REKLAMA

PiS zatwierdzi Fundusz Odbudowy z pominięciem Ziobry? Jest dementi

2021-04-14 09:52
publikacja
2021-04-14 09:52
PiS zatwierdzi Fundusz Odbudowy z pominięciem Ziobry? Jest dementi
PiS zatwierdzi Fundusz Odbudowy z pominięciem Ziobry? Jest dementi
fot. Łukasz Błasikiewicz / / Kancelaria Premiera RP

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber podkreślił w środę, że informacje onet.pl, iż PiS rozważa wariant zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu należy "zaliczyć do rewelacji tegoż portalu, a nie do rzeczywistości".

We wtorek portal Onet.pl, powołując się na własne ustalenia, podał, że w PiS rozważany jest wariant zatwierdzenia unijnego Funduszu Odbudowy z pominięciem Sejmu. Chodzi o tzw. małą ratyfikację. W takim przypadku - jak czytamy - rząd przekazałby dokumenty bezpośrednio prezydentowi, który ratyfikowałby unijną umowę. Miałoby to umożliwić przyjęcie Funduszu Odbudowy pomimo sprzeciwu Solidarnej Polski.

Schreiber pytany o te doniesienia w Radiu Plus odparł: "Myślę, że to należy zaliczyć do rewelacji tegoż portalu, a nie do rzeczywistości".

Dopytywany czy więc należy spodziewać się głosowania nad ratyfikacją w Sejmie najprawdopodobniej na początku maja, minister odparł: "A pan widzi możliwość inną niż ta, która jest zapisana w artykule 86 w konstytucji, żeby nie przyjmować tego przez Sejm?". "Ja specjalnie takiej możliwości nie widzę" - dodał Schreiber.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii Covid-19 Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia. Przygotowany przez rząd Krajowy Plan Odbudowy przewiduje skierowanie na inwestycje 23,9 mld euro w ramach bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Aby unijny Fundusz Odbudowy mógł zostać uruchomiony, konieczne jest ratyfikowanie przez parlamenty państw członkowskich decyzji w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE. We wtorek rząd miał zajmować się projektem w tej sprawie, ale ostatecznie ostał on zdjęty z porządku obrad Rady Ministrów. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił PAP, że projekt zostanie przyjęty najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. "Tutaj więc nie ma zasadniczej zmiany co do terminu. Niezbędne jest jednak, aby wszyscy parlamentarzyści, wszyscy obywatele mieli świadomość co do istoty przyjęcia ustawy o zasobach własnych" - dodał.

Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dotyczące ratyfikacji decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych UE.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
antek10
onet schodzi na psy tak jak to zrobiło tvpis
kochan
I co niby Po lewica i PSL zagłosują przeciwko UE?
jes
Zadłużenie się Polski w celu by Nieinternowany miał łapówki na kolejne wybory nazywasz sprzeciwem przeciw UE?
jpelerj
Ponieważ informacja została zdementowana, to pewnie tak właśnie będzie, o ile PIS nie zbuduje szybko stabilnej większości w głosowaniu, na co się raczej nie znosi.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki