Pierwsza emerytura pomostowa wyniosła 3 tys. zł

ZUS w Chorzowie wypłacił już pierwszą emeryturę pomostową. Prawo do niej zyskał 60-letni hutnik zatrudniony przy obsłudze wielkich pieców. Co prawda ubezpieczony ostatnio nie pracował w szczególnych warunkach lub charakterze, ale spełniał wszystkie warunki niezbędne do otrzymania takiego świadczenia. Pracował w hucie do ukończenia 55 lat, a wniosek o świadczenie złożył, mając 60 lat. Ma też długi staż pracy, który wynosi ponad 39 lat, w tym 25 lat pracy w warunkach szczególnych.

Mało wniosków

Wysokość nowej emerytury pomostowej, która jest obliczana według nowych kapitałowych zasad, zależy przede wszystkim od wysokości zgromadzonych po 1999 roku składek w ZUS oraz wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego. Te środki są dzielone przez statystyczną wartość dalszego trwania życia 60-letniej osoby (według tzw. wspólnych tablic trwania życia). Wynosi ona obecnie 245,3 miesiąca.

– Pierwszy ubezpieczony, który otrzymał emeryturę pomostową, nieźle zarabiał, a jego staż pracy był wyjątkowo długi jak na osobę zatrudnioną w tak trudnych warunkach – mówi Anna Sobańska-Waćko, rzecznik prasowy ZUS oddział w Chorzowie.

W Chorzowie na rozpatrzenie czeka jeszcze dziesięć wniosków o emerytury pomostowe. Także w Łodzi wkrótce zostaną przyznane pierwsze takie świadczenia. Ubiega się tam o nie pięć osób. Z zestawienia przygotowanego dla nas przez ZUS wynika, że w całej Polsce wnioski o emerytury pomostowe złożyło zaledwie 30 osób.

– Wysokość pierwszego świadczenia jest dużo wyższa, niż pierwotnie zakładaliśmy. Także emerytury pomostowe obliczone przez ekspertów ubezpieczeniowych dla maszynistów mających 40-letni staż średnio wyniosą około 2 tys. zł. Te osoby pracowały jednak w wyjątkowo ciężkich warunkach jeszcze na starych parowozach – mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Co musi zawierać zaświadczenie o okresach pracy wystawiane przez pracodawcę? Czy od negatywnej dla ubezpieczonego decyzji w sprawie emerytury pomostowej przysługuje odwołanie? Do kogo można sie zwrócić, jeśli firma będzie uchylać się od wydania zaświadczenia?

Bożena Wiktorowska

Więcej: Gazeta Prawna 23.02.2009 (36) – str. 8
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~stiff

ten prezydent maszynistów kłamie chyba ze ci ludzie jeżdzili kolejkami po podlodze z wnukami trochę rozwagi w pisaniu bzdurnych tekstów

! Odpowiedz
3 0 ~składkodawca

a czy, ja sie pytam, te wszystkie osoy zatrudnione w ciężkich, bardzo ciężkich, strasznie cieżkich i przerażająco cięzkich warunkach, nie zarabiały przypadkiem kilka razy tyle, co osoby na zwykłych stanowiskach? Czy nie było tak, że górnik, hutnik itp mieli 5 razy tyle co pani w sklepie?
To nie można się raz na zawsze rozprawić z problemem pracy w cieżkich warunkach za pomocą PENSJI AKTUALNIE POBIERANEJ- niech ona odzwierciedla poziom narazenia na niedogodności. I o ile mi wiadomo- odzwierciedlała, skoro raczą nas informacją, że ów hutni "bardzo dobrze zarabiał".
Ale nie, reszta musi się jeszcze ze swoich gó***ych pensji składać na pomostówki. Ten kraj się nigdy nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Adam

niech sie zastanowia ile lat uczciwie przepracowali w zyciu u pracodawcy oplacajacego nalezne skladki ZUS.
Pracowałes u prywaciarza, ktory placił pod stołem - myslałes, ze jestes bardziej przebiegły, a teraz marudzisz, ze "ZUS mnie okradł".

! Odpowiedz
1 1 ~Brzdąc

Alleluja!!
Dziękujmy bogu za wszystkie wstecznie postępowe siły w tym posranym kraju, dzięki którym będę mógł się co miesiąc dorzucić z mojego "kieszonkowego" (bo to aż tysiąc z groszami) dla tych wszystkich jakże pokrzywdzonych życiem steranych pracą i w ogóle...
Tak dalej trzymać.

!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl