REKLAMA

PiS sprywatyzuje Lasy Państwowe? "Zamiana gruntów leśnych ma być wyjątkiem"

2021-05-14 21:20
publikacja
2021-05-14 21:20
PiS sprywatyzuje Lasy Państwowe? "Zamiana gruntów leśnych ma być wyjątkiem"
PiS sprywatyzuje Lasy Państwowe? "Zamiana gruntów leśnych ma być wyjątkiem"
fot. SariMe / / Shutterstock

Zamiana przez Lasy Państwowe gruntów leśnych na inne grunty ma być wyjątkiem dokonywanym za zgodą trzech ministerstw; żaden podmiot prywatny nie będzie mógł nabyć gruntów od LP – podkreśliła posłanka Ewa Malik (PiS) odnosząc się do obaw jakie wzbudził projekt w tej sprawie

W najbliższy wtorek sejmowe gospodarki i ochrony środowiska mają się zająć projektem PiS zmian w ustawie o lasach. Projekt wzbudził obawy Ruchu Polska 2050, który zapowiedział w piątek, że wniesie o odrzucenie projektu w całości. Zdaniem Polski 2050 projektowane zmiany umożliwiłyby zamianę gruntów zarządzanych przez LP na inne dowolne nieruchomości, którymi LP nie będą w stanie gospodarować. Posłowie Polski 2050 wskazywali też na ryzyko korupcji przy zamianie.

Reprezentująca wnioskodawców posłanka Ewa Malik (PiS) w przekazanym PAP stanowisku zapewniła, że "ustawa będzie wykorzystana tylko w wyjątkowych wypadkach do realizacji prospołecznych celów związanych z wydatkowaniem środków unijnych na ściśle określone zadania".

Dodała, że zamiana gruntów leśnych będzie się odbywać "za zgodą aż trzech ministerstw: środowiska, klimatu i gospodarki i w obrębie podmiotów państwowych". "Żaden prywatny podmiot nie będzie mógł nabyć ziemi od Lasów Państwowych. Dodatkowo: gdyby pozyskany tą drogą grunt nie został użyty w ciągu 10 lat pod cel zapisany jasno w ustawie, będzie musiał być zwrócony Lasom Państwowym" – zapowiedziała Malik.

"Proszę się nie obawiać. To nie jest powtórka z próby prywatyzacji Lasów Państwowych przygotowywanej niegdyś przez PO. Wniesione do pierwszego czytania poprawki zabezpieczają ustawę przed tym procederem, którego PiS nigdy nie popierało i nie będzie popierać" – dodała posłanka.

Projekt zmierza do rozszerzenia możliwości zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości skarbu państwa, podczas gdy obecne przepisy dopuszczają dokonywanie zamiany wyłącznie w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej.

Projektowana zmiana wprowadza możliwość "dokonywania zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości skarbu państwu w przypadkach uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza" – napisano w uzasadnieniu.

Według wnioskodawców zmiany mają przyczynić się do tworzenia miejsc pracy oraz wzrostu gospodarczego w związku z inwestycjami prowadzonymi na terenach pozyskanych od Lasów Państwowych.(PAP)

brw/ mzd/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
talmud
kazdy z 3 ministrów dostanie w łapę albo na konto w "demokratycznym" raju.......a do lasu ci co "uczciwie" kupią...... będą bilety wstępu

LMAO
infinum
"żaden podmiot prywatny nie będzie mógł nabyć gruntów od LP" - aha, czyli chodzi o to, że tylko duże grupy kapitałowe, często z parasolem politycznym będą się mogły uwłaszczyć na Polskich Lasach. Genialny plan, ale nie dla Polski i Polaków, bo akurat nam te lasy są potrzebne w takim stanie prawnym, jaki "żaden podmiot prywatny nie będzie mógł nabyć gruntów od LP" - aha, czyli chodzi o to, że tylko duże grupy kapitałowe, często z parasolem politycznym będą się mogły uwłaszczyć na Polskich Lasach. Genialny plan, ale nie dla Polski i Polaków, bo akurat nam te lasy są potrzebne w takim stanie prawnym, jaki panuje obecnie tj. las jest dobrem wspólnym i wara politykom od tego.
talmud
tu jest wytłumaczone jak działa........LMAO

https://www.youtube.com/watch?v=PtHX23Trvy4
3456
lasy są własnością narodu polskiego-- ha ha ha , kto bierze pieniądze za sprzedane drzewo , cały naród ,czy część narodu.
cyna1
Lasy znajdujące się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i nienależące do osób prywatnych są własnością narodu polskiego po wsze czasy. Taki zapis powinien się gdzieś tam znaleźć
kkk1111
To jest ustawa która ma ułatwić budowę dróg i torów rozpoczyna sie budowa sporych do lotniska a także przejmowania innych terenów pod budowy np. elektrowni jądrowej
qart
https://www.wprost.pl/kraj/523811/wikileaks-tusk-chcial-finansowac-roszczenia-za-odebrane-mienie-dzieki-sprzedazy-min-lasow.html
demeryt_69
Rudy to wypisz-wymaluj Ehud Olmert ... nawet tą samą wadą wymowy - zbieg okoliczności?
qart
Tytuł wprowadza w błąd. To PO chciało oddsać lasy za roszczenia żydowskie. Wynika to z notatek ambasady USA ujawnionych w internecie kilka lat temu. Czy Wyborcza i TVN informowały o tym swoich czytelników i widzów?!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki