REKLAMA

Służby odczytają wiadomości z Messengera i WhatsAppa. Rząd proceduje nowe prawo

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-10 09:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-10 09:30

Rząd pracuje nad przepisami, które rozszerzą obowiązek udostępnienia naszych danych telekomunikacyjnych na żądanie uprawnionych podmiotów. Chodzi o połączenia telefoniczne, e-maile, czaty i treści rozmów na komunikatorach typu Messenger czy WhatsApp. Władza robi to, wiedząc, że takie prawo jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Służby odczytają wiadomości z Messengera i WhatsAppa. Rząd proceduje nowe prawo
Służby odczytają wiadomości z Messengera i WhatsAppa. Rząd proceduje nowe prawo
fot. Phil Noble /

Do kogo dzwoniliśmy i gdzie w tym czasie przebywaliśmy? Państwo będzie wiedzieć

Mowa o projekcie ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, która zastąpi dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Na jego podstawie państwo zyska dostęp do informacji takich jak użytkownik, podmiot inicjujący połączenie, daty i godziny połączenia, rodzaj połączenia, lokalizacja urządzenia czy czas trwania połączenia. Szczegółowy katalog danych ma być uregulowany w rozporządzeniu, co jest niezgodne z konstytucją. Dane mają być przechowywane przez 12 miesięcy - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Na wniosek szefa MON i ministra koordynatora służb specjalnych rozszerzono katalog podmiotów objętych obowiązkiem retencji i udostępniania danych. Obowiązek taki będą mieli nie tylko usługodawcy telekomunikacyjni, ale także inne podmioty, które udostępniają usługi komunikacji interpersonalnej w sposób niewykorzystujący numerów. Chodzi o dostawców usług e-mail, firmy oferujące czaty czy komunikatory.

Dostęp do tych danych będą miały m.in. policja, ABW, SG, KAS, CBA czy SOP. W projektowanych przepisach jest też zapis o tym, że dane trzeba będzie udostępniać „uprawnionym podmiotom, a także sądowi i prokuraturze”, w trybie określonym w odrębnych przepisach zgodnie z wymaganiami z przepisów wykonawczych. Czy oznacza to przeniesienie kompetencji na poziom rozporządzeń? Jeśli tak, to też byłoby niezgodne z konstytucją. Mamy tu bowiem do czynienia z "przepisem blankietowym, który zostanie wypełniony treścią dopiero na poziomie aktu wykonawczego" - pisze DGP.

 Przepisy niezgodne z unijnym prawem

Rząd wie, że projektowane przepisy są niezgodne z prawem UE. Orzecznictwo TSUE jest w tej kwestii jednoznaczne od lat. Jak czytamy w DGP, potwierdzeniem tego jest przesłana do Sejmu opinia, którą sporządziła podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej Karolina Rudzińska: "Ustanawiany przez państwa członkowskie obowiązek powszechnego i niezróżnicowanego przechowywania danych dotyczących korzystania przez użytkowników z usług komunikacji elektronicznej jest konsekwentnie uznawany przez TSUE za niezgodny z prawem UE. Przesądzono to w kilku sprawach dotyczących m.in. przepisów francuskich, belgijskich i niemieckich".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

- Ta zmiana drastycznie zwiększy ilość danych, do których w niekontrolowany sposób będą miały dostęp służby. Wystarczy przypomnieć sobie aferę związaną z Pegazusem, by zobrazować skalę możliwych nadużyć. Na dodatek nie wiadomo do końca, jacy przedsiębiorcy i jakie dane będą musieli przechowywać, bo pod hasłem "usług komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów" może kryć się wiele różnych usług - zauważa Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon.

Polskie służby sięgają po dane telekomunikacyjnie bardzo chętnie. „W 2021 r. robiły to 1,82 mln razy” – wskazuje Klicki. „Liczba ta od lat konsekwentnie rośnie, a po wejściu w życie projektu możemy spodziewać się dalszego skoku w statystykach. Niestety, osoby, które zostały z ten sposób sprawdzone, nigdy się o tym nie dowiedzą. W Polsce nie ma też niezależnego organu, który mógłby skontrolować, czy przy sięganiu po dane telekomunikacyjne nie dochodzi do naruszeń praw człowieka. Jeśli prawo komunikacji elektronicznej wejdzie w życie, potencjał do naruszeń będzie jeszcze większy, bo służby będą mogły łatwo sprawdzać nie tylko nasze telefony, ale też pocztę elektroniczną i komunikatory” – ostrzega.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (26)

dodaj komentarz
efg
To bez znaczenia. Zawodowcy i tak nie używają elektroniki XD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mkx
Uczciwy może przypadkiem znaleźć się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze i będzie d*.
obywatel_monte_christo
A o tym kto jest uczciwy zadecyduje Ziobro z Kamińskim :)
polityka_to_nie_ekonomia
Co jeszcze oddasz dobrowolnie? I to za darmo? Zabranie twojej prywatności serio wydaje ci się uzasadnione w kraju, gdzie większość służb i urzędów działa "średnio"?
samsza
Bo w przeciwieństwie do ohydnych reżimów mamy wolność i demokrację.
frugal
Bez jaj, Signal którego używam od lat zacznie bić rekordy popularności w PL, nie tylko w kontekście rozmów tekstowych ale również głosowych, natomiast opresyjną szajkę przy wiejskiej za to i inne ingerencje w wolność warto ocenić przy najbliższych wyborach.
zenonn
Ludzie , którzy mają coś do ukrycia, stosują odpowiednie narzędzia do komunikacji, zwykle płatne.
Masy ludzkie stosują aplikacje popularne , darmowe, mesendżery, łotsapy, "nie mają nic do ukrycia". "Uwaga rozmowa kontrolowana" ich bawi.
Ci, którzy chcą się zapoznać z niszowym Tox, Matrix, Briar, Jami, Element,
Ludzie , którzy mają coś do ukrycia, stosują odpowiednie narzędzia do komunikacji, zwykle płatne.
Masy ludzkie stosują aplikacje popularne , darmowe, mesendżery, łotsapy, "nie mają nic do ukrycia". "Uwaga rozmowa kontrolowana" ich bawi.
Ci, którzy chcą się zapoznać z niszowym Tox, Matrix, Briar, Jami, Element, Session, Delta Chat.

"Przeprowadziłem eksperyment.
Od tygodnia nakłaniam najbliższy krąg do zmian. Około 20 ludzi. Tłumacze o danych, bezpieczeństwie, itd. w ten czy inny sposób.
Efekt? 0. Zero. Nikt.
Po co im drugi komunikator, jak ich znajomi mają messengera. A co ich dane obchodza, nie mają nic do ukrycia, po co to zmieniać, itd.
I takie są realia. Będzie tego używać grupa maniaków. Niszowy komunikator.
Nawet ja, skasuje M, zainstaluje to (lub inny lepszy odpowiednik) i co? Zostanę sam
friedens
Tenkraj zmierza szybko do totalitaryzmu. Wzmożona, łamiąca prawa człowieka inwigilacja mnie nie dziwi. Wystarczy chwilę postać pod willą Kartofla, by nie tylko zauważyć dziesiątki tajniaków i policjantów w okolicy, ale też armię dziarskich ochroniarzy, przywożących samochodami dyktatorowi leki z aptek oraz żarcie w garnkach z knajp,Tenkraj zmierza szybko do totalitaryzmu. Wzmożona, łamiąca prawa człowieka inwigilacja mnie nie dziwi. Wystarczy chwilę postać pod willą Kartofla, by nie tylko zauważyć dziesiątki tajniaków i policjantów w okolicy, ale też armię dziarskich ochroniarzy, przywożących samochodami dyktatorowi leki z aptek oraz żarcie w garnkach z knajp, do których jeżdżą limuzynami za nasze, budżetowe pieniądze po całym mieście! Poza tym odwiedzają go etatowi zausznicy z partii i rządu. Tak samo, w odosobnieniu i w otoczeniu tylko pretoriańskiej ochrony i ministerialnych lizusów żyli i żyją wszyscy despoci od stuleci. Te zachowania, których jesteśmy dziś świadkami, nie są normalne. Satrapa w drodze równych, uczciwych wyborów władzy nie odda. On zmierza do wyjścia z UE i pełnej despotii.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki