REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

LEX PILOTPiS przegrał głosowanie ws. kontrowersyjnej ustawy

2023-03-29 14:37, akt.2023-03-29 18:26
publikacja
2023-03-29 14:37
aktualizacja
2023-03-29 18:26

Jedyną intencją jest to, aby istotna dla obywateli informacja mogła docierać jak najszybciej, wszędzie - powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o projekt ustaw Prawo komunikacji elektronicznej oraz Przepisy wprowadzające tę ustawę, nazywane potocznie "Lex pilot". W środę posłowie PiS przegrali głosowanie w jej sprawie.

PiS przegrał głosowanie ws. kontrowersyjnej ustawy
PiS przegrał głosowanie ws. kontrowersyjnej ustawy
fot. Krystian Maj / / FORUM

W środę Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii odrzuciła projekty ustaw: Prawo komunikacji elektronicznej oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo komunikacji elektronicznej. Ustawa ta miała ustalać kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały Telewizji Publicznej.

Podczas konferencji prasowej premier był pytany m.in. o posiedzenie tej komisji oraz odrzucenie przez nią projektów ustaw.

Reklama

Premier tłumaczy, po co te ustawy

"Zasadność tej ustawy w pierwotnym kształcie była bardzo prosta - nie każdy ma dostęp do telewizji komercyjnej, nie każdy płaci dodatkowe pieniądze, w związku z tym telewizja publiczna - w przypadku której opłaca się jedynie abonament i jest szereg grup wyłączonych z płacenia tego abonamentu -powinna móc docierać wszędzie" – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że "ostanie kataklizmy, które nas dotknęły - pandemia koronawirusa, wielki kryzys energetyczny, ruska inflacja, agresja Rosji na Ukrainę - powodują, że dotarcie z przekazem rządowym, sejmowym, parlamentarnym pod każdą przysłowiową strzechę jest niezwykle ważne". "Stąd była pierwotna propozycja" - dodał.

Szef polskiego rządu zaznaczył także, że "jeżeli wzbudza ona dzisiaj kontrowersje, to owszem, rząd zdecydował o tym, że nie będzie żadnych tego typu przepisów". "Poddamy je dłuższej konsultacji publicznej, niech się wypowiedzą na ten temat jeszcze różne instytucje" - powiedział.

"Jedyną intencją jest to, aby istotna dla obywateli informacja mogła docierać jak najszybciej, wszędzie" - podkreślił.

Opozycja tłumaczy, co z tymi ustawami jest nie tak

Na etapie prc sejmowych posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, PPS, podczas dyskusji krytykowali zapis, który ustala kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały Telewizji Publicznej.

Krytykowali też proponowany przepis, który mówi, że KRRiT w drodze rozporządzenia ma ułożyć listę 30 programów objętych obowiązkiem transmisji poza programami TVP.

Posłowie podnosili też, że nowe przepisy zakładają rozszerzenie katalogu podmiotowego przedsiębiorców zobowiązanych do udostępniania danych i zapewniających warunki do przeprowadzenia kontroli operacyjnej – na wszystkich przedsiębiorców komunikacji elektronicznej. Dostęp do danych pozyskiwanych m.in. z komunikatorów takich jak Messenger lub Whatsapp miałyby Służba Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz o Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.

KWS - Bankier.pl, Anna Kruszyńska i Rafał Białkowski - PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jenak
Micha robali dla każdego powinna uspokoić nastroje.

Najważniejsze, że sąsiad nie ma i nie będzie miał więcej niż ja.
carlito1
Kłamie, mógł się sprzeciwić już dawno, Ten sprzeciw nie ma najmniejszego znaczenia i jest skierowany do betonowego elektoratu.

Po za tym bankier skasował już ten komentarz...
arzab
Obłuda i zakłamanie tego osobnika już dawno przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości ! Ten wielokrotny kłamca teraz usiłuje wszystkim wmówić, że zmiana pozycji na pilocie sprawi iż informacja dotrze wszędzie ! Oczywiście, jak zwykle, musiał w tę swoją pokrętną narrację wpleść pandemię, wojnę i inflację (za którą zresztą w większości Obłuda i zakłamanie tego osobnika już dawno przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości ! Ten wielokrotny kłamca teraz usiłuje wszystkim wmówić, że zmiana pozycji na pilocie sprawi iż informacja dotrze wszędzie ! Oczywiście, jak zwykle, musiał w tę swoją pokrętną narrację wpleść pandemię, wojnę i inflację (za którą zresztą w większości jego ekipa odpowiada) tak jakby teraz przekaz z szczujni nie docierał !
luckyrich
Tego co teraz jest w TVP nie da się oglądać. Nawet już nikt nie kryje, że uprawia własną propagandę. Nie ma czegoś takiego jak niezależne media. Dziennikarze?…„Ciemny lud wszystko kupi”. W dzisiejszych czasach manipulacja faktami jest normą.. Nie jestem za PO ani za PIS. Staram się być obiektywny. Nawet znajomi popierający PIS mówią,Tego co teraz jest w TVP nie da się oglądać. Nawet już nikt nie kryje, że uprawia własną propagandę. Nie ma czegoś takiego jak niezależne media. Dziennikarze?…„Ciemny lud wszystko kupi”. W dzisiejszych czasach manipulacja faktami jest normą.. Nie jestem za PO ani za PIS. Staram się być obiektywny. Nawet znajomi popierający PIS mówią, że wiadomości na jedynce nie da się oglądac. TVN coraz bardziej stara się temu dorównać. Media (w tym TVP, TVN, radio, prasa, internet) służą manipulacji opinią publiczną. Są finansowane przez grupy interesów. Dlatego każda partia ma swoich dziennikarzy. My za to musimy myśleć. Żadna partia nam nie pomoże jak sami sobie nie pomożemy. Od nas głównie zależy jak nam się wiedzie w życiu. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Pokazuje jak skutecznie budować majątek, by żyć bezpiecznie i godnie i to w Polsce.
kacz-dzong-un
Polski naród, gdzie ponad 1/3 głosuje na pis, 70% ludzi myśli, że nie płaci podatków, a wszystkie pieniądze dają nam rządzący, a ty piszesz, że musimy nauczyć się myśleć samodzielnie? Ha,ha,ha,ha,ha...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zenonn
Zasady funkcjonowania i kryteria inwigilacji, którymi posługiwała się Policja Myśli były tajne. Nie wiadomo było, czy inwigilacja prowadzona jest ciągle i we wszystkich mieszkaniach, czy tylko w wybranych. Ta kafkowska sytuacja stwarzała poczucie zagrożenia i przekonanie, że śledzone jest każde słowo i gest każdego obywatela. Głównym Zasady funkcjonowania i kryteria inwigilacji, którymi posługiwała się Policja Myśli były tajne. Nie wiadomo było, czy inwigilacja prowadzona jest ciągle i we wszystkich mieszkaniach, czy tylko w wybranych. Ta kafkowska sytuacja stwarzała poczucie zagrożenia i przekonanie, że śledzone jest każde słowo i gest każdego obywatela. Głównym przestępstwem ściganym przez Policję była myślozbrodnia, przewinienie w znacznym stopniu niezdefiniowane i nieokreślone, podobnie jak zasady działania samej Policji.

Oficjalnym powodem istnienia Policji była konieczność walki z niezwykle rozbudowanym i przebiegłym podziemiem pod kierownictwem Emmanuela Goldsteina, bezustannie dybiącym na życie członków Partii i dobrobyt państwa za pomocą armii szpiegów i sabotażystów. Aresztowania dokonywane przez Policję Myśli były dokonywane zawsze nocą, a aresztowani znikali bez śladu, bez komunikatów czy procesów sądowych. Następnie informacje o danej osobie usuwano ze wszystkich rejestrów, metryk, dokumentów i publikacji, zacierając jakikolwiek materialny ślad świadczący o jej istnieniu (ewaporacja). W ocenie głównego bohatera, Winstona Smitha, Policja Myśli była jedyną sprawnie funkcjonującą instytucją w państwie, w którym poza tym panował chaos i wysoki poziom przestępczości kryminalnej. Jednak skutecznie ścigana była przede wszystkim myślozbrodnia. Pod koniec powieści Smith sam zostaje zatrzymany przez Policję Myśli, poddany torturom, praniu mózgu, co skończyło się skuteczną "reedukacją" i przyjęciem przez niego zasad dwójmyślenia.
kacz-dzong-un
"dotarcie z przekazem rządowym, sejmowym, parlamentarnym pod każdą przysłowiową strzechę jest niezwykle ważne" - zwłaszcza z tym jedynym słusznym przekazem, czyli pro pisowskim.
zenonn
Komisja Europejska proponuje, aby w celach walki z przestępstwami seksualnymi wobec dzieci w internecie możliwe było skanowanie całej komunikacji elektronicznej.
zenonn
Proponowane przez Unię Europejską przepisy rozporządzenia w sprawie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych to – w oczach KE, PE i Rady Europejskiej – narzędzie do walki z wykorzystywaniem najmłodszych online.

Rozporządzenie nakłada nowe obowiązki na usługodawców internetowych – np. na dostawców komunikatorów
Proponowane przez Unię Europejską przepisy rozporządzenia w sprawie niegodziwego traktowania dzieci w celach seksualnych to – w oczach KE, PE i Rady Europejskiej – narzędzie do walki z wykorzystywaniem najmłodszych online.

Rozporządzenie nakłada nowe obowiązki na usługodawców internetowych – np. na dostawców komunikatorów lub poczty elektronicznej – celem minimalizacji ryzyka wykorzystania ich infrastruktury do wykorzystywania seksualnego dzieci.

W sytuacji, w której usługodawcy nie będą działali skutecznie, instytucje państw członkowskich Unii Europejskiej będą mogły podjąć działania takie, jak np. skanowanie całej komunikacji, którą obsługuje dana firma.

Powiązane: Telewizja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki