REKLAMA

Piechowiak: Państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm

2021-12-06 08:38
publikacja
2021-12-06 08:38
Piechowiak: Państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm
Piechowiak: Państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm
/ Wikipedia.org

Państwa arabskie to perspektywiczny rynek dla polskich firm – ocenił wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. Dodał, że polskie przedsiębiorstwa mogą pomóc w transformacji arabskich gospodarek w kierunku zrównoważonego rozwoju.

W poniedziałek w Dubaju trwa Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w ramach obecności naszego kraju na Expo w Dubaju.

Wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak podkreślił w swoim wystąpieniu, że relacje polsko-arabskie mają wielowiekową tradycję i sięgają czasów średniowiecznych. „Nasze relacje zawsze były bardzo dobre, a jednym z ich najważniejszych elementów były powiązania handlowe. Postrzegamy państwa arabskie jako bardzo perspektywiczny i wyjątkowo atrakcyjny, liczący ponad 400 mln mieszkańców, rynek” – zaznaczył.

Według Piechowiaka polskie firmy mogą odegrać rolę w transformujących się gospodarkach arabskich w dążeniu do ich zrównoważenia. Wskazał, że w szczególności chodzi o obszar zielonej energii, gospodarki cyfrowej czy bezpieczeństwa żywności.

Wiceminister dodał, że najlepszym przykładem tego, jak polscy przedsiębiorcy interesują się rynkami arabskimi jest to, że do udziału w Forum zgłosiło się ponad tysiąc osób.

„Zachęcamy naszych arabskich przyjaciół do odwiedzania naszego kraju, który w ciągu ostatnich 30 lat przeszedł realną przemianę i jest jednym z najdynamiczniej rozwijającym się członków w UE. Zapraszamy do inwestowania i nawiązywania kontaktów z polskimi partnerami” – zachęcał przedstawiciel resortu rozwoju i technologii.

Podkreślał, że Polska jest otwarta na zagranicznych inwestorów m.in. w ramach utworzonej w 2018 roku Polskiej Strefy Inwestycji, która obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. „Umiędzynarodowienie polskiej gospodarki, zarówno jeśli chodzi o eksport, jak i inwestycje należy do priorytetów ministerstwa” – zapewnił.

Minister stanu ds. handlu zagranicznego ZEA Thani bin Ahmed Al Zeyoudi odnosząc się do relacji polko-arabskich zaznaczył, że należy je wzmocnić. „Polska jest naszym zaufanym partnerem (…) Partnerstwo ZEA i Polski ma długą tradycję” – powiedział.

Thani bin Ahmed Al Zeyoudi przekazał, że w 2020 roku wartość handlu pomiędzy ZEA a Polską wyniosła 2,5 mld dolarów i to pomimo pandemii. Polska zainwestowała w Emiratach 40 mln dolarów, z kolie ZEA w Polsce – 34 mln dolarów.

„To wspaniała szansa dla Polski i krajów arabskich, by wzmocnić współpracę w takich obszarach jak e-commerce, fin-tech, bezpieczeństwo żywności, transport i wielu innych” – mówił.

Minister zwracając się do polskich partnerów mówił, że gospodarka ZEA przechodzi bardzo dużą transformację w kierunku gospodarki „bardziej zrównoważonej i zielonej”. „Wchodzimy w obszar nowych szans dla liderów biznesowych i inwestorów z Polski” – dodał.

Przedstawiciel ZEA podkreślił, że stworzona została m.in. specjalna platforma on-line dzięki której firmy mogą zakładać działalność gospodarczą w ciągu kilku dni w siedmiu emiratach tworzących ZEA. Emiraty zainteresowane są również obecnością i inwestowaniem w startupy.

„Zapraszamy liderów i przedsiębiorców z Polski, aby skorzystali z wielu korzystnych rozwiązań w naszych sektorach gospodarki, systemów, które chronią kapitał” – podkreślił minister stanu ds. handlu zagranicznego.

Obecny na Forum w Dubaju wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreślił, że Polski rząd przykłada dużą wagę do współpracy polsko-arabskiej, stąd obecność przedstawicieli trzech ministerstw – także resortu finansów.

„Liczymy, na to że efektywnie przełoży się to na coraz lepszą współpracę. Spotkania bilateralne, które odbyły się przed Forum wskazują, że tak będzie. Geopolityka, historia, nie ma żadnych elementów utrudniających naszą współpracę, jest wręcz przeciwnie” – podsumował Buda. (PAP)

Z Dubaju Michał Boroń

mick/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (4)

dodaj komentarz
vonmisses
Ale jak to z islamistami biznesy? Co na to Wojownicy Maryi i Rycerze Chrystusa?
samsza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tatarzy_w_Polsce
jenak
Bardzo dobry kierunek. Czyli maksymalna dywersyfikacja. Dywersyfikacja i ideologizacja (ostatnio modna w naszych okolicach) wzajemnie się wykluczają. I "właśnie o to chodzi".
forfun
zadufani w sobie wielbiciele kóz żyjący tylko dzięki ropie. gdy się skończy znowu wrócą na piach z wielbłądami i swoimi przekonaniami.
kilku ustawionych będzie żyło na zachodzie

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki