkow w ogole nie placą.

Warunek - progresywne stawki od wartosci np od wartosci ubezpieczeniowej plus wartosc dzialki. Oczywiscie powinien byc dolny
Podatek katastralny jest logiczny i sluszny, stosowany w calym cywilizowanym swiecie. W Polsce wreszcie zaczeliby placic choc troche podatkow najbogatsi Polacy, ktorzy podatkow w ogole nie placą.

Warunek - progresywne stawki od wartosci np od wartosci ubezpieczeniowej plus wartosc dzialki. Oczywiscie powinien byc dolny prog np. 1 mln zl (jedna nieruchomosc lub suma nieruchomosci podatnika). Ludzie biedni czy splacajacy kredyt powinni byc oczywiscie zwolnieni z tego podatku.

Najlepiej wzorowac sie na madrzejszych i doswiadczonych systemach podatkowych np. francuskim, nie wymyslac, bo te polskie wynalazki podatkowe tylko nas osmieszaja.

Krytykowanie i osmieszanie tego podatku przez autora jeszcze bez znajomosci zasad - chyba na zamowienie miliarderow.
Nic dziwnego BOGATYM BRAKUJE WIECEJ !
~stef
Dobre sobie.... "od rozsądku polityków"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki