Pensja w złocie sposobem na wyższe zarobki?

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Londyn zakazał wypłacania wynagrodzenia w złocie. Taka praktyka umożliwiała odprowadzanie niższych podatków do kasy państwa i w związku z tym wiązała się z wyższą pensją netto. Zapytaliśmy ekspertów, czy takie rozwiązanie jest możliwe w Polsce.

(ingimage)

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń - co prawda wypłata części wynagrodzenia w "królewskim metalu" jest w niektórych wypadkach możliwa, ale nie da się w ten sposób uniknąć zapłacenia podatku dochodowego czy składek na ubezpieczenie społeczne.

– Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę na przepisy kodeksu pracy, które stanowią, że częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy – mówi Michał Rodak, senior konsultant w Grant Thornton Polska. – Można zatem stwierdzić, że nie jest zakazane, aby pracownik otrzymywał wynagrodzenie w innej formie niż pieniężna np. w złocie bądź innym aktywie, jednak należy pamiętać, że może to dotyczyć jedynie części wynagrodzenia oraz niezbędne jest, aby przewidywały to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy – tłumaczy ekspert.

Na podobnym stanowisku stoją eksperci EY. – Polskie prawo cywilne przewiduje możliwość wykonania zobowiązania pieniężnego w formie innej niż zapłata pieniężna m.in. poprzez możliwość spełnienia świadczenia w naturze (zatem również w postaci wynagrodzenia w formie złotych sztabek, bulionu itp.) – mówi Eliza Skotnicka, starszy manager w zespole People Advisory Services. Dzięki takim zapisom górnicy otrzymują deputat węglowy.

Ile podatków i składek od pensji w złocie?

Wypłacenie części wynagrodzenia w złocie nie wpłynęłoby jednak na zmniejszenie opodatkowania i oskładkowania pensji. – Przychód uzyskany z tytułu świadczenia w formie złota podlegałby opodatkowaniu na tych samych zasadach, jak standardowe wynagrodzenie pieniężne wynikające ze stosunku pracy, umowy zlecenia czy dzieło itp. – wyjaśnia Joanna Charchuła-Pietrzyk, starszy konsultant, doradca podatkowy w zespole People Advisory Services. – Składki również byłyby takie same jak w przypadku wynagrodzenia wypłacanego w pełni w formie pieniężnej, ponieważ zgodnie z przepisami o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podstawę naliczania składek stanowi przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy – dodaje Rodak.

Aby policzyć wysokość podatku dochodowego i składek, można skorzystać np. z kalkulatora wynagrodzeń Bankier.pl. Jak ustalić wysokość zobowiązania wobec państwa za wynagrodzenie w złocie?

- Wartość pieniężną takiego świadczenia w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Od wartości świadczenia w złocie należałoby pobrać zaliczkę na PIT. W przypadku braku możliwości poboru zaliczki, pracownik jest zobowiązany wpłacić właściwą kwotę pieniężną pracodawcy – mówi Skotnicka.

Część wynagrodzenia wolna od składek?

Doradcy podatkowi wskazują jednak pewną furtkę, którą teoretycznie można by wykorzystać, ale odradzają takie rozwiązanie. – Istnieją co prawda pewne możliwości efektywnego ustrukturyzowania świadczenia, które pozwoliłyby na skorzystanie ze zwolnienia świadczenia z obowiązku zapłaty składek na ZUS, jednak wiązałoby się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Aby możliwe było skorzystanie z tej preferencji, prawo do nabywania złotych sztabek/bulionu musiałoby zostać zapisane w obowiązującym u danego pracodawcy układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub przepisach o wynagradzaniu. Pracownicy musieliby również ponosić częściową odpłatność za złoto – mówi Charchuła-Pietrzyk.

– Możliwe natomiast są inne sposoby motywowania czy wynagradzania pracowników, które nadal są preferowane podatkowo przez ustawodawcę. Jedną z nich jest przyznawanie pracownikom akcji spółki. Dochód taki, o ile spełnione są pewne warunki, opodatkowany jest dopiero w momencie sprzedaży akcji, 19% stawką podatkową - podsumowuje ekspertka.

Według danych OECD klin podatkowy (czyli różnica między kosztem przedsiębiorcy a płacą netto pracownika) wynosi w Polsce 35,78 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 antonicaracal

W Polsce takiej możliwości nigdy, przenigdy nie będzie !
Chyba,że dla posłów i dla tych ekspertów od drukowania kasy !

! Odpowiedz
1 8 open_mind

Finansowy puls świata obecnie bije w przedziale 1225 – 1295 Dolarów za uncję, jeśli wychyli się poza ten przedział – to spoglądaj na swoje pieniądze z niepokojem i wiedz że banksterzy utracili kontrolę nad systemem monetarnym świata a nadchodzi „Czas Republiki Weimarskiej-Bis Mega”.

! Odpowiedz
11 7 t1000

Ja bym wolał zapłatę otrzymywać w bitcoinie.
2010 - 1BTC=0,003PLN
2017 - 1BTC=15420PLN

! Odpowiedz
0 6 hfjdj

Przecież mogłeś wziąć wypłate w pln i kupić sobie btc w 2010. Mądralo.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl