Płace w TVP. Tyle zarabiają gwiazdy telewizji publicznej

Gwiazdy Telewizji Polskiej nie muszą martwić się o pieniądze. Najbardziej znani prezenterzy publicznej telewizji miesięcznie zarabiają ok. 30-40 tys. złotych.

Krzysztof Ziemiec, Danuta Holecka i Michał Adamczyk
Krzysztof Ziemiec, Danuta Holecka i Michał Adamczyk (fot. Ireneusz Sobieszczuk / FORUM)

Z dokumentu, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że prezenter głównego wydania "Wiadomości" Michał Adamczyk na rękę dostaje miesięcznie 40,25 tys. zł. Danuta Holecka - 40 tys. zł, a Krzysztof Ziemiec - 33,5 tys. zł miesięcznie.  Prowadzą oni działalność gospodarczą, więc do podanych kwot należy doliczyć VAT.

Michał Rachoń i Adrian Klarenbach są zatrudnieni na etacie z pensją ok. 4 tys. zł, jednak dodatkowo otrzymują honoraria za programy, które przygotowują. Miesięcznie telewizja wypłaca więc pierwszemu z panów ok. 24 tys. zł, a drugiemu ok. 30 tys. zł - twierdzi "DGP". Podobnie byli wynagradzani czołowi dziennikarze spółki za jej poprzednich władz.

Nietrudno policzyć, że tylko na trójkę głównych prowadzących "Wiadomości" telewizja wydaje rocznie 1,4 mln zł netto. Warto w tym miejscu odnotować, że nie dalej jak 21 lipca Telewizja Polska zawarła umowę ze Skarbem Państwa, na mocy której otrzyma 800 mln zł pożyczki. W zeszłym roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Wydatki Telewizji Polskiej na wynagrodzenia w 2016 roku wyniosły ponad 400 mln zł (ponad 19 proc. więcej niż w 2015 roku, kiedy było to 337 mln zł).

Wracając do kwestii pożyczki - wiceprezes Maciej Stanecki mówi, że środki te pomogą „odrobić olbrzymi dług technologiczny" oraz „pokonać kreatywną księgowość poprzedniego zarządu". Dodaje także, że popłyną do dziennikarzy, którzy dotychczas nie byli zatrudniani na etatach. Teraz ma się to zmienić.

W 2015 roku, kiedy prezesem TVP był Juliusz Braun, a szefem "Wiadomości" Piotr Kraśko, koszty wynagrodzeń wynosiły 337 mln zł, strata 36,6 mln zł, rentowność sprzedaży 3,8 proc., a widownia liczyła 3,44 mln osób. W 2016 roku (czasy prezesa Kurskiego), kiedy "Wiadomościom" szefowała Marzena Paczuska, koszty wynagrodzeń to 402 mln zł, strata - 176 mln zł, rentowność sprzedaży spadła o 11,7 proc., a widownia spadła do 2,94 mln osób (2,65 w 2017 roku) - podaje "DGP".

Na koniec przypomnijmy, że w 2017 roku płaca minimalna wzrosła o 150 zł dla osób zatrudnionych na  umowę o pracę i wynosi 2000 zł brutto. Najmniej zarabiający mogą liczyć na pensję w wysokości 1459 zł na rękę, co rocznie daje 17,5 tys. zł netto.

KWS

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sel

Czy to legalne prowadzić działalność, a nie etat ?

! Odpowiedz
3 6 gyco

Na każdym odcinku programu Lisa TVP zarabiała prawie 3 mln złotych

! Odpowiedz
7 2 john-eire

State funded TV stations are money-pits. TVP borrowed 800 million zloty from PiS last month. They should fire all the high paid presenters and start fresh.

! Odpowiedz
8 13 karbinadel

Nie gwiazdy, ale gwizdy

! Odpowiedz
19 39 palestrina

ta pani w środku Cholewka bodajże z nazwiska jak komentuje sukcesy Pisu to tak się podnieca że przypomina mi tą panią z tv Kim dzong una w północnej koreii, ale cóż wkonicu retoryka tvpis pod wodzą kurskiego niczym się nie różni od tej z koreii północnej.

! Odpowiedz
6 17 xyz83

Za cztery dychy kto by nie gadał :) Widać po niej zabawnie jak się boi zadając pytania :)

! Odpowiedz
2 5 bionikjaga

...Najważniejsze, że ma koty i że jest głęboko wierząca! Głęboko!
http://www.plotek.pl/plotek/1,78649,19476125,danuta-holecka-wrocila-do-wiadomosci.html

! Odpowiedz
11 20 xyz83

Klasyczne pytanie:

Dlaczego przy Naczelniku albo kimkolwiek z dobrej zmiany Pani Holecka i inni robią się tacy jakby mniejsi?

! Odpowiedz
8 17 palestrina

hahahha bo to "wielki" człowiek jest

! Odpowiedz
6 6 karbinadel

Bo się boją patrzeć na niego z góry?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.